Рециклирање на употребено масло за јадење

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Готвењето е задоволство, но чистењето не е секогаш. А проблемот е што во овој контекст, отпадот не се отстранува секогаш како што треба. Маслото за јадење, на пример, буквално не може да се спушти во одводот, бидејќи може да ги блокира цевките и да предизвика голема штета на природата.

Исто така види: Како да се создаде сончоглед венец со пченка и креп хартија

Затоа, рециклирањето на маслото за јадење е многу важна потреба. И ова е полесно да се направи отколку што мислите.

Во продолжение ќе видите дека е можно да се рециклира искористеното масло за јадење на полесен начин отколку што сте замислувале. Вреди да проверите уште еден сам совет за чистење и употреба во домаќинството и да научите уште еден нов трик.

Чекор 1: Почекајте да се излади

Никогаш не обидувајте се да го изладите маслото. Ова може да предизвика сериозни несреќи. Оставете го во ќош и почекајте природно да се излади. Доколку е потребно, оставете го маслото надвор преку ноќ.

Чекор 2: Замрзнете доколку е потребно

Откако маслото ќе се олади, можете да го замрзнете додека немате доволно време да го замрзнете. Само користете сад со капак.

Видете исто така : Како да направите домашен детергент.

Чекор 3: Истурете во сад

• Откако ќе се олади природно, маслото ќе се стврдне како маснотии. Земете една лажица и ставете ја во пластичен сад со капак.

Совети:

• Не го истурајте маслото во пластична кеса, како кесатаможе да се искине и да предизвика неред.

• Не користете стаклен сад, бидејќи може да падне и да се скрши, истурајќи масло.

• Ако го ставите вашето масло во замрзнувач, означете го така дека никој случајно не го отвори и користи.

• Ако сакате, можете да го измешате вашето масло за јадење со цврст отпад што го апсорбира, како што се ѓубре за мачки и абсорбента хартија.

Чекор 4: Затворете го садот

• Откако ќе го истурите маслото во пластичен сад, затворете го со капакот и ставете го во корпата за отпадоци. Никогаш не фрлајте масло директно во корпата за отпадоци бидејќи може да предизвика неред и да привлече глодари.

Совет за отстранување:

Постојат задруги и здруженија кои примаат донации од искористено масло. Пребарајте ги овие групи во вашиот град и комбинирајте ја донацијата.

Исто така види: Водич од 6 чекори за грижа за воздушната фабрика Тиландсија

Чекор 5: Зошто да не го употребите повторно окото?

Секогаш внимателно разгледувајте дали можете повторно да го употребите маслото уште еднаш. Два или три пати е граница.

• Ако сакате повторно да го употребите, чувајте го во херметички сад на собна температура.

• Пред да го користите повторно, поминете го маслото низ филтер за кафе за да ја задржи нечистотијата.

Совети за повторна употреба на маслото:

• Како употребеното масло веќе има вкус на претходно пржената храна, препорачливо е да го користите истото масло ако сакате да пржите слична храна. Ако го користевте маслото за пржење на панирана храна, може да биде многу потешко да го исчистите ова масло.

•Секое масло што станува заматено, пенесто или има лош мирис треба да се фрли.

Чекор 6: Направете сапун

Во случај целосно да сте заборавиле, маслото може да се користи и да се направи сапун - каков одличен начин за повторно користење!

Но, доколку сè уште барате начини како да го фрлите маслото за јадење, видете ги најновите совети подолу:

• Никогаш не истурајте масло за јадење во вашата градина. Ова привлекува глодари и штетници и го намалува протокот на воздух до растенијата.

• Никогаш не ги хранете вашите миленици со мешавини што содржат каков било вид масло веќе користено за пржење.

Дали ви се допаднаа советите? Погледнете и како правилно да го исчистите кујнскиот мијалник и дознајте многу повеќе!

Дали имате совети за фрлање на искористеното масло?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.