Како да се поправи гипс гипс

Albert Evans 18-08-2023
Albert Evans
оставете го да се исуши 8 часа. (Забелешка: Кога сликате, внимавајте да не го извалкате подот или тепихот)

Чекор 10. Како да затворите дупка во гипс картон: работата е завршена!

Откако ќе го следите целиот процес како да приклучите дупка во гипс, дупката во вашиот ѕид беше затворена и ѕидот беше поправен. Вашиот ѕид можеби не е како некогаш, но ќе биде невозможно да се каже дека некогаш имало голема дупка таму.

Поправање мали дупчиња

Малите дупки околу куќата можат да бидат предизвикани од многу нешта, дупки може да направат децата кога си играат со остри предмети или со клинци или дупчалки. Малите дупки се многу лесно да се поправат и не бараат толку многу работа како фиксирање на големи дупки. Едноставно користете кит нож за да ги наполните овие дупки со спојување на ѕидот, оставете ја површината да се исуши, а потоа лесно избрусете го местото за да се изедначи.

Прочитајте ги и проектите за одржување и поправка на домови како овие што ги направив и препорачувам: Чекор по чекор водич: како да го замените тоалетното седиште во 5 чекори и Како да запечатите прозорец

Опис

Без разлика колку сте внимателни со ѕидовите на вашата куќа, со текот на времето, секогаш ќе најдете дупки на вашиот ѕид. Понекогаш, некои од овие дупки ги создаваат самите сопственици на куќи, затоа што на крајот треба да дупчите дупки за да ставите закачалки, мебел и сите други уреди. Други времиња, овие дупки се појавуваат таму само кога времето почнува да „тежи“ на циглите. Сепак, овие дупки можат да излезат од контрола и да станат поголеми со текот на времето, доколку не се поправат навреме. Во оваа статија, ќе ве научам како да затворите дупка во drywall. Општо земено, поправката на дупките на гипс картон е евтина, но може да биде малку незгодна и може да потрае многу време поради времето потребно за сушење на материјалите, трпеливоста и вештата рака се многу важни за да се постигне задоволителен краен резултат. Постојат неколку начини како да се поправи гипс картон, но ние ќе одиме со најлесниот начин. (Забелешка: запомнете дека техниките варираат во зависност од големината на дупките). Кога сакате да ги поправите дупките на drywall или дури и на таванот на гипс картон, следете ги овие едноставни процеси за да го завршите тоа:

Чекор 1. Како да ги поправите drywall: Соберете ги материјалите

осигурете ја ефикасноста во нашиот проект за полнење дупки од гипс, препорачливо е да се соберат сите материјали за да се добие оптималнарезултат. Исто така, важно е да го направите ова за да бидете организирани и да не ја изгубите концентрацијата, бидејќи одењето ваму-таму додека се обидувате да го поправите ѕидот може да ви го одвлече вниманието и да направи да направите грешка на патот. Поставувањето на сите материјали на едно место исто така ја зголемува продуктивноста и ви помага да заштедите време.

Чекор 2. Идентификувајте ја дупката во ѕидот што сакате да ја поправите

Откако ќе го завршите првиот чекор, следното нешто што треба да направите за да ги поправите дупките во гипс картон е да откриете каде дупката или дупките може да бидат, а потоа можете да започнете со поправка на гипс картон навистина. (Забелешка: мудро е да погледнете низ куќата на друго место за да се уверите дека нема други дупки што не сте ги виделе досега за да можете да ги затнете сите дупки одеднаш.)

Чекор 3. Користете гипс картон

Внимателно исечете гипс картон и проверете дали е точната големина на дупката што сакате да ја поправите. Гипс картон гарантира дека дупката е пропорционално покриена.

Чекор 4. Нанесете лепак од гипс картон

Потоа нанесете лепак од гипс картон на задниот дел од гипс картон. Лепилото ќе помогне да се одржи drywall-от на место и да се спречи да падне во иднина.

Чекор 5. Залепете ја гипс картон

Откако ќе го нанесете лепилото за гипс картон,следниот чекор е да нанесете гипс лепак на внатрешниот ѕид на дупката. Ова ќе ја затвори дупката.

Чекор 6. Користете акрилен заптив

Акрилниот заптив е синтетичка состојка на течна основа која може да се користи за пополнување празнини. Со вашиот акрилен заптив, пополнете ги празнините помеѓу ѕидот и просторот во кој сте го залепиле знакот. Заптивната смеса, исто така, помага да се пополнат други празнини што drywall не можеше да ги покрие.

Исто така види: Како да завиткате голем подарок

Чекор 7. Користете китнож

Користете китнож за да го израмните заптивната смеса на ѕидот. Шпатулата исто така помага да се отстрани вишокот на акрилен заптив. Откако ќе го израмните заптивната смеса со мистрија, оставете ја да се исуши. Процесот на сушење треба да трае околу 12 часа.

Исто така види: 7 чекори за да знаете како да се грижите за сината папрат (Polypodium Aureum)

Чекор 8. Измазнете ги и отстранете ги неправилностите

По истекот на 12-часовното сушење и целосно сушење на заптивната смеса, избрусете ја површината со шкурка за да омекне и отстрани несовршеностите. Покрај брусењето за измазнување и отстранување на несовршеностите, брусењето помага при израмнување на површината, како и за отстранување на вишокот нечистотија.

Чекор 9. Насликајте ја поправената површина

За време на бојадисувањето, можете да одлучите да го обоите само местото каде што штотуку сте ги поправиле дупките на гипс картон, или можете да го насликате целиот ѕид на друг начин за да се обезбеди рамномерен тон. Меѓутоа, за овој проект, обоив 3 слоја над коригираната површина, правејќи пауза од 3 часа помеѓу секој слој и

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.