Однесувајте се кон жолтите лисја на розата

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Пожолтувањето на листовите на розите може да укаже на некаква болест во растението - или нешто друго. Мислам дека градинарите почетници навистина не знаат сè за тоа како да се грижат за розите и проблемите што можат да се појават на нивните лисја. Затоа мислевме да споделиме некое знаење, конкретно како да се справиме со жолтите лисја на розите, како да ги оживееме розите со овој проблем, вообичаените проблеми со лисјата од рози и многу повеќе.

Ајде да видиме што треба направете за да закрепнете и да ги одржувате вашите грмушки од рози со жолти лисја подолго време поздрави и посреќни.

Совет 1: Одредете го проблемот

Како ги третирате жолтите лисја на розите? Па, прво треба да одредите што предизвикува лисјата да станат жолти. Овој процес е познат како „хлороза“. Некои од најчестите причини за овој проблем се:

Исто така види: Како да сликате на ткаенини перници во 9 чекори
  • Светлина: Многу лисја лоцирани на дното на грмушката од роза (и други растенија) стануваат жолти поради тоа што не добиваат доволно сончева светлина бидејќи се покриени со сенка на горните лисја. Овој недостаток на сончева светлина, кој очигледно е важен за фотосинтезата, предизвикува лисјата да пожолтуваат и да паѓаат.
  • Топлински стрес: Ова предизвикува грмушката од роза да пожолти и да го изгуби своето зеленило додека се обидува да се олади од топлина.
  • Вода: Прекумерното наводнување на розите предизвикува водата дасе акумулира во основата на растението. Ова може да ги изгори долните лисја на грмушката од роза, бидејќи сончевите зраци се рефлектираат од акумулираната вода. Затоа не заборавајте да ги одржувате вашите рози добро наводнети, но никогаш да не се натопени.
  • Ѓубриво: Недостатокот на хранливи материи како што се азот, магнезиум и железо исто така може да биде одговорен за жолтите лисја на грмушките од рози. Погрижете се да го лоцирате точниот проблем за листовите повторно да ја покажат својата здрава, зелена боја.
  • Штетници / Болести: Повнимателна проверка на листовите на розата може да даде индиции за тоа каков тип на инсект или болест предизвикува . го оштетува вашето растение.

Совет 2: Изчистете ја грмушката од роза

Да откриете што го предизвикува проблемот е веќе чекор кон решавање на пожолтувањето на листовите, но сепак треба да ги отсечете жолтите листови бидејќи тие цицаат вредни хранливи материи од останатото здраво растение.

Совети за зимско кастрење:

• Користете чисти, остри ножици за кастрење за чистење сече - никогаш не ги кине и крши гранките, што може да предизвика габа да навлезе во отворените рани на растението.

• Ножиците за кроење измијте ги со сапун и вода веднаш по употреба и исто така стерилизирајте ги во мешавина од вода и избелувач. Проверете дали сечилата се суви пред да ги складирате за да избегнете 'рѓа.

• Можете да ги исечете дури и додека вашата грмушка од роза цвета.

• Не фрлајтезаразени лисја во купот за компост или канта за компост. Наместо тоа, изгорете ги или фрлете ги во ѓубре.

Исто така види: Супер лесен водич како да го исчистите прозорецот надвор

• Ако сакате повторно да ја засадите грмушката од роза на друга локација, направете го тоа веднаш по кроењето.

Совет 3: Испитајте ја почвата

Проверете ја влажноста на почвата. Типично е градинарските растенија да страдаат од прекумерни врнежи и услови на висока влажност. Запомнете дека дождовницата ја заситува почвата, заробувајќи го вредниот кислород на растението и предизвикувајќи ги листовите пожолтени.

Недоволното хлорофил е уште една потенцијална причина за пожолтување на листовите. Оваа инсуфициенција може да биде предизвикана од високи нивоа на pH во почвата, ниска содржина на железо или низок кислород поради вишокот на вода.

Ако почвата на вашата грмушка од роза е премногу влажна или премногу сува, проблемот е наводнувањето. Најдоброто нешто што можете да направите е да ја преместите грмушката од роза на подобра локација (и можеби размислете за промена на видот на употребеното ѓубриво).

Совет 4: Проверете го осветлувањето на грмушката од роза

Како што рековме претходно, понекогаш листовите во основата на грмушката од роза пожолтуваат и паѓаат поради малата светлина што ја добиваат од горните лисја. Но, обично ова е дел од природниот циклус на раст и стареење на растението. Затоа, не треба да предизвикува голема загриженост.

И листовите од роза може да паднат поради густото и густо зеленило што ја отежнува правилната циркулација на воздухот. иако виенавистина не може многу да се поправи овој проблем, само знајте дека вашите рози сами ќе си ја вратат рамнотежата и на крајот ќе го продолжат својот раст.

Совет 5: Топлински стрес

И двете потопло време, како и грмушка од роза полна со лисја, може да предизвикаат топлински стрес кај вашето растение. Како што се зголемува температурата, листовите на грмушката од роза стануваат жолти и паѓаат. Вашата најдобра залог? Земете ги вашите ножици за кроење и добро исечете ја грмушката од роза.

Но, иако топлината доаѓа од сонцето, над растението, таа може да се рефлектира и кога вегетациската покривка во основата на грмушката апсорбира дел од топлина и зрачи назад кон розата и нејзините лисја. Решението во овој случај? Заменете ја целата прекривка со темна боја под основата на грмушките од рози со прекривка со светла боја. Не заборавајте да ја прекриете почвата и околу грмушката од роза.

Друг проблем може да биде хербицидот кој се нанесува премногу блиску до вашата грмушка од роза. Всушност, тоа дури може да предизвика жолтите лисја да продолжат и во следната сезона на растење!

Совет 6: Внимавајте на штетниците и болестите

Кога станува збор за болестите на розите, вие имаат неколку „достапни“. Запомнете, како што рековме претходно, редовно проверувајте ги листовите од розата за инсекти и/или болести.

Па, една од работите што може да предизвикаат лисјата да пожолтат се млечните бубачки, коицицајте го листот и предизвикајте го да ја изгуби здравата зелена боја. Најдобра опција е да ги проверите листовите на вашата роза за знаци на наезда и да се справите со овие штетници веднаш штом ќе ги забележите - мрежите обично се сигурен знак дека се присутни. За да се борите против сипаниците, само следете го ова чекор-по-чекор водич за тоа како да се ослободите од вошките вошки и брашното бубачки.

Но, ако сакате да знаете како да ги заштитите вашите рози, едноставно третирајте ги растенијата со производ дизајниран да контрола на штетници или инсекти. Или можете да го направите дома така што ќе измешате малку вода и малку благ детергент во шише со распрскувач. Обидете се да ги користите само овие благи производи за лекување на вашата грмушка од роза и користете ги најсилните инсектициди само кога е апсолутно неопходно. Имајте на ум дека некои од посуровите хемикалии не само што ги убиваат лошите бубачки во вашата градина, туку ги убиваат и добрите бубачки и некои корисни организми во почвата.

Ако сте нови во светот на градинарството, градинарството , подготвивме неколку други материјали кои можат да ви помогнат да се израмните и да имате прекрасни растенија. Еден што топло ви препорачуваме да го прочитате е како да засадите семе во 6 чекори.

Дали имате други трикови како да го третирате овој проблем во грмушките од рози?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.