Совети за чистење: 3 начини за лесно отстранување на влакната од облеката

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали имате домашно милениче, дали обожавате да го гушкате и галите вашето домашно милениче, но потоа се мачите да ги отстраните влакната од облеката? Дали имате мачка или куче дома и ќе примите посетител кој е алергичен на крзно во вашиот дом? Затоа, ќе ве научам како да ги отстраните влакната од облеката или другите ткаенини, со три многу едноставни, без напор начини и користење работи што секој обично ги има дома или што лесно можете да ги најдете во кој било супермаркет.

Крзното на облеката и површините во куќата е вечната драма на оние кои имаат животни, но ова повеќе нема да биде проблем по овој туторијал. Прегрнете го вашето домашно милениче без страв дека ќе бидете среќни и ајде да дојдеме до советите!

Исто така види: Како да направите катче за читање во 11 чекори

Чекор 1: Користење на лепливиот валјак

Ролерот е еден од најефикасните и наједноставните методи за отстранување миленичиња коса ткаенина животни. Само превртете го повеќепати на површината за да го отстраните крзното. Лесно се наоѓа во кој било супермаркет и обично се наоѓа во делот за производи за чистење.

Чекор 2: Промена на лентата

Кога ќе забележите дека лепилото го изгубило лепилото и не паѓа повеќе влакна од облеката, едноставно тргнете го, фрлете го делот од лентата што ја користевте и повторете ја постапката со нова.

Исто така види: Како да соберете хотелски кревет

Чекор 3: Користење на селотејп

Овој метод е исто така многу ефикасен и ќе користите само широка селотејп лента, која најверојатно веќе ја имате дома. Само навивајте го, по можност во вашата доминантна рака, и поминете го прекуповршината со мал притисок за отстранување на влакната.

Чекор 4: Промена на леплива лента

Кога ќе забележите дека лентата го изгубила лепилото и повеќе не ги отстранува влакната, само извадете, ставете нова лента и повторете ја постапката додека нема повеќе влакна на ткаенината.

Чекор 5: Употреба на сунѓер за садови

Попрскајте вода на мекиот дел од сунѓер од нови садови и поминете преку ткаенината додека не се отстранат сите влакна. Негативна страна на овој метод е тоа што облеката ќе биде малку влажна веднаш по чистењето, па затоа се препорачува само ако не треба веднаш да ја носите предметната облека.

Чекор 6: Чистење на сунѓерчето

Кога ќе забележите дека сунѓерот е веќе полн со влакна, само измијте го во мијалникот под млаз вода додека не ги извадите и повторете ја постапката додека на облеката не остане коса.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.