Како да го вратите мебелот од старата машина за шиење

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Содржина

Опис

Секоја куќа ја има онаа маса што некогаш беше ѕвездена атракција, а сега има катче во бараката. Сигурен сум дека знаете за која маса зборувам. Тоа е онаа маса од махагони или ситно полирано дрво што тивко седи во аголот.

Оние стари маси за шиење или гроздобер маси сега станаа колекции што може да се обноват и да им дадат нов живот. Секогаш кога ја барате совршената странична маса или масата за шиење, можете да ја извадите онаа што веќе ја имате во бараката за алат во градината или на таванот. Малку слој боја и лак може да ве инспирира да го обновите мебелот од старата машина за шиење.

Старите дотраени маси имаат една главна карактеристика: собираат многу 'рѓа. Тие порано беа џек на сите занаети и забележаа разновидна употреба со текот на годините. Со доаѓањето на модерниот живот во домот, масите за шиење станаа минато.

Но, во ова упатство чекор-по-чекор, го создадовме најдобриот туторијал за тоа како да го вратите мебелот од старата машина за шиење што секој може да го вгради дома. Можете да ги трансформирате вашите стари антички маси за шиење и да ги направите винтиџ масичка за шиење за да се придружите на вашиот декор.

Видете исто така: Како да ја отстраните старата боја на дрво

Исто така види: Чекор по чекор: Божиќен венец со штипки

Чекор 1 : Најдете стара маса за шиење подготвена за реновирање

Појдете низ вашата куќа или шупата на баба ти ипобарајте стари маси за машина за шиење што може да се реновираат. Откако ќе ја најдете, поставете ја вашата маса за шиење на отворен простор и проверете ги сите страни за да видите што треба да се направи.

Чекор 2: Проверете ја целата маса

Реставрацијата на машината за шиење е не многу тешко. Првиот чекор е да ги погледнете сите метални, железни или дрвени агли и шарки на вашата маса. Старите метални и железни рачки може да имаат акумулирано 'рѓа и прашина со текот на годините.

Чекор 3: Превртете ја масата и погледнете ги шарките на железниот постамент

Вашата стара маса за шиење може да ви подготви изненадувања. Свртете ја масата наопаку за да ја видите основата. Постаментот или педалата се од витално значење за секоја машина за шиење. Тука се случува целата магија во кроењето.

Чекор 4: Ставете ја машината на пластичен капак или тепих

Овој проект ќе бара многу чистење и бојадисување. Ќе треба да ја подготвите областа под вашата стара маса за шиење за поправка и чистење. Проверете дали вашето биро е во стабилна положба за следните чекори. Секогаш кога ќе треба да го завртите, бидете нежни и цврсти. Носете градинарски или заштитни ракавици.

Чекор 5: Избрусете ги сите железни делови на масата

Земете малку шкурка и носете ги заштитните ракавици. Избрусете ги сите метални и 'рѓосани делови од вашата маса за шиење. Користејќи шкурка од 250 гриз (направеназа брусење на железо и отстранување на старата 'рѓа) избрусете ги сите железни делови. Бидете цврсти и поминувајте повеќе време во областите каде што ќе најдете најмногу 'рѓа.

Чекор 6: Отстранете го старото дрво и заменете го стапалото од ткаенина

Проверете го целото дрво на масата за шиење и бидете да се чува само суво, здраво дрво. Тестирајте го дрвото со ставање малку тежина врз него. Заменете ја ткаенината или кожата на педалата со цврста кожна футрола или материјал. Погрижете се да изгледа чисто и да може да се користи во наредните години.

Видете исто така: Како да ги отстраните дамките од вода од дрво

Чекор 7: Заменете ги старите завртки со нови

Кога вашата маса за шиење е во поткровје, барака или просторија со прашина, веројатноста навртките и завртките да собираат 'рѓа е голема. Со помош на чекан и клешта, отстранете ги сите стари железни делови. Заменете ги со нови, сјајни завртки и навртки. Ова ќе ви помогне да го зачувате дрвото и да ја задржите вашата уникатна маса за шиење да изгледа полиран и да работи совршено.

Исто така види: Направете го тоа сами: Рачно насликана саксија со растенија

Чекор 8: Отстранете ја платнената столица и превртете ја масата за шиење

Свртете ја масата наопаку. Работата започнува во основата на масата за шиење.

Чекор 9: Повторно избрусете ја областа за да се ослободите од нерамнините и старите остатоци

Во овој момент, препорачливо е да се избруси сè еднаш повеќе, осигурувајќи се дека насе брусат тешко достапни места и мали вртења околу масата. Ќе излезат сите насобрани остатоци - прашина, 'рѓа, саѓи и нечистотија. Можете да користите четка или крпа за да исчистите сè.

Чекор 10: Затегнете ги завртките на масата насекаде

Со помош на шрафцигер, затегнете ги сите завртки околу вашата маса за шиење. Секогаш е добро да се знае дека масата е безбедно навртена и нема да падне со мала тежина.

Чекор 11: Избришете ги железните шипки со влажна крпа

Исчистете машината за шиење со влажна крпа. Отстранете ја прашината или нечистотијата што се насобрала со текот на годините или месеците.

Чекор 12: Земете четка и тенџере со неутрализатор на 'рѓа

Земете проектна четка со долга рачка како оваа . Ставете ја четката и садот со неутрализатор на 'рѓа до работната станица.

Чекор 13: Потопете ја четката во неутрализаторот за 'рѓа на смесата

Зграпчете го садот со неутрализатор на 'рѓа и истурете дарежлива количина во чиста тегла или послужавник. Сега, можете да ја потопите главата на четката во неутрализаторот на 'рѓа. Проверете дали главата на четката е доволно длабока за да ги намокри двете страни на четката.

Чекор 14: Поминете ја четката преку сите железни области

Со влажната четка, поминете го неутрализаторот на 'рѓа низ целиот регион нажелезо од вашата маса. Бидете дарежливи затоа што сакате оваа маса да трае со години. Важен совет: фокусирајте се на четкање на најрѓосаните делови.

Чекор 15: Почекајте 3 часа за да се апсорбира неутрализаторот на рѓа

Овој чекор е клучен за реновирање на вашиот дом. машина за шиење мобилна . Не заборавајте да почекате најмалку три часа за неутрализаторот на 'рѓа да ја направи својата магија на масата. Откако неутрализаторот ќе се впие и ќе се исуши, процесот на боење може да започне. Важен совет: неутрализаторот на 'рѓа не треба да биде изложен на влажен воздух ноќе. Затоа е важно бојадисувањето да започне истиот ден.

Чекор 16: Заштитете ги и покријте ги местата каде што не сакате бојата да се заглави

Користејќи ја пластичната фолија, може да ги заштити сите делови од вашата маса што не сакате да ги обоите. Совет: покријте ја масата што сега е на подот со пластична фолија. Не сакате дамки со боја на површината на вашата маса.

Чекор 17: Насликајте ја масата со спреј од растојание од 30 cm

Конзерката со боја за прскање што ја користите мора да се испрска на растојание од 30 сантиметри од масата.

Чекор 18: Насликајте ја целата железна структура два до три пати

Потребни се два до три слоја боја спреј така што железото добро го впива мастилото. Вашата маса за шиење треба да изгледа елегантно и полирано. Бидете дарежливи во оваа фазаи земете ја бојата на сите железни агли и испакнатини на масата.

Чекор 19: Оставете да се исуши преку ноќ, а потоа користете шкурка на масата

Оставете ја масата за шиење да се исуши преку ноќ. Не покривајте го со ништо и чувајте го да проветрува на заштитено и суво место. Следниот ден превртете ја масата за шиење. Користејќи шкурка со 150 гриз, лесно избрусете ги сите делови од дрво за да ги отстраните сите 'рѓосани испакнатини.

Чекор 20: Исчистете ги старите остатоци и прашината од дрвената површина

Зграби крпа и избришете ја отстранете ја прашината или остатоците што остануваат на масата за шиење.

Чекор 21: Потопете ја четката во црна емајлирана боја на база на масло

Време е да ја обоите масата на машината за шиење. Ако користите боја на база на масло, не заборавајте да ја измешате бојата со малку разредувач пред да ја нанесете на масата.

Чекор 22: Започнете со бојадисување на масата

Поставете четка со фино коса преку горната површина на масата. Почнете од едната страна и метете во иста насока за да добиете рамномерен слој на боја. Вашата маса ќе има потемна нијанса на боја како црна, индиго или која било друга основна боја.

Чекор 23: Оставете ја да се исуши 24 часа

Оставете ја масата да се исуши за дваесет и четири часа.

Чекор 24: Премачкајте со боја за емајл на база на масло

Дајте втор слој боја следниот ден по првиот. Користете специјален слој на боја за емајлна база на масло на железните шарки.

Чекор 25: Оставете ја масата повторно да се исуши

Реставрацијата на вашата машина за шиење е 100% завршена. Ставете го во исправена положба. Изберете сончево место надвор за да ја исушите вашата маса. Оставете го да се исуши приближно два дена и престо: имате ново парче мебел.

Чекор 26: Ставете ја машината за шиење на вашата маса

Вашата стара маса за шиење сега е трансформирана во гроздобер маса за шиење. Изгледа сосема ново. Ставете ја вашата машина за шиење на маса и дизајнирајте убава облека.

Видете исто така: Како да чистите и одржувате мебел на отворено

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.