Како да завиткате полнач за iPhone: Направете домашен заштитник за кабел

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

​Колку кабли за iPhone мораше да закрпиш со лента или колку едноставно престанаа да работат? Да.. со мене тоа се случило неколку пати и многу ме нервира. Оригиналните кабли се скапи и ми требаат и не можам да купам нов секогаш кога ќе се скршат.

Исто така види: Како да се создаде сончоглед венец со пченка и креп хартија

Затоа решив да измислам нешто што ќе го направи мојот кабел за полнач за iPhone поотпорен и го создадов овој DIY проект. Погледнете чекор по чекор како да направите заштитник за полнач за iPhone.

Чекор 1: Соберете ги следните материјали

​ За да го направите вашиот кабел за iPhone поотпорен, ќе ви требаат следниве материјали: ножици, слама, линија (кабел) и секако, вашиот iPhone кабел.

Чекор 2: Исечете дел од сламката

​За да го покриете полначот на iPhone, започнете со отсекување на 2 cm од сламката.

Чекор 3: Направете надолжен рез

​ Потоа, со сечењето од 2 cm, ќе ја отвориме оваа сламка на половина како што е прикажано на сликата.

Чекор 4: Нанесете ја веќе исечената слама на кабелот

​ Сега вметнете ја веќе исечената слама од 2 cm по должина во кабелот за полнач, блиску до крајот каде што обично се кине .

Чекор 5: Сечење на конецот

​ Сега исечете многу долг конец од јаже или обичен конец за шиење. Може да биде бојата што ја претпочитате и дебелината што ја сакате.

Чекор 6: Прва јамка

​ Сега, да го започнеме процесот на тркалањекабел за полнач од линија до iPhone. Прво поделете ја линијата на два дела и врзете јамка како на сликата.

Чекор 7: Почнете да ја намотувате жицата на кабелот

​ Сега, држете го кабелот за iPhone и едниот крај од линијата и почнете да го намотувате со другиот. Продолжете да се тркалате и држете го другиот крај блиску до полначот. Ова ќе гарантира поголема цврстина и отпорност на кабелот.

Исто така види: Совети за чистење: Како да го отстраните мирисот од фрижидерот

Чекор 8: Свиткајте го целиот полнач

​ И вака ќе изгледа вашиот полнач за iPhone откако ќе биде целосно зајакнат со конец и слама на краевите.

Чекор 9: Започнете

​Тоа е тоа! Заштитникот за кабел за iPhone е цврст и цврст!

Дали ви се допаѓа?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.