Организатор на биро: Како да направите организатор на биро во 14 чекори

Albert Evans 18-08-2023
Albert Evans

Опис

Во моментов, нема недостиг од креативни проекти за да ни го олеснат животот. Без разлика дали тоа е да помогне да се отстрани дамката од ткаенината или да ви го покаже вистинскиот начин за засадување и одржување на одреден цвет, можете да бидете сигурни дека има водич на интернет (и овде на homify, се разбира) токму за тоа.

Денешниот водич секако не е исклучок, на крајот на краиштата, неговата главна цел е да ви помогне да додадете одредена организација, простор за складирање и секако дополнителен стил на вашиот работен/канцелариски простор, поконкретно на вашата работна маса. За да го постигнете сето ова, она што ќе ве научиме е организатор за канцелариско биро, кој се состои од држач за документи со совршени простори за организирање и складирање на канцелариски предмети како пенкала, моливи, линијари, ножици, маркери итн.

Исто така види: Чекор по чекор: украсни саксии направени од конзерви со сода

Обезбедете креативни сокови да течат за овој проект, бидејќи покрај тоа што ќе ги извалкате рацете следејќи ги чекорите за тоа како да направите организатор на биро, исто така ќе можете да одлучите кои бои и дезени сакате да ги користете за стилизирање на организаторот на вашата канцеларија. Проверете го подолу!

Чекор 1: Соберете материјали за да го направите вашиот организатор на биро

Соберете ги сите материјали што ви се потребни за да создадете ваш сопствен организатор на биро сам. И бидејќи во овој проект ќе работиме со боја и лепак, препорачливо е да ставите крпа (или дури и некои стари весници) наслучаи на излевање или прскање.

А кога зборуваме за бојата и мерките за безбедност, проверете дали можете да го направите овој проект „Направи сами“ на отворено или во добро проветрена просторија.

Уште сам за организација што може да се многу корисен за вашиот работен простор е овој со совети како да ги организирате книгите.

Чекор 2: Измерете го и означете го картонот

Прво, ќе направиме организатор на документи што ќе можете користете го за да чувате важни хартии, списанија, книги и други скапоцености поврзани со вашата канцеларија.

За да се увериме дека работиме со правилни мерења за вашата актовка, земете обична папка за да добиете чувство за вашата големина. Измерете/означете го вашиот преглед на картон за да започнете.

Не заборавајте да означите мерка малку поголема од вистинската големина на пастата што ја користите како шаблон.

Чекор 3: Исечете 2 парчиња

Користете го вашиот помошен нож или ножици и исечете 2 парчиња од картонската кутија според мерењата од претходниот чекор. Овие парчиња ќе бидат страничните структури на нашиот држач за документи.

Чекор 4: Исечете ги дијагоналите

Земете ги двата дела што штотуку ги исечете и исечете ги краевите дијагонално за да ги направите страничните рамки .

Совет: Сакате да заштедите пари додека рециклирате? Направете своја актовка користејќи празни кутии за житарки. Можете да ги направите кутиите поубави користејќи боја / хартија за завиткување. Ова ќе избегнедека треба да исечете уште 3 парчиња картон во следните чекори.

Чекор 5: Исечете уште 3 парчиња картон

Имате 2 странични парчиња кои се исечени дијагонално, но што е со предните, долните и задните структури? Повторно осврнувајќи се на претходните мерења, исечете уште 3 парчиња од картонот и проверете дали одговараат на големината на страничните рамки.

Чекор 6: Започнете со лепење на различните делови

Користете го вашиот топол лепак, почнете да го склопувате вашиот држач за документи со додавање лепак на сите исечени делови.

Чекор 7: Изградете го вашиот држач за документи

Залепете ги исечените парчиња така што ќе личат на нашиот документ држач, како што се гледа на фотографијата.

Еве и како да направите папка за складирање документи!

Чекор 8: Боја со боја за прскање

Среќен со вашиот актовка досега? Откако ќе бидете сигурни дека е правилно залепен и дека е доволно цврст, ставете го врз церадата или старите весници и обојте го со спреј во бојата по ваш избор (од вас зависи дали вашиот организатор на бирото ќе одговара на боите на вашето биро/ дневна соба или дали ќе има контраст со нив).

Чекор 9: Оставете го да се исуши

Оставете го вашиот обоен држач за документи настрана за да дозволите да се исуши правилно.

Чекор 10: Започнете да ги правите држачите за пенкала

Додека вашиот држач за документи се исуши на мир,започнете со другите делови што ќе го сочинуваат вашиот организатор на работна маса: вашите држачи за пенкала.

Земете ги цевките (празни пластични шишиња можеби се добра идеја, но на вас зависи да одлучите какви типови цевки сакате за употреба) и, со вашиот линијар и игла, пресечете ги на половина.

Чекор 11: Украсете ги вашите држачи за пенкало со конец

Како да ја подобриме нашата едноставна пластична/хартиена цевка се сече на половина сосема? Време е да додадете боја/текстура на држачите за пенкало.

Земете низа по ваш избор и залепете ја почетната точка на цевката.

Чекор 12: Завиткајте ја

Со едниот крај од вашата врвка добро залепен на цевката, нежно завиткајте го остатокот од врвката околу неа, ефективно покривајќи ја целата површина.

Иако ја навивавме нашата врвка хоризонтално околу цевката, таа е нагоре на кој начин (и колку пати) сакате да ги навивате држачите за пенкало.

Откако врвката ќе се завитка околу целата цевка, исечете го крајот и прицврстете го со топол лепак.

Чекор 13: Повторете го истото за другите цевки

Среќен сте со вашиот држач за пенкало?

Сега можете да продолжите со другите цевки во зависност од тоа колку сакате да вклучите во вашиот организатор на пенкало DIY маса. Ако сакате, можете да изберете да користите жици со различни бои на секоја за да додадете малку визуелна возбуда, но обидете се да останете во истиот опсег на бои како вашата актовка.

Советза држач за пенкало сам: Не сте расположени да сечете хартија/пластични цевки? Рециклирани стаклени тегли (како тегли за конзервирање) исто така може да бидат одлична идеја. Едноставно соберете ги вашите стаклени тегли, проверете дали се правилно исчистени, обојте ги во бојата што сте ја одбрале, додајте текстури ако сакате (како да завиткувате конец околу теглата) и уживајте!

Исто така види: 10 лесни начини да го заштитите мебелот од домашни миленици

Чекор 14: Организирајте го вашето биро

Со држачот за документи и држачот за пенкало подготвени, време е да ги ставите на тест.

Земете ги вашите пенкала, моливи, линијари, хартии и се повеќе што можете да складирате во вашиот нов Ставки за организација на бирото и видете како тие додаваат стил и функционалност на вашиот работен простор.

Дали користите некој вид организатор на вашето биро?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.