занаети од глина

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Кога станува збор за негување на креативноста на вашето дете, тоа никогаш не е доволно. Со текот на годините, а особено за време на пандемијата, стана јасно дека практичното образование е поангажман од теоретското образование.

Децата на рана возраст ги набљудуваат секојдневните активности во затворен простор и стекнуваат знаење преку искуството на допирајте и чувствувајте, помагајќи им да изградат животни вештини на конструктивен начин.

Иако има многу активности во домаќинството за децата кои им помагаат да развијат сензорни вештини, во денешниот водич за занаетчиство за деца, ќе ви покажеме забавна активност што помага во зајакнувањето на вашиот физички развој.

Како да ги обликувате вашите мали мускули во прстите и рацете. Малите бебиња можат да ги зајакнат своите мали прсти, раце и зглобови со боцкање, обликување, тркалање и месење тесто за играње.

Сите родители сакаат да ги паметат и да ги негуваат ситните глинени отпечатоци од рацете и стапалата на своето дете до крајот на нивниот живот . Гравирањето на овие мали отпечатоци еднаш засекогаш како украси за новогодишни елки или како подарок за членовите на семејството е бесценето.

Леењето и леењето скулптури се популарни типови на декорација на домот. Гипсот на раце и стапала, стапалки од миленичиња и гипсот на пар што се држат за раце се секогаш популарни. Бидејќи културата на занаетчиството со глина е во пораст, да почнеме со аедноставен гипс отпечаток.

Исто така види: Како да направите занаети со жица од шенил

За да фрлите детска рака или отпечаток, прво направете комплет за гипс за отпечатоци. Овој комплет содржи тесто за играње/глина, но ако ја немате, можете да ја замените смола во прав, проследено со гипс од Париз, кружен алуминиумски или пластичен сад/плоча, шкурка и боја.

Видете исто така: Како да направите еж помпон l DIY PomPom ежови во 17 чекори

Чекор 1: Како да ги подготвите мувлата и глината за рачно изработената керамичка патка

Првиот чекор за да го направите ова керамичка чинија рустика со отпечатоци од раце прави калап. Притиснете го тестото за играње во сад доволно голем за да го задржите впечатокот што сакате да го оставите. За да го раширите тестото, можете да користите кружен пластичен, алуминиум или кој било друг кружен сад обложен со хартија за печење. Обидете се да го направите наједноставниот рецепт за домашно тесто за играње со состојки за готвење кои се апсолутно погодни за деца, или наместо тоа користете обична глина. Ова може да биде забавна активност пред да започнете да правите отпечатоци од раце. Користете една од следниве техники за да направите меко, еластично тесто за играње:

Како да направите основно јадење тесто за играње за деца во 2 чекори?

Додадете 3 чаши од сите - наменете го брашното на 2 чаши топла вода во сад.

Постојано мешајте ја смесата доволно добро за да се ослободите од груткитеи отвори за воздух, или користете ги рацете за да измешате и подготвите мазно тесто. Доколку е потребно, додадете уште брашно или вода додека тестото не стане цврсто и мазно.

Како се прави крем од тесто за тартар?

Во сад измешајте го брашното , сол и павлака од забен камен во сооднос 4:2:3.

Следно, додадете течни состојки како топла вода, масло и прехранбени бои. Промешајте сè додека смесата не се изедначи.

Ставот ставете го на тивок оган и непрекинато мешајте додека не се згусне и наликува на топка од глина.

Внимавајте да не го оставите садот на шпорет за предолго време, бидејќи ќе ја исуши и стврдне глината, што не сакаме.

Исклучете го огнот и продолжете да мешате. Откако ќе се излади, извадете и месете додека не добиете мека, кашеста конзистентност.

Како да направите крем од тесто од забен камен со пченкарен скроб и регенератор?

Започнете со додавање половина чаша регенератор во сад. Дознајте, бојата на вашиот регенератор ќе одговара на бојата на вашето тесто за играње. Ако имате намера да додадете бои за храна, користете бели балсами.

Секогаш можете да додадете сјај во садот за регенератор за да го направите вашето тесто за игра сјајно и сјајно.

Следно, во садот со миксер , додадете од една до две лажици пченкарен скроб. Во овој момент, смесата станува густа, што го отежнува мешањето. Сепак, колку повеќе мешате, толку помазноа тестото станува меко.

Тестото се згуснува додека мешате; ако не ја добивате конзистентноста што ја сакате, обидете се да додадете повеќе пченкарен скроб.

Земете го тестото и почнете да месите веднаш штом ќе ја допрете и почувствувате текстурата на глината. Колку повеќе го месите тестото, толку ќе стане поцврсто и помазно.

Чувајте го тестото во затворен пластичен сад за да го одржувате свежо.

Видете исто така: Како да направите новогодишна декорација на вратата Апартман

Чекор 2: Како да направите отпечатоци во вашата глинена или плеј-дох чинија

Нежно притиснете ја раката на вашето бебе во глината за да оставите трага во тестото. За подетални отпечатоци, притиснете ги сите делови од раката, особено прстите. Не дозволувајте раката и прстите да се движат околу 1 минута.

Ако сакате да направите пар отпечатоци од раце, изберете поголема површина, како што е онаа со широка кружна основа за кит да може слободно да се шири.

Чекор 3: Внимателно проверете го печатењето

Земете ја раката на вашето бебе и уверете се дека сте снимиле детали како што се прстите и фините линии на дланката. Како што беше споменато во претходниот чекор, од клучно значење е да се примени вистинската количина на притисок кога се прави отпечатокот на раката. Ако сте задоволни со резултатот, можете да продолжите на следниот чекор.

Исто така види: кешот за хартиена кеса

Во спротивно, само ставете ја раката на отпечатокот и притиснете малку посилно. Доставајќи ги рацете и прстите по втор пат, обидете се да ги поставите прецизно над првите впечатоци

Чекор 4: Измешајте гипс од Париз

Откако ќе го добиете посакуваниот отпечаток на раката, време е да се примени гипсот од Париз. Ако имате подготвен малтер од Париз, само прелијте го врз впечатоците. Ако немате, земете сад и измешајте 1 дел вода и 2 дела гипс во прав. Промешајте го растворот со кружни движења за да се отстранат грутките и да се обезбеди мазна конзистентност.

Ако некогаш сте направиле торта, веројатно сте запознаени со меката, кремаста текстура на тестото. Оваа прецизна густина е токму она што е потребно за Гипс од Париз. Можете да направите свој малтер од Париз дома како кит за едноставни уметнички проекти.

Еве три начини како да направите Париски малтер дома:

  • Соберете пакет креда и кршете ги еден по еден со чекан. Откако ќе го добиете прашокот од креда, ставете го во сад и нежно истурете ја водата. При истурање, продолжете со непрекинато мешање за смесата да остане полутечна, во спротивно ќе се зацврсти.
  • Во сад додадете 2 дела бело брашно на 1 дел вода. Мешајте додека не се формира густа паста.
  • Друг начин е да ги соедините топлата вода и белиот лепак во сад и убаво да ги измешате со лажичка. Измешајте малку вода до гипсбиди како супа.

Чекор 5: Рамномерно распоредете го малтерот во калапот

Бидејќи гипсот од Париз брзо се суши и згуснува, мора брзо да работите за да ја размачкате смесата околу калапот. Задолжително распоредете ја смесата рамномерно за да ја покриете целата површина, како замрзнување на торта.

Оставете да се исуши најмалку 40 минути или 4 часа до 48 часа за најдобри резултати. Носете ракавици ако не сакате остатоците да ви се заглават во прстите.

Чекор 6: Отстранете го глинениот отпечаток од калапот

Свртете го садот наопаку кога смесата е целосно сув. Време е внимателно да го извадите глинениот отпечаток од калапот за да не се скрши. Сè што треба да направите е да ја подигнете глината/тестото, откривајќи симпатичен мал отпечаток од раката.

Ако имате проблем да го извадите тестото од калапот, обидете се да го исплакнете со топла вода. Ова ќе овозможи глината лесно да се откине.

Чекор 7: Насликајте ја плочата од сирова глина во боја по ваш избор

Изберете боја и користете четка за да го насликате отпечатокот мувла на рака. Ако имате бела керамичка чинија, секоја друга боја ќе се истакне во малечката рака. Внимавајте да не одите подалеку од рабовите на рачниот отпечаток.

Ако сакате да ја претворите оваа рачна отпечатена картичка во божиќен украс, направете мала дупка во близина на работ ипоминете ја лентата низ неа. За да му дадете празничен изглед, насликајте го со светкав бисер или светкава боја.

Чекор 8: Измазнете ги заоблените рабови

За завршен допир, измазнете ги рабовите со медиум ронлив шкурка. Ако сакате, можете да го направите овој чекор пред да сликате. Бидејќи не сакате да ја уништите бојата на бојата, најдобро е да ги измазнете рабовите пред да сликате.

Вашата рачно изработена керамичка чинија е подготвена

Вашиот домашен рачен отпечаток од глина сега е завршен и подготвени да се прикажат во собата на вашето дете. Оваа уметност од бебешка глина е симпатичен начин да го негувате детството на вашето дете. Отпечатоците од глинени раце прават внимателни подароци за бабите и дедовците и се сентиментален начин да ја задржите меморијата на вашето дете.

Меѓутоа, отпечатоците од глина се користат и како блескав украс на новогодишна елка. Затоа, пробајте ги овие занаети од градинка со вашите деца и споделете ги вашите скапоцени моменти со нас во делот за коментари.

Видете исто така: Како да направите корпа за облека во 17 чекори

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.