Направете сами мебел

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Луѓето кои сакаат да прават свои проекти за украсување или опремување сами, честопати го забораваат тој магичен збор: планирање. Пред да излезете на шопинг или да изградите ново парче мебел, како што е држачот за ТВ, одвојте малку време за да ја дефинирате околината (дневна соба, на пример) и да го процените постоечкиот простор во неа за поставување на парчето мебел што сакате да го место таму.

Исто така, проверете дали сакате држачот за ТВ да се усогласи со стилот на собата или да додаде допир на друг стил во собата. Исто така, важно е да ја измерите идеалната висина за вашиот телевизор, така што луѓето што го гледаат ја имаат вистинската положба за нивната удобност. Со решени тие проблеми, сега можете да се забавувате создавајќи држач за ТВ од 43 инчи, држач за ТВ од 50 инчи или која било друга поддршка во точните димензии на вашиот телевизор. Проверете!

Исто така види: Како да поставите сам подови – 11 чекори до беспрекорен под

Чекор 1 - Обележете го местото за инсталирање тркала на држачот за ТВ

Точно е дека правењето држач за ТВ со тркалца може да биде лесно, но тркалцата треба да се постават на вистинското место.

• Свртете ја вашата дрвена кутија наопаку.

• Со пенкало и линијар или мерна лента, лесно означете ги точките на кутијата каде што сакате да ги поставите четирите тркала . За да го направите ова правилно, измерете одредено растојание од работ на еден од аглите до внатрешната површина на кутијата и повторете ја истата постапка.растојание во другите три агли. Ова е за да се осигури дека тркалата можат совршено да го поддржат вашиот држач за ТВ - и телевизорот над него, се разбира.

Чекор 2 - Зашрафете ги тркалата

Користење на вежба и завртките, внимателно закачете го секое тркало на четирите агли на дрвената кутија.

Чекор 3 - Тестирајте ги тркалцата

Со тркалцата веќе прикачени на долната страна на потпорните ТВ екрани , време е да ги испробате за да видите дали се е во ред! Затоа, свртете ја дрвената кутија нагоре многу внимателно, така што тркалата ќе бидат на дното, односно на подот. Сега, малку притиснете го држачот за телевизорот за да проверите дали лесно се движи.

Чекор 4 - Обележете ги местата каде што ќе се поправат преградите на полиците

Во ова упатство за телевизор сам. стојат, идејата е дека дрвената кутија добива парче мермер (или друг сличен материјал) врз неа за да го инсталира самиот телевизор. Но, ова парче треба да се одвои од дрвената кутија за да може во просторот меѓу нив да се постави потребната опрема.

Значи, откако ќе ја завртите дрвената кутија во правилна положба (и ќе ги тестирате тркалата) , започнете со мерење и обележување на точките каде што ќе се фиксираат четирите прегради на полиците.

Исто така види: Навивачка палма, 7 совети да знаете како да се грижите за кинеската палма

Совет: Користете ги истите точки што ги означивте на дрвената кутија за да ги монтирате полиците.четири тркала на дното на држачот за телевизор „направи сам“ за да ги означат местата каде што ќе ги инсталирате преградите на полиците.

Чекор 5 - Зашрафете ги преградите на полиците

Откако ќе ги направите ознаките на вистинските места, почнете да ги навртувате преградите на полиците еден по еден, на ист начин како што направивте со четирите тркала во чекор 2.

Совет: Пред да започнете да го правите држачот на телевизорот, треба да имате 100 % сигурни дека преградите на полиците се доволно високи за да направат простор помеѓу дрвената кутија и парчето мермер што ги има димензиите на опремата што планирате да ја поставите таму.

Чекор 6 - Погледнете како ви оди работата досега

Дали вашите разделници на полиците на проектот се инсталирани на ист начин како и нашите?

Чекор 7 - Инсталирајте го парчето мермер

За да го дадете држачот за ТВ поубав и поелегантен допир, решив да закачам парче мермер на кое ќе биде поставен телевизорот. Но, и покрај фактот што во овој проект се потребни разделници на полиците, работната плоча на нив не мора да биде направена од мермер. Всушност, можете да користите дрвена полица ако сакате, или друг материјал што е доволно цврст за да го поддржи телевизорот.

Чекор 8 - Погледнете како ќе изгледа држачот за ТВ

Без оглед на материјалот што ќе го изберете за вашиотДржач за ТВ, проверете дали е правилно прикачен на дрвената кутија, со завртки, топол лепак или кој било друг сигурен начин.

Чекор 9 - Инсталирајте ја вашата опрема на држачот за ТВ

Сега кога држачот за ТВ е подготвен (и успешно готов), можете да инсталирате опрема и предмети за украсување на него.

Совет за сликање: Ако сакате да го подобрите држачот за ТВ, идејата е да го насликате ѕидот зад има различна боја од остатокот од собата. Можете да ја користите истата боја како околината во посветли или потемни тонови или да изберете две сосема различни бои кои можат да се надополнуваат една со друга.

Чекор 10 - Време е да си честитате за успешниот проект

Дали ви се допадна ТВ-штандот што штотуку го креиравте? Дали изгледаше како нашиот држач за ТВ, кој можете да го видите на сликата подолу?

Совети за украсување на држачот за ТВ

Ако имате доволно простор од страните на телевизорот во држачот , можете да го искористите овој простор за да поставите украсни предмети, како рамка за слика или мала вазна со цвеќиња. Патем, можете да поставите и високи растенија на страните на потпорот.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.