Направете сами: Како да направите креативен држач за ножеви во 5 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ви здодеа да ги острете ножевите секогаш кога готвите бидејќи се досадни во фиока? Постојат многу начини како да ги чувате ножевите. Можете да користите магнетна лента, блок од нож, влошка за фиока или можете да направите креативен држач за нож кој ќе ги изненади вашите гости. Овој држач за ножеви изгледа неверојатно на вашиот маса и може да го складира целиот сет кујнски ножеви. Во ова упатство, ќе ви покажам како да направите држач за нож користејќи книги! Можете да користите секаков вид на книги, но тврдото парче изгледа најдобро. Слободно можете да користите било која книга, таа не мора да биде книга за готвење, можете да изберете само по боја или ако има убави уметнички дела на 'рбетот и корицата. За да најдете евтини книги за овој проект, одете во продавница за користени книги или побарајте онлајн. Можете исто така да користите книги со различни големини, а бројот на книги ќе зависи од бројот на ножеви што ги имате.

Чекор 1: Соберете ги материјалите

Соберете ги книгите што ги избравте да го направите упатството, нешто со кое ќе ги врзете и топол лепак. За овој проект можете да користите и универзален лепак, но не користете премногу течен лепак.

Чекор 2: Распоредете ги книгите

Комбинирајте ги книгите на таков начин што сите тие се совпаѓаат една со друга. Моите книги се со иста големина, но ако имате помали книги би рекол ставете ги помалите однадвор инајвисок во средината. Или ако сите се многу различни по големина, можете да ги измешате. Боите не мора нужно да се совпаѓаат, но целата естетика треба да биде пријатна за око.

Чекор 3: Лепете ги книгите

Откако ќе ја одредите положбата на секоја книга за ножеви, прицврстете ги книгите заедно со лепење на нивните корици. Внимавајте при лепењето да ги редите на дното. Можете да ги држите исправено за да го олесните овој чекор.

Чекор 4: Поврзете ги книгите

За да ги задржите книгите затворени, имате две опции. Опција 1 е да залепите парче ткаенина на внатрешната страна на кориците на книгите што се наоѓаат на двата краја на организаторот на ножот. Потоа залепете ги овие корици на првата страница од книгите. Или опција 2 е да се завиткаат низа или лента околу книгите. Мислам дека користењето на природен кабел го прави овој држач за нож уште поспецијален и уникатен на некој начин.

Исто така види: Како да се истури Боа Боа во вода

Чекор 5: Како да ги чувате ножевите

За да ги чувате ножевите во овој држач за ножеви, сè што треба да направите е да ги вметнете во страниците на книгите. Така, нивната жица ќе трае подолго и ќе бидат дел од вашиот кујнски декор.

Исто така види: Како да одгледувате спанаќ во 5 чекори

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.