Целосен водич: Како да направите лесен и модерен дрвен прстен за клучеви

Albert Evans 01-08-2023
Albert Evans

Опис

Губењето клучеви низ куќата е кошмар. Па, како да направите ѕиден држач за клучеви? Можете да го поставите на влезот од вашата куќа за секогаш кога некој ќе дојде дома веднаш да ги закачи клучевите. И за да го направите уште подобро, направете свои персонализирани приврзоци за клучеви со имиња. Нема повеќе земање погрешни клучеви на излез! Овој дрвен прстен за клучеви бара неколку алатки, но е неверојатно лесен за правење.

Чекор 1: Исечете ја дрвената основа на приклучокот

Исечете две дрвени летви со иста големина. Големината што ќе ја изберете ќе зависи од бројот на клучеви што треба да се закачат. Моите се 20 cm x 4,5 cm.

Чекор 2: Измерете ја висината на масивната пила

За да ги направите исечоците каде што ќе ги закачите клучевите, поставете ја летвата од дрво следно до пилата. Прилагодете ја висината на сечилото така што ќе го пресече дрвото до половина.

Чекор 3: Направете ги исечоците на прстените за клучеви

Направете го секое сечење на секои 2 см и треба да изгледа вака

Чекор 4: Залепете ги дрвените летви

Со помош на лепак за дрво, закачете ги дрвените летви под агол од 90 степени, создавајќи облик L. лепете го задниот дел од дрвената летва. ги направи намалувањата. Оставете го да се исуши преку ноќ.

Исто така види: Како да ги отстраните дамките од маснотии од облеката во 6 чекори

Чекор 5: Додадете две завртки

За да го направите посигурен, можете да додадете две завртки за да ги прицврстите заедно. По еден на секоја страна одлетви.

Чекор 6: Насликајте го прстенот за клучеви

Со акрилна боја, насликајте го прстенот за клучеви. Избрав да го обојам бело. Оставете да се исуши.

Исто така види: Како да го чувате лебот подолго

Чекор 7: Направете го вашиот привезок од плута

Започнете со дупчење дупка во плута, работејќи од врвот до дното.

Чекор 8: Вметнете ја жицата од плута

За да ви помогнеме прво да ја внесете врвката внатре во плута, вметнете свиткана жица во плута додека јамката не излезе од другата страна

Чекор 9: Вметнете ја низа

Свиткајте го кабелот создавајќи јамка и провијте го низ јамката од жица како што е прикажано погоре. Потоа повлечете ја жицата за да ја поминете низата низ плута. Треба да работи како игла.

Чекор 10: Заврзете јазол на двата краја на плута

Земете го кабелот и врзете двоен јазол на двата краја на плута за да го прицврстите и преобразете го на модерен синџир со клучеви.

Чекор 11: Напишете име на приврзокот од плута

На страната на плута, напишете го вашето име или од каде е клучот со користење на постојан маркер . Ова ќе им помогне на луѓето во вашето домаќинство да не се збунат со клучевите!

Чекор 12: Закачете го приклучокот на ѕидот

Ставете ги клучевите на приврзокот како што обично би . За да го закачите на прстенот за клучеви, едноставно вметнете ја низата во отворот. Затката ќе седи над отворот, држејќи ги клучевите на место.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.