Како да се засади цвет AmorPerfeito во саксија + Лесни совети за одгледување

Albert Evans 29-07-2023
Albert Evans

Опис

Растението панси лесно се одгледува, достигнува 15 до 25 сантиметри во висина и добро се развива во градината, во жардинери и во саксии. Нејзините цвеќиња се нежни и разнобојни, совршени за привлекување пеперутки и колибри во вашиот двор или вашиот прозорец.

Љубопитност е што можете да го одгледувате и растението панси за јадење. Станува збор за PANC – Неконвенционална фабрика за храна и изгледа убаво украсувајќи различни јадења.

Ако сакате да научите како да садите цвеќиња од панси, дојдовте на вистинското место. Погледнете што треба да знаете за да го одгледувате ова растение и видете како прекрасно цвета во вашиот дом.

Цветење на пансионот

Цветот на пансионот цвета прекрасно и неговите цветови можат да бидат со различни бои како виолетова, портокалова, жолта, црвена и виолетова. Ова растение цвета двапати годишно, во есен и пролет. Ако зимата не е ригорозна, цвеќињата можат да останат и во оваа постудена сезона, бидејќи се родени во Европа. Цветовите се издржливи и совршени за садење во саксии.

Чекор 1: Како да засадите пансино цвеќе во саксија

Постојат два начини да се засади панси. Првиот е преку семето од пансион, кое никнува во рок од 21 ден по садењето. Другиот начин е преку садници купени во цвеќарници или да побарате од пријател како подарок.имаат.

Исто така види: Лажни свеќи за Божиќ

Чекор 3: Подгответе дренажен слој на дното на саксијата

За да се засадат семиња или садници, подготовката на саксијата е иста. Започнете со поставување на добар дренажен слој на дното на садот, кој може да се прошири глинени топчиња, камчиња или чакал. Тоа едноставно не може да биде карпа на плажа поради солта што го убива растението.

Чекор 4: Покријте со дренажно ќебе

Покријте го дренажниот слој со ќебе за да се осигурате дека почвата не се меша со дренажата. Ако го немате ќебето, тоа може да биде парче ТНТ, нов филтер за кафе или дури и стари сунѓери за миење садови. Треба да биде нешто што дозволува водата да помине, но спречува почвата да помине низ.

Чекор 5: Подгответе ја почвата и засадете ги садници или семиња

Измешајте почва богата со органска материја, хумус од дождовни црви и вермикулит. Исто така, можно е да се користи градежен песок наместо вермикулит. Ставете ја оваа мешавина од почва во садот и засадете ги садниците или семињата.

Чекор 6: Оптимални услови на осветлување

Изберете сончево место кое добива најмалку 4 часа сончева светлина директно на ден , да ја оставиш вазната од твојот цвет од панси.

Чекор 7: Цвет на пансион: како да се грижите за наводнувањето

Во текот на летото и пролетта наводнувањето треба да биде почесто. Во зима, наводнувањето треба да биде повеќе распоредено. Совет е да се полева само наутро, избегнувајќи полевање попладне или навечер. Тоа е затоа што наутринските температури се поблаги, што го спречува растението да гори, а исто така го спречува сушењето на водата пред да падне ноќ.

Исто така види: Зачувајте ја тиквата за Ноќта на вештерките во 8 чекори: Како да ја зачувате тиквата

Чекор 8: Цвет од панси: како да се оплоди

Редовно оплодувајте ја пансиката . Оплодувањето обезбедува хранливи материи за растението и гарантира дека е поголемо и поздраво. Изберете ѓубрива без нитрати или со ниски нивоа на азот. Ѓубрива со високи нивоа на овие елементи имаат тенденција да го направат растението полесно гние.

Чекор 9: Кастрете кога е потребно

Важно е секогаш да се сечат суви лисја и изнемоштени цветови. Ова ќе го поттикне растението да произведува нови цвеќиња. Секогаш кастрете се на крајот на цветниот период, зајакнувајќи го растението за следното цветање.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.