Како да подготвите почва за одгледување растенија во 9 лесни и едноставни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Повеќето градинари почетници, кои се осмелуваат да одгледуваат неколку растенија дома, се откажуваат од хобито откако ќе умрат првите растенија. Честопати тие го обвинуваат недостатокот на „зелен прст“. Во моето долгогодишно искуство во градинарството, научив дека зелениот прст нема многу врска со опстанокот на растението. Сето тоа навистина зависи од комбинација на фактори како што се правилните услови на осветлување, точното време и количината на наводнување, правилното ѓубрење и што е најважно, идеална мешавина на почва.

Значи, ако сте аматерски градинар штотуку го започнавте патувањето за да станете собирач на растенија, не грижете се! Учењето како да се подготви почва за одгледување користејќи ја вистинската мешавина на состојки е половина од работата за садење растение. Го составив ова упатство за да ви помогнам да започнете.

Рецептот за подготовка на почвата што ќе го споделам овде е за употреба во саксии кои се одгледуваат во затворен простор, но можете да го користите и за растенија во саксии кои тие остануваат на отворено за време на пролет и лето.

Чекор 1 - Како да се подготви почва за садење: Соберете ги материјалите

За да ја направите мешавината за саксии, ќе ви треба градинарска почва, тресет (или сфагнум), градежен песок (чист) и кора од дрво. Ќе ви треба и сад или леген и градинарска лопата.

Сакате да трениратевашите градинарски вештини? Погледнете како да рециклирате скршена вазна во 9 лесни чекори!

Чекор 2 – Додајте градинарска почва во садот

Започнете со додавање 500гр градинарска почва во садот. Можете да ја користите приближната тежина или да користите кујнска вага за да ја измерите точната количина.

Чекор 3 – Измешајте ја дрвената кора

Додадете околу 200 g кора од дрво. Тие ќе делуваат како прекривка и ќе помогнат да се задржи влагата во почвата.

Совет: Ако сакате да направите органска почва за одгледување зеленчук или билки, погрижете се дрвената кора што ја користите да не содржи хемикалии.

Исто така види: Како да го отстраните мирисот на мочање на кучето од тепих

Чекор 4 – Додадете чист градежен песок

Следно додадете 200 гр градежен песок, што ќе ја подобри дренажата на смесата за саксии.

Исто така, треба да ги погледнете овие совети против растителни штетници!

Чекор 5 – Додадете го тресет мов (или сфагнум мов)

На крајот измешајте 300 гр тресет мов (или сфагнум), скршете ја грутката на помали парчиња со раце.

Чекор 6 – Измешајте ги состојките

Користете ги рацете (по желба употребете ракавици) и измешајте ги сите состојки за да бидат рамномерно распоредени низ мешавината на почвата. .

Чекор 7 – Престанете да мешате кога е униформа

Кога почвата изгледа многу униформа, можете да престанете да мешате. земја за саксиина растенијата сега е подготвена за употреба.

Чекор 8 – Наполнете го садот со мешавина од почва

Земете саксија со растение и додадете ја смесата од земја во неа. Засадете го вашето омилено растение!

Чекор 9 – Додадете повеќе тресет мов на површината

По засадувањето на растението, наводнете го за да се навлажни почвата. Потоа ставете слој од тресет мов (или сфагнум мов) на врвот на почвата. Ова ќе обезбеди влага за растението и ќе го одржува среќно и здраво. Исто така, ќе го ограничи растот на плевелот.

Можете да ја прилагодите количината на состојки во рецептот за да направите помали или поголеми количини земја. Тоа е една од најдобрите почви за саксии што можете да ја направите дома. Сигурни сме дека вашите растенија ќе напредуваат кога ќе се одгледуваат во оваа мешавина.

Рецептот за мешавина од земја е прилично основен и лесен за правење. Како што расте вашата самодоверба и се развива вашиот „зелен прст“, можете да ги промените пропорциите за да направите мешавина на почва за одредено растение врз основа на вашите уникатни барања.

Ако сметате дека домашната почва со мешање почва не работи Па, еве неколку совети како да го измените и дополнително да го подобрите неговиот квалитет:

• Ако не можете да добиете добра градинарска почва и на крајот користите почва со висока содржина на глина, не грижете се! Можете да ја подобрите дренажата со додавање на материјали за одводнување, како што е глината.раширени, на дното на садот и врз нив се става дренажна покривка пред да се наполни садот со смесата за саксии.

• Градежен песок често е тешко да се најде, па можете да го замените перлитот. да ја проветрувате почвата и подобрување на дренажата.

• Бидејќи на растенијата им треба ѓубриво за да растат добро, обезбедувањето хранливи материи во мешавината на почвата е уште еден начин да се одржат здрави. Црвовиот хумус е одличен додаток на секоја мешавина на почва бидејќи има баланс на хранливи материи. Прекривката со листови е уште една корисна состојка која ќе го подобри квалитетот на вашата почва за саксии. Можете исто така да користите прекривка како горен слој наместо тресет мов за да помогне во задржувањето на влагата и да го обесхрабри растот на плевелот.

• Ако веќе компостирате за да го претворите органскиот отпад во компост, тогаш имате предност како што правите Не мора да купувате органски компост или ѓубрива. Препорачувам да започнете да практикувате компостирање ако немате корпа за компост, бидејќи не само што ќе заштедите на трошоците за градинарство, туку и ќе им обезбеди на вашите растенија ѓубриво богато со хранливи материи. Ако немате простор во вашата градина, можете дури и да компостирате во кофа на тремот.

Исто така види: Ixora CoccineaДали имате дополнителни совети како да подготвите совршена почва за садење?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.