Направете сам заштитници за подот на софата со само 2 материјали и 10 минути

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Има многу работи што треба да се земат предвид кога се преселувате во нова куќа или стан. Се разбира, многу од овие работи се прилично самообјаснети, дури откако целосно ќе се вселите и ќе се спушти прашината, почнувате да забележувате дека некои работи можеби не се толку очигледни како што изгледаат. Во неодамнешниот разговор со пријател, баравме заштитник за подот од тврдо дрво за да го спречиме софата да се лизне на новите дрвени подови и да не го гребе подот. Ова стана редовна појава за многу луѓе и не е присутна само во домовите каде што има многу дрвени подови, туку и на подови од плочки и бетон.

За среќа, бидејќи сум креативна личност, а исто така барам нови проекти сам за себе, разгледав неколку опции кои ќе ви помогнат да најдете решение за да создадете едноставни, евтини и лесни за правење заштитници за подот на софата сами. Овој сам заштитник за подот може да се додаде на речиси секое големо парче мебел, од фрижидери, шпорети, софи, маси и комоди. Исто така е одлично решение за заштита на ногалките на столот, кои често се влечат по подот. Размислете кои од овие уреди или парчиња мебел се користат најчесто, и точно ќе знаете за кои ќе ви треба дрвен заштитник за подот или друг материјал. Постојат, се разбира, различни заштитници за мебел одчувствував за купување што можете да го користите, но по некое истражување сфатив дека овие готови заштитници за мебел можат да станат многу скапи ако се купат на големо и можеби нема да ги најдете во точната големина и форма за вашите ногарки за мебел.

Исто така види: Како да направите капчиња килим

Во зависност од вашата потреба, сега можете да креирате ваш сопствен заштитник за стапала за троседот или заштитник за под. Во овој лесен водич, ќе ви покажеме како да креирате перничиња од филц за да не ви се лизга софата. Уште повеќе, овој водич не е само за софи или маси, туку можете да го користите и на други апарати и големи парчиња мебел.

Погледнете како да го направите овој заштитник за под од тврдо дрво во 7 едноставни чекори и избегнувајте рано одржување на дрвени или ламинатни подови.

Чекор 1: Купете леплива подлога со пристојна големина

Ќе треба да купите парче лепило со пристојна големина за да направите заштитник за стапалата на софата. Овој материјал е евтин и лесно достапен, а можете да купите парче кое се движи од 30cm x 30cm или можеби 50cm x 50cm. Ќе треба да ја земете предвид количината што ќе ја користите, како и големината на вашите апарати и стапала за мебел. Ова ќе ви даде подобар показател за тоа колку големо ќе треба да биде парчето филц пред да го купите.

Чекор 2: Измерете го стапалото на софата или мебелот

Сега кога имате добра количина филц, измерете јаточната големина на ногарките на софата или мебелот што сакате да го заштитите, со мерна лента. Секогаш можете да додадете неколку милиметри на секоја страна од филцот пред да сечете за да не ризикувате да трчате мали.

Чекор 3: Исечете го филцот со големина на стапалото на софата

Откако ќе ја измерите големината на стапалата, можете да го исечете филцот до вистинската големина. Задолжително користете остри ножици кои лесно можат да го пресечат филцот без никакви бруси. Ова ќе му помогне на заштитникот од дрвениот под да изгледа помазен и да има помалку лабави навои што висат надолу.

Чекор 4: Внимателно отстранете ја лепливата подлога

Сега кога филцот е пресечен во големина, можете внимателно да ја отстраните лепливата подлога која ќе го открие лепливиот дел од филцот. Проверете дали го имате подготвено мебелот или стапалата пред да ја отстраните налепницата. Забележав дека понекогаш овие налепници се сушат премногу брзо кога се изложени на сув или влажен воздух.

Совет: Исчистете ги ногарките за мебел пред да нанесете филц за лепило за подобра адхезија.

Чекор 5: Подигнете го мебелот и ставете ја налепницата

Откако ќе ја извадите налепницата, можете да го подигнете мебелот и да ја ставите налепницата од филц на ѓонот од стапалото.

Чекор 6: Обезбедете правилно позиционирање на филц

Сега кога е поставен заштитникот за филц за подот DIY, ќе треба да се уверите дека есовршено позициониран и се вклопува во границите на основата за мебел за да нема повеќе гребнатини. Многу луѓе понекогаш користат премали парчиња филц, што на крајот не го спречува нивниот мебел да се лизне или гребе по подот.

Чекор 7: Повторете го процесот

Сега можете да го повторите горенаведениот процес со целиот мебел. Проверете дали троседот е на ниво за да спречите лизгање или лизгање по подот.

Можеби мислите дека тоа е едноставна работа на која никој не обрнува внимание, но користењето на заштитник за стапалата на софата или столот не само што ќе помогне да спречите лизгање на мебелот, туку и ќе го заштити вашиот дрвен под од оштетување или гребаници на стапалото. Дополнително, можете да ги користите овие парчиња од филц на апарати кои немаат гумен заштитник за подот на долната страна.

За просториите и површините со плочки, користењето гума е најпопуларниот избор, но во некои случаи, гумените заштитници може да остават траги од гребење или црни линии на плочката доколку апаратот се движи. Така, користењето на заштитник за подот од филц „Направете сам“ е најдобрата опција за заштита на долговечноста на вашите подови.

Исто така види: Направете сами како да обоите природни рози

Конечно, без разлика дали ќе го користите овој заштитник за стапала на троседот или не - исто така земете ги во предвид како опција за ставање под тепих, ова ќе обезбеди теписи и теписи во вашиот домне лизгајте и не движете се лесно преку дрвениот под. Ова е едноставно и долгорочно решение за да се спречи лизгањето на софата, а исто така и да се создаде сигурен дрвен заштитник за подот за мебел. Секогаш можете да користите заштитници од гума или плута за да ја завршите работата, но ова е најдоброто решение за куќи и станови со дрвени подови, намалувајќи ги гребаниците и движењето на софата колку што е можно повеќе, а заменувањето на овој заштитник за стапала на софата треба да се прави само секој неколку години или така, заштедувајќи време, пари и многу напор.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.