Како да направите Велигденски венец чекор по чекор

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Содржина

Опис

Венците се одличен избор за сезонски декор, а најдоброто нешто е што можете да ги направите со речиси се: гранчиња, цвеќиња, лисја или дури и ткаенина. Иако божиќните венци се најзастапени, како да направите велигденски венец за да бидете расположени за оваа вкусна сезона? Дајте му на венецот значење на пречекот на Великиот пост. Можете да го закачите во вашиот влез или дури и во вашиот ходник.

Постојат неколку модели за купување, но учењето како да се направи велигденски венец е многу подобро на многу начини. Поевтина алтернатива меѓу онлајн идеите за велигденски венци е онаа во ова упатство. За да го направите ова, можете да ги користите вашите материјали за шиење. Ако немате кутија за шиење дома, можете лесно да ги купите потребните материјали преку Интернет или да ги најдете во продавница за занаетчиство.

Исто така, одлична идеја е да ги вклучите вашите деца во проекти за велигденски занаети. Ќе им се допадне да го прават овој венец чекор по чекор, а можете дури и да го чувате како спомен за да ги потсетите на Велигденските прослави за одредена година. Да почнеме да правиме лесен и евтин шаблон за велигденски венец.

Чекор 1: Нацртајте круг на картон за да го започнете вашиот велигденски венец

Одлучете со која големина сакате да биде вашиот Велигден венец. Добра големина е да се направи со дијаметар од 20 см. исечете еденпарче врвка половина од дијаметарот на венецот. Потоа, ставете еден од краевите на иглата и фиксирајте го на средината на картонот (треба да биде поголем од големината на вашиот венец). На другиот крај на конецот, ставете молив. Држете ја иглата на место, поместете го моливот околу него, држејќи ја низата затегната. Ќе работи како компас и ќе ви помогне да направите совршен круг.

Чекор 2: Нацртајте го внатрешниот круг

Сега, исечете 3 cm предиво и повторете ја постапката. Ќе завршите со помал круг, 3 cm внатре во оној што сте го нацртале претходно.

Чекор 3: Исечете ја основата на Велигденскиот венец

Со ножици исечете ја основата на венецот на картон. Можете прво да го пресечете поголемиот круг за да го олесните сечењето на внатрешниот круг.

Чекор 4: Залепете ги краевите на венецот со селотејп

По сечењето на основата, можете да користите селотејп за спојување на двата краја на прстенот.

Чекор 5: Насликајте го картонот

Измешајте ја белата боја (можете да користите гуаче) и користете ја четката за да ја нанесете на основата. Оставете да се исушат додека ги правите другите украси за Велигденскиот венец.

Чекор 6: Почнете да ги правите помите

За да ги направите печатите (кои ќе бидат дел од велигденскиот венец декорација) , завиткајте го белото предиво околу прстите 40 пати како што е прикажано на сликата.

Чекор 7: Провлечете го предивото низ завитканото предиво

Завртете мало парче канап помеѓу твоите прсти,под волната. Ќе ви помогне да го врзете јазолот.

Чекор 8: Заврзете го јазолот

Вврзете го јазолот така што ќе го завиткате парчето врвка околу предивото за да го држите на место.

Исто така види: Упатство: Декоративен синџир за колички

Чекор 9: Исечете го предивото од двете страни

Потоа исечете ги двете страни од валаното предиво за да направите помпон.

Чекор 10: Исечете ги рабовите

Можете да ги исечете рабовите на руното за да изгледа како совршена топка. Повторете го процесот (чекорите 6 до 10) додека не имате доволно помпони за да го покриете целиот Велигденски венец.

Чекор 11: Нацртајте ги ушите

На белиот филц, нацртајте два зајаци ушите. Тие треба да бидат долги и зашилени, но погрижете се да бидат пропорционални со големината на вашиот венец.

Чекор 12: Нацртајте го внатрешниот дел од ушите

На розовата филц, нацртајте слична форма на претходната, но помала. Ова ќе ја обликува внатрешноста на ушите на зајачињата.

Чекор 13: Залепете ја розовата филц на белата филц

Раширете лепак на едната страна од розовата филц и залепете ја на филцот бели за да ги направите ушите на зајачето.

Чекор 14: Закачете ги ушите од зајаче на велигденскиот венец

Додадете малку лепак на дното на ушите на зајачето и залепете го за венецот.

Чекор 15: Лепете ги панчињата по целиот велигденски венец

Поставете ги панчињата над венецот додека не ви се допадне аранжманот. Потоа користете лепак за да ги залепите заедно.околу целата основа.

Чекор 16: Направете јамка за да го закачите венецот на вратата

Исечете парче лента и со неа направете машничка на која ќе го закачите венецот венецот на вратата на вратата по ваш избор.

Чекор 17: Прицврстете ја јамката на задниот дел од венецот

Користете лепак за да ја прицврстите јамката на задниот дел од венецот. Оставете го добро да се исуши пред да го закачите.

Исто така види: Како да користите пила за клупа

Чекор 18: Закачете го Велигденскиот венец

Сега можете да го закачите Велигденскиот венец каде сакате - на вратата, на прозорецот од дневната соба дневна, во ходник или на врата од детската соба, ќе им се допадне! Тоа ќе направи прекрасен додаток на вашите велигденски украси. Сега кога го знаете овој модел на венец, можете да го користите како основа за да креирате неколку други.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.