3 начини да користите паста за заби за да ја исчистите вашата куќа

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Содржина

Опис

Многу од нас имаат некои предизвици за чистење дома. Работите како што се добро чистење на сребрените садови и сјај на огледалото може да бидат навистина тешки. Но, она што повеќето од овие луѓе не го знаат е дека постои една состојка која е многу застапена во сите домови и која прави вистински чуда при чистењето: паста за заби.

Да, чистењето со паста за заби може да се направи за најразлични намени. Само имајте ги овие материјали при рака:

а) Сунѓер: за чистење на мијалникот во бањата, полирање садови и прибор за јадење.

Исто така види: Упатство: Новогодишна елка на маса направена со картон

б) Папка за заби : главната магична состојка.

в) Крпа: за бришење на остатоците од паста за заби по завршувањето на работата.

г) Хартиена крпа: за отстранување влага од влажен полиран прибор за јадење.

Тоа се само овие предмети што ќе ви требаат за вашите искуства со чистење на метал со паста за заби или користење паста за заби како средство за отстранување дамки.

Па, сега да дојдеме до советите за уште едно упатство за чистење дома што ќе ви се допадне. Следете ме и проверете го!

Совет 1, чекор 1: Паста за заби за чистење на бањата

Користете мала количина паста за заби со големина на грашок и нанесете ја на сув сунѓер.

Чекор 2: Намачкајте го сунѓерчето со вода

Спуштете мала количина вода на сунѓерчето.

Чекор 3: втријте ја абразивната страна на сунѓерот надславина

Земете го сунѓерчето и употребете ја абразивната страна со пастата за заби за да ја исчистите славината.

Чекор 4: Чистете со влажна крпа

Земете крпа за чистење или хартиена крпа, навлажнете ја и избришете ја пастата за заби од чешмата. Внимателно поминете го секој агол од славината.

Чекор 5: Завршете со сува крпа

Земете крпа за хемиско чистење и избришете ја преку славината. Сега ќе имате прекрасна сјајна славина.

Помин 6: сега исчистете го мијалникот користејќи ја пастата за заби

Ставете малку паста за заби на абразивниот дел од сунѓерчето и внимателно втријте го во мијалникот.

Чекор 7: Добро исчистете го одводот

Земете го сунѓерчето за чистење со пастата за заби и втријте го во мијалникот. Ова ќе ја отстрани сета нечистотија обложена таму.

  • Погледнете и како да ги отстраните дамките од емајл од тепих!

Чекор 8: Исплакнете го мијалникот

Сега сè што треба да направите е исплакнете ја вишокот паста за заби оставена во мијалникот и избришете ја со крпа за да ја полирате. Тоа е тоа, вашиот мијалник сега е совршен!

Совет 2: Како да исчистите огледало користејќи паста за заби

Пастата за заби е толку разновидна што можете да ја користите за чистење на очила и огледала. Затоа, одете до кое било огледало и земете го тестот со мене.

Совет 2, чекор 1: Нанесете мала количина паста за заби на сунѓерот

Земете ја меката страна од сунѓерот за чистење и ставете капка паста за заби натаа. Ќе бидете изненадени од резултатот.

Чекор 2: Тријте го сунѓерчето преку огледалото или стаклената површина

Поминете го сунѓерчето преку водата и не дозволувајте пастата за заби да падне. Тријте го сунѓерчето преку огледалото.

Чистењето со паста за заби може да ги отстрани дури и најтврдокорните дамки или нечистотија од огледалото.

Чекор 3: Користете влажна крпа за да ја отстраните пастата за заби

Откако ќе ја истриете пастата за заби, земете влажна мека крпа и изматете ја целата површина на огледалото.

Чекор 4: Завршете со хартиена крпа

За огледалото да блесне како ново, земете хартиена крпа и добро изматете ја површината.

Чекор 5: Сега уживајте во новото огледало!

Откако ќе ги завршите сите чекори погоре, сега е време да уживате во вашето ново огледало!

Тоа е многу подобро да го користиш огледалото така, нели? Повторувајте го овој совет толку често колку што е потребно.

Совет 3: Како да исчистите синџир со паста за заби

Сребрените синџири може да почнат да потемнуваат со текот на времето. Но, тоа не е причината зошто треба да се ослободите од вашите. Само користете бела паста за заби за да ја направите како нова.

Чекор 1: Исчистете го синџирот со четка за заби и паста за заби

Нанесете малку паста за заби на стара четка за заби и почнете да го триете синџирот од крај до крај.

Чекор 2: измијте под млаз вода

Земете го свежото сребрено синџирчеисчистете и исплакнете под млаз вода во мијалникот.

Ќе видите како нечистотијата веднаш излегува од ланецот.

Чекор 3: Исушете го ланецот со хартиена крпа

Земете го сребрениот синџир и исушете го со хартиена крпа. Подготвени! Вашиот синџир е повторно сосема нов!

Исто така види: Лесна маса за ПВЦ цевки: Како да направите маса за ПВЦ цевки во 19 чекори

Чекор 4: сега само носете го вашиот нов синџир!

Дали видовте како белата паста за заби може да направи вистински чуда за чистење? Едноставно следете го секој од советите во оваа објава и користете ги секогаш кога ви се потребни во вашата рутина. Брзо е, одлично и евтино!

Уживајте што сте стигнале толку далеку и проверете повеќе совети! Погледнете и како лесно да го исчистите ТВ екранот.

Дали знаете некои други трикови со користење на паста за заби?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.