макраме висечка полица

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Научете како да направите висечка полица без користење на француска рака и тоа внесува уште поголем шарм во вашиот простор.

Исто така види: Како да направите држач за списанија за бања

Чекор 1: Мерење и обележување

Измерете ја таблата за да означите каде ќе ги дупчите дупките. За ова парче, означив 4 дупки во секој агол на дрвото на 2 cm од рабовите.

Чекор 2: Дупчете ги дупките

Користете го електричниот шрафцигер со дупчалката за дрво да се направат четирите дупки. Дупчалката треба да биде малку помала од дебелината на кабелот.

Чекор 3: Исечете ги жиците

Исечете 2 парчиња по 1,5 m и уште 2 парчиња од 25 cm .

Чекор 4: Поставете ги каблите

Свиткајте го поголемиот кабел правејќи јамка (видете ја сликата подолу) и поставете го помалиот кабел во средината на јамката 3 cm под врвот дел .

Чекор 5: Прицврстете ги жиците со лента за маскирање

Користете ја лентата за маскирање за да ги прицврстите жиците на површината на масата, за полесно да го стартувате макрамето.

Чекор 6: Квадратен јазол Дел 1: Лево јаже

За да ги направите квадратните јазли, земете го левото јаже, направете јамка и поминете го под средното јаже и преку средното јаже од десно.

Чекор 7: Квадратен јазол Дел 1: Десно јаже

Сега земете го десниот јаже, преклопете го преку средното јаже и во јамката на левата страна.

Чекор 8: Квадратен јазол Дел 1: Повлечете ги жиците

Повлечете ги сите жици така што јазолот е поцврст во близина на лентатакреп

Чекор 9: Квадратен јазол Дел 2: Десно јаже

Повторете го шестиот чекор, почнувајќи со десното јаже, поминувајќи под средното јаже и кон левото јаже.

Чекор 10: Квадратен јазол Дел 2: Лево јаже

Повторете го чекорот 7, поминувајќи низ средното јаже и влегувајќи во јамката на десното јаже

Чекор 11 : Квадратен јазол дел 2: повлечете ги жиците

Повлечете ги сите жици така што јазолот е затегнат и поблиску до последниот јазол. Повторете го целиот процес додека не добиете 10 квадратни јазли. Повторете ги чекорите 4-11 на другите жици што ги исечете.

Чекор 12: Исечете ја средната низа

Треба да завршите со некоја преостаната средна низа. Исечете го блиску до последниот јазол.

Чекор 13: Залепете го крајот

Додајте малку лепак за ткаенина за да ги задржите жиците на место за да бидете сигурни дека нема да се одврзат

Чекор 14: Залепете врвка на врвот

Отстранете ја лентата од површината на масата, земете го преостанатото парче врвка и залепете го веднаш над првиот јазол.

Чекор 15: Завиткајте го околу

Завиткајте ја оваа низа околу трите јажиња за поубав финиш и држете сè на своето место

Чекор 16: Залепете ги краевите заедно со лента

Краевите на жиците закачете ги поединечно со лента за маскирање за полесно да поминете низ дупките на дрвената табла. Навојте ги жиците низ дупките во дрвото. Можете да направите потегротација за леснотија. Не грижете се за поставувањето на жиците во овој момент.

Чекор 17: Дупчете дупки во ѕидот

Издупчете две дупки во ѕидот. Тие треба да бидат 30 cm над местото каде што ја сакате полицата, а растојанието меѓу нив треба да биде исто како и дупките во дрвото. По дупчењето, поставете ги клиповите и куките C.

Чекор 18: Закачете и израмнете

Закачете се на полицата и користете линијар за ниво или апликација како Клинометар за да ја израмните полицата и погрижете се да виси директно.

Исто така види: Како да ги прилагодите шарките на кабинетот во 7 многу лесни чекори

Чекор 19: Последни јазли

Врзете јазол во секоја врвка, држејќи ја полицата на ниво и стегната. Отстранете ја лентата од краевите на жиците и, ако сакате побохо изглед, можете малку да ја извалкате.

Чекор 20: Украсете

Готови сте! Сега можете да декорирате со што сакате. Само внимавајте да не се здебелите премногу.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.