Магнетен држач за ножеви: Како да направите ѕиден држач за ножеви во 8 чекори

Albert Evans 17-08-2023
Albert Evans

Опис

Во модерните времиња, каде што просторот се чини дека е сè поретки во куќите и становите, правиме се што можеме за да ги направиме околините што е можно попрактични (вклучувајќи експериментирање со креативни техники за организирање и складирање на предмети). А кога станува збор за компактна кујна, просторот на масата е од клучно значење – всушност толку клучен што не можеме да ни пречи ништо што може да зафаќа простор на друго место, како што е решетката за ножеви.

И така дојдовме до денешниот водич за тоа како да направите магнетен држач за нож. Дали сте заинтересирани да создадете домашен магнетен држач за нож за да заштедите драгоцен простор на вашиот кујнски пулт или едноставно да го имате тој дополнителен украсен предмет во собата зависи од вас, но запомнете дека ако имате ѕид со магнетен држач за нож во вашата кујна има и други предности. . Како и фактот што ќе можете појасно да видите кој нож го избирате, дали на едно од сечилата му треба чистење или полирање, на кој нож му треба острење или замена итн.

За да го направите овој магнетен држач за нож сам ќе ви треба парче дрво. Но, не треба да се грижите за изборот на совршено парче дрво. Само проверете дали вашето парче дрво е дебело најмалку 13 мм (можете да користите винтиџ линијар, на пример, за да направите држачи за ножеви самуникатен допир).

Еве што треба да направите за да создадете магнетен држач за нож!

Чекор 1: Соберете ги потребните материјали

Кога ги собирате материјалите што е потребно за да го направите вашиот магнетен држач за нож, исто така, погрижете се да изберете соодветна локација за да го инсталирате кога е подготвен.

Треба да најдете практично место со доволно простор за да го закачите вашиот држач за нож.магнетни ножеви. Запомнете дека треба да можете да земете кој било нож без да испуштите некој од другите.

Најчестите места за инсталирање држач за ножеви се: над мијалникот, во задниот дел зад масата или над шпоретот .

Безбедносен совет: Чувајте го вашиот држач за магнетни ножеви „направи сам“ безбедно подалеку од деца.

Совети за почеток со овој проект:

• Одредете ја идеалната должина за вашиот магнетен држач за нож со мерење на сите ширини на ножевите на ножот. Не заборавајте да додадете околу 6 mm помеѓу секое мерење за да имате празни места помеѓу ножевите. Потоа, само соберете ги сите бројки за да одредите колку широк треба да биде вашето парче дрво.

• Вашиот држач за ножеви не мора да биде само тенка лента од дрво ако не ризикувате со остри рабови ножевите се „лабави“. Изберете пошироко дрво и измерете го вашиот најдолг нож за да ја пронајдете вистинската висина за дрвото. измери гонож од местото каде што се спојуваат рачката и сечилото до врвот на сечилото. Потоа исечете го дрвото така што да биде најмалку 3 mm подолго од сечилото на ножот, спречувајќи го да излезе на дното.

Чекор 2: Обележете ги точките за прицврстување на магнетите

Користејќи го пенкалото и мерната лента, лесно означете (на предната страна на вашето парче дрво) каде сакате да ги прикачите магнетите за вашиот држач за магнетни ножеви DIY. Запомнете дека магнетите претставуваат каде ќе оди секој нож. Така, вашите места ќе се одредат според тоа колку ножеви сакате да закачите, а исто така и според нивните ширини и големини.

Исто така види: Како да ги исчистите винилните плочи во 7 чекори

Чекор 3: Насликајте ги магнетите (опционално)

Ако сакате (и во зависност од стилот на вашата кујна), можете да му дадете малку боја на вашиот магнетен држач за нож - или само на магнетите.

За нашиот држач за ножеви, избравме да ги обоиме сите магнети светло-црвени, што не само ќе им овозможи да се истакнат наспроти дрвото, но и ќе станат попривлечни во просторот во кујната кога ќе се закачат на ѕидот.

Откако ќе ги обоите вашите магнети (што треба да се прави на отворено или во простор исклучително добро проветрен), дајте им доволно време да се исушат. Запомнете дека треба да ги обоите само предните страни.

Исто така види: Направете сами: како да направите организатор за шминка

Сакате да додадете некои украсни допири во вашата кујна? Погледнете како да направите чинија за мезе од кокос во 8 чекори!

Чекор 4: Нанесете лентадвострано на вашето парче дрво

Превртете го парчето дрво така што предната страна (каде што ќе се постават магнетите) е свртена надолу. Земете двострана лента и нанесете ја на задниот дел од дрвото.

Чекор 5: Нанесете лепак на вашите магнети

Откако ќе се уверите дека секој од магнетите се исуши, користете епоксиден лепак (на задната страна, необоени страни) за да ги прицврстите на означените точки.

Совет за лепак: Кога станува збор за правење држач за магнетни ножеви „направи сами“, или само залепете магнети и дрво заедно, вашите најдобри опции ( покрај епоксидниот лепак) вклучуваат супер лепак и силиконски лепило. Бидејќи дрвото е генерално потешко и гломазно од другите материјали, епоксидниот лепак сè уште е најдоброто решение, особено затоа што ќе работи за многу различни намени, вклучувајќи магнети.

Чекор 6: Користете го вашиот лепак за прскање

Откако ќе ги залепите сите ваши обоени магнети на дрвото, набавете малку лепак за прскање. Лесно испрскајте слој лепак на магнетите за да го зголемите држењето - не сакате да ризикувате еден од оние остри ножеви да се откачат од држачот за нож, нели?

Бидејќи веќе сме во кујната , можеби ќе научиме како да направиме држач за торта во 9 лесни чекори!

Чекор 7: Залепете го вашиот магнетен држач за нож на ѕидот во кујната

Со задната страна безбедно покриена со двострана лента, залепете ја на ѕидот вашиот нов држач за магнетни ножеви DIYкујна.

Чекор 8: Закачете ги ножевите

Сега кога научивте како да направите магнетен држач за ножеви, слободно користете го и почнете да ги додавате вашите ножеви на него!

Дали користите каков било вид држач за ножеви во вашата кујна?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.