Направете го тоа сами: како да реновирате трпезариска маса (чекор по чекор)

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Овој пат ќе споделиме проект кој лесно се прави и кој ќе ви се допадне. Мојата гроздобер дрвена трпезариска маса требаше да се реновира, па ги извалкав рацете и решив сам да ја реновирам. Споделувам со вас како да реновирате трпезариска маса на лесен начин и изгледа прекрасно!

Исто така види: Совети за чистење: Како да направите домашно средство за отстранување дамки

Чекор 1: Дрвена маса пред реновирање

Ова беше дрвената трпезариска маса пред да биде обновена. Боја на природно дрво во комбинација со бела боја. Беше убаво, но му требаше ново лице.

Чекор 2: Боење на нозете на масата

За да започнете со реновирање на дрвената трпезарија, првото нешто што треба да направите е да ги подобрите ногалките на масата . Ова е постапката за бојадисување на ногарките на трпезариската маса:

  1. Избрусете ги нозете на масата со шкурка со средна жлеб и отстранете ја колку што е можно повеќе боја.
  2. Исчистете ја струготини или дрвото.
  3. Со четка нанесете ја бојата. Во овој случај, користено е мат сиво мастило на база на вода, како што ќе видите во следниот чекор. Ако сакате, можете да користите тенка четка за да ги обоите аглите на нозете.

Чекор 3: Боење и сушење

Следете ја истата постапка како погоре. Секогаш запомнете: ставете весник или картон за да го заштитите подот во вашата куќа ... или тепихот, како што е случајот во мојата куќа

Сушење:

Исто така види: Како да направите рачно изработен сапун

Бојата ќе бидат потребни околу два до три часа за да се исуши.

Двоен слој на бојабоја:

Во зависност од квалитетот на бојата што ја купувате, можете да одлучите дали да нанесете уште еден слој боја или не. Препорачувам да нанесете два слоја боја, никогаш не боли.

Чекор 4: Веќе обоени ногарки за маса

Бојата што се користеше за реновирање на оваа дрвена трпезарија беше аква боја на дрво, мат сива боја, за да одговара на остатокот од декорот. Друга опција за боење дрво е сјајна боја или само лак.

Дали ви се допадна?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.