Како лесно да се отстрани дамката од боја од плочка

Albert Evans 01-08-2023
Albert Evans

Опис

Моќта да се трансформираат нештата или околината со мастило е исто толку прекрасна колку што иритира. Освежувањето на просторијата со свеж слој боја по зимата се чувствува свежо и ново и трае со недели. Но, тоа чувство исчезнува веднаш кога ќе сфатите дека додека сликате сте истуриле боја на парче мебел или случајно сте ја удриле четката во плочката на ѕидот од соседството.

Исто така, има многу луѓе кои навистина не знаат како да бојадисуваат плочки и на крајот користат погрешен материјал за бојадисување на подот со плочки и завршуваат со дамки на други области што не сакале да ги бојадисаат. За оние кои не знаат, латекс и емајл бои се идеални за боење плочки. Акрилната боја што се користи за боење ѕидови не се лепи на површини како што се плочки и други камења.

Враќајќи се на загрижувачката тема како лесно да се отстрани бојата од подот и плочките, бидете сигурни, го имаме решението. Во овој сам проект, ќе ви покажеме чекор по чекор како да ја отстраните бојата од плочката без да го оштетите подот.

Прво, треба да земете во предвид некои точки. Камената обвивка како гранит и мермер е прилично цврста по природа, и освен ако физички не ја удрите со значителна сила, шансите да се скршат се мали.

Во однос на хемиската примена, керамичките плочки можат да издржат силни хемикалии.Така, можете да бидете сигурни дека дури и најтешките дамки од боја може успешно да се отстранат од вашите плочки и тие ќе блеснат како нови. Добрата вест е што прво можете да пробате поедноставни решенија.

И покрај тоа, мора да бидете внимателни, без разлика колку е отпорна плочката, емајлот што го покрива мора да го задржите недопрен, избегнувајќи гребнатини на неговата површина. Значи, започнете со отстранување на бојата со помалку абразивни методи пред да се обидете со отстранувачи на боја. Но, ако начините за чистење на бојата за подот и плочките подолу не се доволни, еве како да користите средство за отстранување боја:

Прво, исчистете ја плочката и нејзините соседни области за да се осигурате дека нема прашина за време на нанесувањето на производ. Исчистете со вода за да ги отстраните сите лепливи честички од прашина. Вреди да се напомене дека дури и најмалите честички прашина се првенствено одговорни за гребнатини на плочките. Потоа добро истријте ги за да се исчистат. Потоа земете средство за отстранување боја и нанесете го на крпа. Потоа истријте го на мала површина од подот на која нема дамки од мастило. Ова е за да проверите дали лакот е погоден од комерцијален отстранувач на боја.

Ако видите дека лакот останува недопрен, земете повеќе средство за отстранување боја и нанесете го на крпата. Потоа намокрете го парчето ткаенина во малку топла вода.Исчистете ја бојадисаната плочка темелно за да ја отстраните целата боја. Ако дамките од боја се постојани, земете мека четка и со неа нанесете средство за отстранување боја, нежно тријте ја плочката. Треба да го повторувате овој процес додека не исчезне целата дамка.

Исто така види: Како да ги изострите ножиците и клештите: 4 едноставни трикови што треба да ги правите дома

Откако ќе ја отстраните целата боја, исчистете го подот темелно за да ги отстраните сите траги од оваа хемикалија. Ако истурите малку производ на мермерните површини, веднаш избришете го (видете Како да исчистите мермер). За повеќе совети за чистење кликнете овде.

Чекор 1: Соберете материјали како што е прикажано на сликата

Отстранувањето на бојата од плочките е полесно отколку што изгледа. За да го направите ова, потребни ви се само 2 ставки: градежна шпатула и абразивен сунѓер (како појак кујнски сунѓер). Користејќи ги овие два материјали и малку физички напор и сила, можете целосно да ја отстраните бојата од обоена плочка.

Чекор 2: Започнете со чистење на бојата со градежен кит нож

Користејќи градежен кит нож, почнете да ја отстранувате бојата од рабовите со притисок врз плочката.

Чекор 3: Набљудување на најефикасниот агол на притисок на ножот за кит

Истријте ја мистрија во центарот на бојата додека не се отстрани што е можно повеќе боја. Обрнете внимание и обидете се да го пронајдете најдобриот агол за да го олесните отстранувањето. Обично работи сопоголема ефикасност кога ја држите мистрија под агол помал од 45 степени во однос на површината на плочката.

Чекор 4: Користете го сунѓерот за да ја отстраните дамката од бојата од плочката

Користете абразивен сунѓер за отстранување на остатоците од боја со втривање во плочката. Ако вашиот сунѓер има подебела и погруба површина од другата, почнете со оваа.

Исто така види: Како да се исчисти изгорената тава

Чекори 5: Конечно чистење

Истријте го сунѓерот по целата плочка, проверете Погрижете се да не останат дамки од мастило. Откако бојата е целосно отстранета, ситниот дел од сунѓерот можете да го искористите за дополнително чистење на подот.

Доколку споменатиот процес не се покаже толку ефикасен, можете да направите и природна домашна боја отстранувач . За ова, треба да комбинирате сода бикарбона со бел оцет во еднакви размери. Имајте на ум дека оцетот треба да зоврие пред да го нанесете на подот. Сега кога растворот е готов, треба да го нанесете на крпа и силно да го триете, како што направивте со комерцијалниот отстранувач на боја.

Започнете со триење на влажната крпа на извалканата плочка. Оцетот ќе влијае на бојата која треба да почне да се лупи. Исплакнете ја плочката со вода и повторно нанесете го растворот ако бојата не се симнала. Ова постепено ќе ја отстрани дамката од мастилото од плочките.Среќно!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.