Како да направите градинарски садници за почетници

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали имате растенија дома и би сакале да ги размножите? Дали

излегувате со тоа мало растение што го имате кај мајка ти или баба ти и сакате расад

од него? Или можеби имате деца или домашни миленици дома кои вадат

гранки од вашите мали растенија? Тогаш ова упатство е за вас!

Ќе ви покажам како да правите садници со гранки, така е! Ќе видите колку е лесно да се направат растителни сечи кои се вкорени во вода, бидејќи многу од нив се развиваат толку добро во вода што дури и не треба да се садат во земјата потоа. Овој начин на размножување се нарекува сечи во вода и се состои во тоа што се прави засек

Исто така види: Направете сами есенцијално масло од сладок портокал

на гранката на растението и се остава во сад со вода додека не се вкорени.

Така еве ние одиме! Штом ќе научите да ги искоренувате гранките на растенијата, вашето градинарско искуство никогаш нема да биде исто.

Чекор 1: Избор на растението и гранката

Прво, важно е да се избере здрава гранка од возрасно растение за успешно размножување. Друго важно прашање е изборот на растение кое може да се размножува во вода, бидејќи не сите растенија го прифаќаат методот на сечење. Некои вообичаени примери се: боа констриктор, филодендрон, сингониум, англиски бршлен, Адамово ребро, меч на Сао Хорхе и Санта Барбара, пурпурни ламбари, среќен бамбус, руе, босилек, меѓу другите.

Чекор 2: Сечење на растението

Овој чекоре најважно кога станува збор за размножување. Мора да сечете дијагонално и по „нозињо“ на растението, бидејќи од таму потекнуваат корените. Неопходно е да се исече гранка со најмалку три лисја и големина помеѓу 10 и 15 см.

Исто така види: Како да ги отстраните мозолчињата и влакната од облеката во 5 чекори

Чекор 3: Подготовка на расадот

Мора да ги исечете листовите најблиску до јазолот, бидејќи не смеат да дојдат во контакт со вода. Ако се сомневате, ставете го растението прво во вода, а потоа погледнете кои лисја треба да се отстранат.

Чекор 4: Подготовка на садот

Пожелно е да користите стаклен сад (прекрасен е да се следи развојот на корените) и задолжително минерална или филтрирана вода, бидејќи водата од чешма има многу хлор што е штетно за развојот на растението. Неопходно е да ја менувате водата двапати неделно за да спречите ширење на денга треска.

Чекор 5: Изработка на расад

Ставете го растението во вода оставајќи најмалку два јазли целосно потопени. Времето кое ќе биде потребно за растението да се вкорени ќе зависи од избраниот вид. Некои почнуваат да развиваат корени во рок од неколку недели, други може да потраат со месеци. Кога коренот е долг околу 3 см, можете да го засадите во земја ако сакате.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.