Научете како да направите споен под од тули во само 7 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Сакате да додадете некои дизајнерски акценти во вашиот двор без да потрошите цело богатство или да промените премногу? Па, како за правење тротоар од тули на отворено? Со вистинскиот дизајн на надворешен двор, можете лесно да додадете повеќе вредност на вашиот имот, да го проширите практичниот простор, како и да отворите сосема нов свет на можности кога станува збор за дружење на отворено, за одржување на функции на отворено.

За среќа, учењето како да се направат испреплетени подови од цементни тули не е толку тешко. Значи, да видиме дали ги имате потребните вештини и трпение за да направите свој под од тули.

Видете исто така: Како да се елиминира бучавата на дрвениот под во 12 чекори

Чекор 1: Мерење, означување и пештера

Важно е да знаете каде сакате да имате под од тули пред да направите било што друго. Исто така, од клучно значење е да одредите некои други барања, како што се:

• Ако водата се исцеди од областа;

Исто така види: како да направите таванска светилка

• Ако површината е доволно голема за да одговара на вашиот двор од тули сами ;

• Ако некои пречки ве принудуваат да размислите за различен дизајн или шема на тули за двор;

· Исто така, земете ги предвид сите водоводни цевки и/или електрични водови што можеби ќе треба да се додадат за да го направите вашиот дизајнот на надворешен двор попрактичен;

• Откако ќе се одлучите за совршената површина, измерете ги и означете ги димензиитекористење мерна лента;

• Користете лопата за да започнете со копање.

Чекор 2: Знајте колку длабоко да копате

Колку длабоко ќе треба да копате ќе да биде делумно определена од количината на слоеви што сакате да ги поставите. Ако сакате да додадете само песок, околу 10 cm или помалку е идеално. Но, ако сакате прво да додадете слој од кршен камен или чакал, можеби е подобро да ископате на длабочина од 20 см.

Ако сакате да изградите двор до вашата куќа, важно е да се наклони земјиштето подалеку од правецот на вашиот дом додека копате. Ова ќе поттикне водата да тече подалеку од вашиот дом. За секоја нога долга (околу 30 см), додајте дополнителна ¼ инч (околу 6,35 мм) длабочина на вашето копање.

По копањето, користете ја вашата лопата за да ја набиете почвата - ова е за подобра поддршка на тежината на вашиот под од тули сам.

Совет за опремата: Ако сакате да направите соодветен под од тули, размислете за изнајмување опрема како што е компакторот за гас за да ви помогне да ги набиете песокот и почвата. И ако треба да исечете неколку цигли, најдобро е да имате влажна пила за ѕидање со дијамантско сечило.

Видете исто така: Научете како да инсталирате ѕидни полици

Чекор 3: Додадете слој од чакал

• Продолжете со слоевите на вашиот двор со ископување малку чакал или кршен камен, распоредени надлабочина од околу 10 см. Кога го додавате чакалот, внимавајте да го одржувате интегритетот на наклонот (ако го имате). Исто така, важно е да го поставите каменот за да може вашиот двор од тули и песок да има цврста основа.

Совет: Дали треба да одите со внатрешен двор или палуба?

Генерално е повеќе Поевтино е да изградите двор од тули отколку палуба, иако некои трошоци може да бидат под влијание на специфичната конфигурација на вашиот дом и двор. И каде што може да се инсталираат палуби за прекрасен поглед, често се избира двор за поголема приватност.

Чекор 4: Додадете малку песок

• Потоа земете малку песок, делумно наполнете го сајт и израмнете го. Околу 2-5 см треба да биде точно, и повеќе не треба да се грижите за одржување на наклонот (ако сте го создале претходно во поставувањето двор од тули сами);

• Откако ќе додадете слој песок , притиснете го надолу без да ја нарушите израмнетата површина.

Чекор 5: Олабавете неколку тули

Сега е време да ја ставите вашата мелена тула на место:

• Внимателно клекнете на песок или иверица кога ги ставате циглите (колекнувањето директно на нив може да предизвика циглите да се поместат или дури да се олабават);

• Поставете ги циглите што е можно поблиску. Доколку е потребно, можете да користите гумен чекан за лесно да ги допрете на

Совет: Избор на шаблон за тули за внатрешен двор

Шебот што ќе го следат вашите тули за двор дефинитивно ќе влијае на количината на време и енергија што ќе ги вложите во градењето на надворешниот дизајн на двор. На пример, постојат неколку дизајни на шаблони за двор за кои ќе треба да ги преполовите циглите кога ќе стигнете до рабовите на двор. За среќа, има многу дизајни што треба да се земат предвид како што се ткаење на кошница, шевронен, дигалка на дигалка, итн.

Покрај тоа, ќе треба да размислите и за рабовите на вашиот двор и каков материјал ќе користите. за тоа. На пример, дрвото може да обезбеди атрактивен контраст на вашиот надворешен под од тули, како и да биде многу брз и лесен за монтирање. Но, ако сакате таа граница да се спојува беспрекорно со остатокот од дизајнот на двор, компромис само со цигли.

Чекор 6: Блокирајте ги циглите со песок

• Откако ќе ги поставите шара од тули, распоредете слој песок над циглите;

• Со помош на метла, нежно изметете го песокот така што ќе ги исполни сите пукнатини помеѓу циглите. Погрижете се да го направите ова само откако ќе ги додадете сите потребни цигли. Метењето пред сите цигли може да предизвика некои од нив да се поместат и да се поместат.

Чекор 7: Испрскајте малку вода

• Откако ќе додадетеПо последниот слој песок, нежно испрскајте ја површината на дворот користејќи само малку вода за материјалот лесно да се смести помеѓу циглите. Ако користите премногу ќе ги олабавите спојниците и ќе го измиете песокот;

• Откако ќе го исчистите песокот, употребете го вашето градинарско црево за да прскате малку повеќе вода додека не се пополнат и постават сите пукнатини во целата шема на тули за двор .

Штотуку научивте како да поставувате испреплетени тули и како да направите градинарска патека! Како да пробате нешто различно следно, како како да обложите дрвена клупа за да изгледате ново?

Исто така види: Направете сами чекор по чекор: Рамки со суви лисја

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.