Како да направите дрвена клупа во 12 едноставни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дрвената клупа е веројатно најсестраното парче мебел во куќата. Скромната столица дизајнирана со само четири или три ногарки кои држат дрвена даска како седиште е доста практична и се вклопува насекаде во зависност од вашата потреба. Од дополнителното столче за трпезариската маса за дополнителни гости до шанкот, до клупата во градината околу скарата, а понекогаш дури и за дополнително седење во дневна или работна соба; се што треба да направите е да го извлечете и дрвената столица е тука да ве послужи.

Создавањето дрвена клупа сам е основен сам проект кој бара одредени материјали и труд. Можете лесно да ги најдете материјалите за да го спроведете вашиот проект за клупи дома или лесно достапни во продавниците за хардвер. Дрвената клупа „направи сами“ изградена во класичен дизајн е доста функционална, а со вашиот мал личен допир, како што се фрлање перници или фарбање на дрвената табуретка, можете да му дадете посебен шмек на изгледот на столчето, како и да додадете стил на вашиот дом декор. .

Исто така види: Научете како да организирате фотографии на ѕидот

За љубителите на „направи сами“ или почетниците кои се обидуваат да направат проект за обработка на дрво „направи сами“, чекор по чекор проект за дрвена клупа е прилично едноставна работа за обработка на дрво пред да имате доволно искуство за да изградите некоиуникатен дрвен мебел или дури и дрвена столица во поелаборирани дизајни.

Значи, наместо да трчате до продавница или да прелистувате онлајн продавници за да купите скапа дрвена столица, ајде да одиме по маршрутата „Направи сам“ и да се обидеме да изградиме дизајнерска дрвена столица од нула со дизајн конципиран и креиран од вас. Нема да биде лесна задача за почетник, но ве уверувам дека ќе биде возбудливо. На крајот на краиштата, за убавите работи е потребен труд за да се создадат. Затоа соберете ги материјалите, набавете ги алатките и започнете со работа за да научите како да направите клупа со рециклирано дрво!

Исто така види: Како да направите картонска звучна кутија

Материјали за дрвена клупа: За да ја направите дрвената клупа, ќе ви требаат дрвени стапчиња за нозете, парчиња тенки дрвени стапчиња за ставање помеѓу нозете, вежба за дрво, мерна лента, пенкало или молив, дрвена штица за седиштето на столчето, лепак за дрво, чекан и убаво перниче за завршување на изгледот на столчето.

Чекор 1. Подгответе ги нозете

Земете четири дрвени ногарки за дрвената клупа. Исчистете ги нозете и подгответе ги за столицата. Со пенкало или молив, означете точки на нозете за да ги вметнете тенките дрвени стапчиња за да ги поврзете нозете. Ќе ви треба дупка на двете страни од секоја нога.

Бонус совет: Погрижете се сите четири нозеимаат точно мерење. Исто така, измерете ги точките на дупките на нозете, држејќи ги на иста висина. Тие правилно ќе ги држат нозете ако дупките се на иста висина. Дополнително, истата должина на ногата на дрвената столица ќе се погрижи вашата столица да не се ниша.

Чекор 2. Дупчете ги дупките

Со дупчалка издупчете ги дупките каде што сте ги означиле точките.

Чекор 3. Измерете го растојанието

Превртете ја дрвената штица што ќе ја користиме за клупата. Наредете ги нозете на седиштето како што ќе одат на клупата. Измерете го растојанието помеѓу нозете и ставете ознака на неа.

Чекор 4. Исечете ги тенките дрвени стапчиња

Направете ознаки на тенките дрвени стапчиња што ќе ги користиме за поврзување на нозете врз основа на мерење на растојанието меѓу нив и исечете ги на потребна големина.

Чекор 5. Поправете ги дрвените стапчиња

Почнете да ги фиксирате дрвените стапчиња во дупките што ги направивме во дрвените ногарки.

Чекор 6. Закачете ги ногарките

Закачете ги ногарките кога ќе завршите со поставување на дрвените стапчиња во дупките.

Чекор 7. Ставете ги нозете на дрвената штица

Откако ќе ги фиксирате четирите ногарки и ќе ја формирате рамката на ногата за дрвената клупа сам, ставете ја на штицата од дрво ние користиме за седиштето.

Бонус совет: држете ја дрвената штица наопаку додекаработи на него. Не заборавајте да го држите горниот дел од клупата свртен надолу.

Чекор 8. Означете ја положбата на нозете

Обележете ја положбата каде што ќе ги фиксирате нозете на дрвената штица.

Чекор 9. Нанесете го лепилото

Нанесете го лепилото за дрво на означената положба за нозете на дрвената штица.

Чекор 10. Залепете ги нозете

Залепете ги нозете на дрвената штица. Оставете го лепилото да се исуши пред да почнете да ја користите дрвената клупа. Кога лепилото ќе се исуши и нозете се цврсто поставени, вашата дрвена клупа е подготвена за употреба.

Чекор 11. Ставете перниче

Ставете перниче со убава покривка на дрвената клупа за да седнете.

Бонус совет: е вашата банка и можете да ја декорирате како сакате. Насликајте, полирајте, текстурајте го дрвото или користете подлога за да го направите поудобно; тоа е твој избор.

Чекор 12. Ставете го перничето да се потпрете на

Или, алтернативно, можете да ја чувате столицата блиску до ѕид и да поставите перница до ѕидот за да се потпрете на неа.

Кој ќе биде вашиот следен проект за занает сам на себе? Веќе ги направив овие две и препорачувам: како да направите држач за мобилен телефон и како да направите кутија за складирање! Ова се брзи проекти кои ќе ви помогнат да го организирате вашиот дом!

Кажете ни како испадна вашата дрвена банда „направи сам“!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.