Занаети сам

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Рацете горе ако сакате да перете алишта! Да, на повеќето луѓе не им се допаѓа оваа неизбежна секојдневна задача. Слободните често имаат врска љубов-омраза со миењето, но секогаш има исклучоци. Јас сум еден од нив: Обожавам да перам алишта! Секогаш кога поминувам низ стресна ситуација или нешто слично, морам да направам нешто што ќе ми ги освежи телото и душата – а тоа е перење алишта!

Па, пред некој ден, мојот шеф ми го пренесе тоа за мене проект со многу тесен рок, баш таков, и единственото нешто што ме смируваше беше да имам многу алишта за перење. Имам среќа што моето семејство е големо, осум луѓе, меѓу кои и јас. Со други зборови, она што никогаш не ми недостасува е перење! Друга работа што обично ја правам со сапун и вода е чистење на подот во секоја соба во мојата куќа - се чувствувам освежен! Но, исто така, навистина уживам да правам проекти за занает сам, едноставно сакам да реконструирам нешта и средини, целосно менувајќи го нивниот изглед и употреба.

Сепак, моите две страсти се споија само за време на пандемијата. Пред да преминам на поинтересните аспекти на комбинирање на перење и изработка, ќе зборувам за генијалниот трик што го открив, а кој се однесува во создавањето чанти за штипки. Отсекогаш ми се допаѓаше идејата да ја закачам мојата облека на одредени структури за ова. На пример, имам акружен пластичен предмет кој има и неколку штипки околу себе. Оваа структура е совршена за мојот внук кој има само седум месеци. А со стареењето на добар број луѓе во семејството, се зголемува и бројот на штипки.

Размислувајќи за штипки, ми се појави една идеја и веднаш ја ставив во дело. Сега ќе споделам со вас еден од најлесните методи за правење држач за штипки од ткаенина за алишта. До крајот на овој проект, ќе имате убав држач за штипки и веројатно повеќе идеи за држачи за штипки за други проекти. Значи, да одиме директно на поентата: знаејќи како да направите држачи за штипки за алишта со многу лесно, чекор по чекор!

Чекор 1 – Изберете ја големината на закачалката за да направите сè соодветно

Изберете закачалката за облека и дефинирајте ја ширината на вашиот држач за закачалката врз основа на големината на закачалката.

Чекор 2 – Преклопете ја ткаенината и испеглајте ја

Потоа штом ќе ја изберете вашата закачалка по големина, ќе треба да почнете да го шиете парчето ткаенина што сте го избрале за држачот за штипки за алишта. За да го олесните шиењето, преклопете ја ткаенината на страните од каде што ќе ја шиете и добро испеглајте ја.

Чекор 3 – Сошијте ги страните на ткаенината

Делот за шиење Шиење проектот е супер лесен и нема ништо комплицирано. Сè што треба да направите е да ги споите страните на парчето ткаенина изашијте ги.

Чекор 4 – Изберете го дизајнот на држачот за штипки за алишта

Откако ќе завршите со шиењето на страните на држачот за штипки, вие сте на ред да одлучите како ќе ја свиткате ткаенината врз него. Забавниот дел од овој чекор е што можете да си поиграте со парчето ткаенина и да експериментирате со онолку модни трендови колку што сакате. Затоа, оставете ја целата ваша креативност да тече во потрага по прекрасен дизајн.

Исто така види: Baby Mobile: Како да направите Tsurus Mobile во 12 едноставни чекори

Чекор 5 – Проверете дали дизајнот е остварлив

Свиткајте ја ткаенината за да видите како ќе остане прицврстувачот на торбичката кога тој е затворен.

Чекор 6 – Исечете го делот од ткаенината каде што ќе се постават прицврстувачите

Исечете го делот од ткаенината каде што сакате кесата да биде отворена за да ја поставите штипките за алишта. Да го наречеме ова отворање „врат“.

Исто така види: 9 чекори како да се исчисти троседот со полиестерски влакна

Чекор 7 – Зашијте го „вратот“ и повторно испеглајте ја ткаенината

Штом „вратот“ ќе се создаде со успех, ќе треба да ја свиткате ткаенината на два дела, а потоа да ја зашиете. Кога ќе завршите со превиткување, ќе треба да го испеглате и да ги сошиете двете парчиња ткаенина.

Чекор 8 – Зашијте ја ткаенината торбичка на закачалката

Шијте ја ткаенината ткаенина за торбичка со горниот дел од неа што беше испеглана непосредно пред тоа.

Чекор 9 – Последниот бод!

Прости за игра на зборови, но ветувам дека ова е навистина последниот бод на држачот за прицврстување. откако ќе иматесошијте ја ткаенината кеса на закачалката, преклопете ја ткаенината на два дела и зашијте ја од двете страни. Внимавајте да не го шиете „вратот“ (тоа е делот во форма на буквата У што треба да се остави отворен).

Сега сè што треба да направите е да уживате во вашиот едноставен и прекрасен држач за фиба

Потоа Откако ќе ги сошиете страните на чантата и горниот дел од „вратот“, вашиот држач за штипки е подготвен за употреба! Значи, што мислите за резултатот од оваа торба со штипки?

Зарем не ви кажав дека овој проект е лесна задача? Држачот за штипки за облека е многу основен сам проект кој може да се користи во други креативни проекти поврзани со облека и ткаенина. На пример, ако сте сликар и сакате да имате уште неколку џебови на престилка, само користете го ова упатство, заменете ја закачалката за престилка.

Еден последен збор

Ако имаш досадна работа е што штипките за алишта паѓаат на подот кога закачуваш облека на линијата, особено кога линијата е висока и мораш да користиш скалила (што е мојот случај) за да одиш горе-долу за да добиеш повеќе облека за закачување .

Значи, кога ќе падне штипката што ја имам во раката, морам да се спуштам долу за да ја земам и да се вратам горе за да закачам облека. Ако гледам на добрата страна - т.е. ќе правам повеќе вежби за нозе - изгледа сèодлично.

Но, вистината е дека работата е сè уште досадна! Значи, покрај овој проект за држач за алишта, можете да пробате и други рециклирани материјали за ова, како што е шише за домашни миленици или пластична амбалажа за омекнувач. Само пребарајте на интернет и ќе најдете упатства на оваа тема. Среќно и забавувај се!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.