Како да се отстрани бојата од пластика

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
мастило. Сепак, содржи метанол, кој е отровен. Понатаму, тој е многу запалив, па најдобро е да избегнувате да го користите во затворени простории. Доколку е неопходно да се користи, проверете дали има соодветни мерки за вентилација и заштита од пожари.

Повторно боење на пластиката по отстранување на старата боја

Бидејќи пластиката има непорозна површина, не е лесно да се добие боја да се залепи на неа. Лесно шмирглање на површината за да се отстрани сјајот или мазноста ќе помогне бојата подобро да се залепи.

Ви препорачувам да прочитате и други занаетчиски проекти „Направи сами“ како овие: Како да направите евтин држач за салфетки за облека

Опис

Кога треба да насликате пластичен предмет што изгледа истрошен или извалкан, како и кај другите површини, треба да ја отстраните бојата пред да нанесете нов слој. Не правете грешка да користите стриптизери за боја или ацетон на пластични површини без претходно да ги тестирате, бидејќи тие можат да оштетат некои видови пластика. Овде ќе ве научиме како да ја отстраните бојата од пластика и дека најдобриот начин да ја исчистите бојата од пластиката е да започнете со растворувачи со мал удар. Само ако не работат, треба да се обидете да ја отстраните бојата со појак материјал.

Во ова упатство, ќе ги споделам чекорите за тоа како да се отстрани бојата од пластичните површини. Многу е едноставно бидејќи се што ви треба е сапун, вода и сунѓер. Можете да ги испробате овие чекори за да ја отстраните бојата од пластичните столчиња, саксии или детски мебел пред да ги обоите.

Исто така види: Како да направите цвеќиња со мониста за украси

Чекор 1. Како да ја отстраните бојата од пластиката - пробајте детергент и топла вода

Наполнете сад со топла вода и додадете малку детергент, добро промешајте.

Чекор 2. Натопете сунѓер во вода со сапуница

Земете го сунѓерчето и натопете го во смесата за детергент и топла вода за да ја исчистите пластичната површина. Топлата вода ќе помогне да се олабави бојата од пластиката.

Чекор 3. Исплакнете со вода

Користете проточна вода за да ја исплакнете пластиката. ЗаПоголемите површини како што се рамки за слики, натопете чиста крпа или сунѓер во вода и искористете ги за да ја исчистите пластиката и да ги отстраните остатоците од детергентот.

Чекор 4. Оставете го да се исуши на проветрено место

Ако чистите обоена површина на која бојата не се исушила, горните чекори треба да ја отстранат бојата од површината . Ако барате решение за отстранување на исушената пластична боја, обидете се со ацетон или алкохол, бидејќи чистењето со вода и детергент можеби нема да работи.

Пред да пробате нешто покомплицирано, треба да го процените типот на бојата што ја користите се наоѓа на пластичната површина, бидејќи растворот за отстранување на бојата варира во зависност од материјалот. Користете го овој едноставен тест за да одлучите што ја отстранува бојата од пластиката. Облечете ракавици и втријте малку ацетон или алкохол за триење на мала точка на пластичниот предмет. Немојте да ја навлажнете површината, туку нанесете доволно за да ја одржувате бојадисаната површина влажна (премногу нанесување може да ја стопи пластиката). Почекајте неколку минути. Потоа проверете дали бојата станува леплива. Ако е така, тоа е латекс боја. Инаку, тоа е боја на база на масло.

Исто така види: Како да исчистите соларен панел во 8 брзи и безбедни совети

Боја на база на масло: Користете го препорачаниот растворувач за да ја отстраните бојата на база на масло од пластиката. Задолжително носете ракавици за да ги заштитите рацете и крпа без боја бидејќи може да остави дамки на површината. Ако бојата е густа, можеби ќе треба да користите четка или стругалка.за да ја отстраните.

Боја од латекс: Започнете со стругање колку што можете повеќе боја со помош на нож или стругалка. Потоа натопете крпа во изопропил алкохол и користете ја за да го навлажнете остатокот од бојата. Оставете го да отстои неколку минути пред да употребите крпа за да ја избришете исушената боја. Исплакнете ја пластиката. Ако остане некоја боја, можете да користите средство за отстранување на латекс, нанесувајќи го со крпа за да ги исчистите преостанатите дамки.

Што ја отстранува бојата од пластиката?

 Корисно е да знаете за различните течности или растворувачи кои помагаат да се исчисти бојата од пластика. Сепак, треба да знаете дека некои се отровни и затоа не се препорачуваат за домашна употреба.

Амонијак: Бидејќи можеби го имате околу вашиот дом за чистење, амонијакот е одлична опција за отстранување на пластичната боја. Работи добро со акрилна боја бидејќи ја стабилизира емулзијата со подигање на pH вредноста. Сепак, бидете внимателни кога користите амонијак, бидејќи испарувањата може да предизвикаат тешки алергиски реакции. Најдобро е да се користи на отворено или со аспиратор.

Изопропил алкохол и изопропанол: уште едно многу вообичаено решение бидејќи се користи за чистење на домаќинствата, изопропил алкохолот е особено ефикасен за отстранување на бојата од недовршените површини. порозни површини, вклучително и пластика.

Етил алкохол: Посилна алтернатива на изопропил алкохолот бидејќи не содржи вода, етил алкохолот е поефикасен во отстранувањето

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.