Водич како да поставите мијалник за бања

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Без разлика на тоа колку сакаме да правиме сам проекти и сам проекти, има некои домашни задолженија кои едноставно ги пренесуваме во рацете на експертите без второ размислување. Иако професионалците се најдобри во она што го работат и нема сомнеж за нивната ефикасност, ние секако би имале корист од разумното познавање на одредени техники за специфични работи за одржување и поправка на домот. Една од тие задачи може да биде нешто едноставно како инсталирање мијалник. Други задачи што можеме да научиме да ги правиме сами дома може да бидат Како да поправиме скршен клуч во браватаможе да се разликуваат, постојат некои основни чекори за инсталирање мијалник за бања. Откако ќе ги знаете овие основни чекори, можете безбедно да инсталирате мијалник за бања во кој било простор. Не е важно дали ќе поставите нов мијалник за бања или ќе го замените стариот мијалник, овие основни чекори ќе бидат исти. Плус, се подразбира дека ќе ги заштедите сите пари што инаку би ги платиле за да ангажирате професионалец за истата работа во замена за надградба на нова вештина. Значи, проверете целосен водич за тоа како да поставите мијалник за бања во 7 чекори подолу.

Чекор 1. Исклучете го доводот на вода

Пред да го исклучите доводот на вода, соберете ги сите материјали што ќе ви бидат потребни за да поставите мијалник во бањата. Ова ги вклучува основните алатки споменати во списокот, како што се клучеви за водоводџија, о-прстени, силиконски заштитник доколку е потребно, но најважно е мијалник и славина.

Со сето тоа надвор од патот, можете да продолжите со прекинување на снабдувањето со вода. За ова можете да го исклучите вентилот на тоалетот, кој се наоѓа директно под мијалникот. Може да чувате и кофа под цевките во случај да има истекување.

Ако заменувате стар мијалник со нов, сега е време да го отстраните стариот мијалник ако веќе не сте го направиле тоа. Го можеш тоаисклучување на водоводната линија и цевките со помош на клешти или клуч. Одвртете ја големата навртка што го поврзува мијалникот со одводот. Потоа со помошен нож можете да ја исечете пломбата или било какво затнување околу стариот мијалник. Бидејќи прекривката е сврзувачко средство, колку е постара заградата, толку е потешко да се исече и отстрани. Извлечете го и извадете го безбедно.

Чекор 2. Инсталирајте ја славината на мијалникот

Можете да започнете со поставување на мијалникот на работната плоча. Нанесете силиконски капак или лепак за да го прицврстите на место. Поставете тенка линија силикон околу долниот обем на мијалникот и ставете ја во дупката. Можеби ќе биде неопходно да се нанесе повеќе силиконски заптивка на неколку места каде што се поврзува со водоводните линии. Ова ќе зависи од секој модел на мијалник. Можеби сте поврзани клипови со вашиот нов мијалник. Користете ги сега за да ги прицврстите единиците на место заедно со закривување. Исчистете го вишокот силикон.

Ставете ја славината на мијалникот. Новите славини зашрафете го склопот на славината во насока на стрелките на часовникот. Некои вклучуваат гумена заптивка и може лесно да се навртуваат, додека други треба да бидат запечатени со силикон за да се инсталираат на мијалникот или шанкот. Понекогаш, за да го замените мијалникот во бањата, може да биде полесно да ја инсталирате славината пред мијалникот, во зависност од моделот.мијалник, шалтер и додатоци. Важно е да бидете сигурни дека просторот за славината одговара на локацијата на мијалникот. За ова, секогаш е добро да се измери сè пред инсталацијата.

Чекор 3. Поврзете ги каблите за гас

Под мијалникот има два конектори за славините за гас. Поврзете го секој кабел од славината со нив. Доколку е потребно, користете прилагодлив клуч за подобро да го прицврстите и да спречите протекување.

Чекор 4. Поврзете го сифонот со цевката

Поврзете сифон со цевката на ѕидот за да избегнете лош мирис и инсекти. Одлучете се за метален сифон за најдобар изглед доколку овој дел е видлив.

Чекор 5. Инсталирајте го вентилот за лавабото

Внимателно инсталирајте го вентилот за лавабото. Обрнете внимание на тоа дали има запечатувачки прстен или гумена лента. Ако не, користете заптивна лента за ова.

Ако вашиот мијалник доаѓа со цевки што не се совпаѓаат со вентилите, може да добиете дополнителни линии што се. Можете лесно да поврзете две цевки со тефлонска заптивна лента.

Чекор 6. Поврзете го вентилот со сифонот

На крајот, поврзете го вентилот со сифонот за да спречите истекување. Обрнете внимание ако има запечатувачки прстени или гумени ленти за да нема истекување на вода.

Исто така види: Како да направите сопствен килим во 9 брзи совети

Чекор 7. Проверете дали има протекување

Вклучете ја повторно водата за да видите дали има протекување и дали гасот работи правилно.

Пред да ја вклучите водата, запомнетезавршете со силикон околу врвот на мијалникот и секаде каде што легенот се сретнува со ѕидот. Пополнете ги сите празнини што може да ги најдете со силиконски заштитник. Оставете ја заградата целосно да се исуши пред да го вклучите доводот за вода за да проверите дали има протекување.

Завршете го вашиот проект за мијалник во бањата со нанесување силикон околу горниот дел од мијалникот и секаде каде што садот за мијалник ќе се сретне со ѕидот, пополнувајќи ги сите празнини што ќе ги најдете со тенка линија за заградување. Оставете ја заградата да се исуши околу 24 часа пред да ја вклучите водата и да се вратите на работа за да проверите дали има протекување.

И после тоа, ако има протекување, не грижете се. Ако гумените фитинзи протекуваат, обидете се да ги затегнете. Одводот, исто така, може понекогаш да истече поради прекумерно затегнување и напрегање на заптивката. Можете да проверите дали се е во ред со повторно отворање на доводот за вода и не го затегнувајте премногу.

Исто така види: Идеи за венци за Ноќта на вештеркитеКажете ни за вашето искуство со инсталирање мијалник за бања!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.