Уметност со стопен боички

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ми се допаѓа возбудата на лицето на мојот син секој пат кога треба да направиме нов креативен DIY проект кој најчесто е наменет за деца. Треба да ја видите неговата насмевка, хаха!

Мојот син неодамна доби многу боички за својот 5-ти роденден и тоа е во ред, ќе бидам искрен со вас: имаше толку многу, околу пет од секоја боја.

Како некој кој сака да биде креативен, решив да се вклучам во овој забавен, едноставен и креативен сам проект наречен „уметност со стопен боички“.

Да, токму тоа ќе го направам денес со мојот син и јас верувам дека ако и вие имате син и размислувате за едноставен проект за сликање за да го задржите зафатен, тогаш ова е совршен пример за тоа што треба да направите.

Бидејќи овој проект се фокусира на тоа како да се направи уметност со стопени боички, очигледно е дека ќе користите стопени боички за овој проект сам.

Сега, знам точно кое е прашањето што ќе прашам и не грижете се, го имам одговорот.

Видете исто така: Обоен ориз DIY туторијалбранови

Исто така види: Како да ја блокирате сончевата топлина на Windows во 11 чекори

Отстранете ја хартиената обвивка од боичката. Восокот може да се стопи во обвивката ако не го извадите, оставајќи леплив неред. Еве неколку брзи техники за отстранување на обвивките со боички:

Излупете ја и искинете ја обвивката

 1. Олупете ја хартиената обвивка откако ќе ја забиете со секач за кутии.
 2. Да направете ја амбалажата полесно да се извади, потопете ги боичките во сад со топла вода неколку минути.
 3. Исечете ги боичките на помали парчиња со егзакто нож. Парчињата треба да бидат долги околу 1/2 инчи. Ова ќе го забрза процесот на топење.
 4. Парчињата боички треба да се стават во контејнер безбеден за микробранова печка.
 5. Стаклена бокал, па дури и стара шолја за кафе, ќе работи. Ако имате повеќе од една нијанса, ставете ја секоја група бои во својот сад.

Ставете ги садовите во микробранова печка

 1. Не преоптоварувајте ги брановите на микробрановата печка додека ја ставате повеќе бои или контејнери во него одеднаш. Пожелно е да се загреваат во мали серии или една боја во исто време.
 2. Печете ги боичките во микробранова 2 минути и мешајте на секои 30 секунди во текот на двете минути.
 3. Внимавајте на стопеното боички и не ја оставајте микробрановата печка. Бидејќи секоја микробранова печка е различна, вашите боички може побрзо да се стопат.

Користете стопен восок

Ако сакатекористете ги стопените боички за занаети, можете да го истурите восокот во силиконски калапи или пластични калапи за бонбони, откако боиците целосно ќе се стопат.

Како да направите уметност со боички што се топи восок

Јас знам, реков дека ќе разговарам за два различни методи на топење боички. Не заборавив, само полн сум со изненадувања. Сега, набрзина, дозволете ми да ви покажам како успеав да направам уметност од топена креда со мој син. Ако ги следите овие чекори „Направете сами“, и вашите уметнички дела ќе бидат совршени.

Чекор 1: Соберете ги боиците

Земете боички во различни бои.

Чекор 2: Поставете ја белата хартија

Поставете ја белата хартија на површина.

Исто така види: Како да направите оригами цвет во 12 лесни чекори

Чекор 3: Земете ренде

Земете ренде храна. Само не заборавајте да го измиете многу добро потоа, со детергент и топла вода.

Чекор 4: Изрендајте ја боичката

Изрендајте ја боичката преку бела хартија.

Чекор 5: Ренданата креда

Вака изгледа ренданата креда врз белата хартија.

Чекор 6: Ставете пергамент на врвот

Над белата хартија со рендана креда ставете лист хартија за пергамент.

Чекор 7: Земете пегла

Земете пегла за да ја пренесете топлината на кредата и да се стопи тоа.

Чекор 8: Пегла преку хартија-путер

Пеглајте ја пергаментната хартија за да спречите кредата да се залепи за пеглата и да ја уништи.

Чекор 9: Отстранете ја пергаментната хартија

Отстранете хартијата за трасирање од врвот на кредата за да видите како изгледа.

Чекор 10: Готово е

И вака изгледаат вашите уметнички дела со стопен боички. Зарем не е тоа неверојатно?

Видете исто така: Како да ги пренамените ролните од тоалетна хартија

Уживајте во финалната слика

Ова е фотографија од конечниот изглед на мојот проект. Сега, да се вратиме на методите за топење боички.

Метод 2: Во рерна

 1. Поставете ја рерната на 94 °C пред употреба.
 2. Отстранете ја целата хартија од боиците, според врвот за топење во микробранова печка.
 3. Со нож, исечете ги боичките на мали парчиња.
 4. Најдете силиконски калап или плех за печење кој работи за рерна.
 5. Парчињата боички ставете ги во калапите.
 6. Секој сад треба да го наполните уште малку ако сакате да креирате боички со забавни форми. Тоа е затоа што кога ќе се стопат боичките, тие се шират и ги пополнуваат празнините.
 7. Печете 10 до 15 минути откако ќе го ставите калапот во рерна.
 8. Извадете го калапот од рерна кога сите кредите се стопат. Сега кога восокот се стопи, можете да го користите за вашиот проект или да го обликувате во креативни форми за да создадете боички.

Видиисто така: Како да направите зелена боја во 18 чекори

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.