Како да направите Physalis Moult

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали некогаш сте слушнале за physalis, juá de capote, canapum или camapu? Попознат по своето научно име, physalis, ова чудо овошје полно со антиоксиданси потекнува од Азија и Јужна Америка, но е многу приспособливо и може да расте во различни средини. Неговиот неверојатен вкус и уникатен изглед го прават ова овошје совршено за украсување колачи и десерти. Покрај тоа, тој е богат со хранливи материи и постојат студии за неговата корист во закрепнувањето од третманите за Алцхајмерова и Паркинсонова болест. Ако сакате да го вкусите ова вкусно овошје, ќе ве научам, чекор по чекор, како да ги отстраните семките од фисалис и како да засадите физалис во саксија.

Исто така види: Како да направите катче за читање во 11 чекори

Чекор 1: Изберете ја вашата фисалис

За да се идентификува кога е зрела фисалисот, кожата што го покрива плодот мора да биде сува и да има темно жолта боја како онаа на фотографијата погоре .

Чекор 2: Отстранете го капакот

Откако ќе го извадите капакот од физалисот, ќе го видите ова прекрасно златно овошје од кое ќе ги извадиме семките.

Чекор 3: Изгмечете го физалисот

Ставете го физалисот во мал сад и со помош на толчник или дрвена лажица, нежно издробете го за да почне да ги одвојува семките од пулпата.

Чекор 4: Наполнете со вода

Наполнете го садот со вода и оставете го да отстои 2 часа. Пулпата е малку полесна од семките, па по мешањето ќе биде полеснособерете го семето на физалис.

Чекор 5: Исцедете ја водата

Исцедете ја водата со отстранување на пулпата од физиалис. Потоа исушете ги семките од физалис на хартиена крпа или тенка крпа.

Чекор 6: Како да се засади семето на фисалис

Семињата треба да се садат на влажна почва. Затоа, пред да го засадите семето physalis, проверете дали почвата во садот е навистина влажна. Потоа ставете ги семките во тенџерето и покријте ги со многу тенок слој земја. На семето им е потребна сончева светлина за да почнат да растат.

Чекор 7: Направете расад physalis

За да ја зачувате влажноста, покријте го садот со пластична кеса, создавајќи ефект на стаклена градина. Никулците на physalis треба да се појават за две недели, но мора да проверувате секој ден бидејќи штом има пупки ќе треба да ги откриете и да продолжите да ги одгледувате садниците на physalis додека не станат доволно силни за да се пресадат во земјата.

Исто така види: Најдобар пепелник самДали ви се допадна?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.