Направете прекрасно езерце со риби во саксии

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали имате нова и смела куќа и немате поим кои работи можат да ја подобрат убавината на вашето гнездо? Ако сте љубител на американски ТВ серии, тогаш сигурно сте виделе голем базен кој би сакале да можете да го инсталирате прилично лесно. Но, што ако ви кажеме дека постои уште еден извор на водена забава во која можете да уживате без да потрошите тони пари? Да, погодувате. Зборуваме за езерце направено во тенџере на отворено и ќе ве научиме како да направите езерце со риба во градината.

Досаден двор веднаш ќе заблеска со езерце со риби во саксија. Заедничка карактеристика на упатствата за рибници достапни на Интернет е тоа што тие не ги земаат предвид сите можности што може да се појават додека градите езерце. Едноставното знаење како да се изгради езерце не би било доволно за да се направи езерце за шарени риби кои патуваат во училиште. Затоа го создадовме овој сеопфатен проект „Направи сам“ кој исто така вклучува совети за тоа како да се направи пластично рибник за лагер. Додека пластичната обвивка најчесто се користи за езерца со риби во дворот, исто така ќе добиете основна идеја за тоа како да направите езерце со цементна риба. Идејата не е едноставно да изградите езерце со риби, туку и да го вклучите во целокупната естетика на вашиот дом, така што целата поставеност изгледаприродни и органски.

Но, пред да почнам да ги запишувам важните точки од нашиот сам проект за тоа како да се направи рибник во градината, треба да коментирам за некои основни факти и одлуки за кои треба да знаете. Прво, треба да изберете помеѓу правење езерце со риби во саксија и езерце во земја. Оваа одлука се заснова на климатските услови на географскиот регион каде што живеете. Ова ќе ви овозможи да го направите вистинскиот избор при одлучувањето дали видовите на флора и фауна што планирате да ги чувате во саксија ќе можат да ги преживеат летните и зимските температури во вашиот регион. Потоа доаѓа критичниот процес на селекција на локацијата, малку темелно истражување за да се изберат видовите на растенија што ќе цветаат во вашата област и кои риби сакате да ги ставите во вашето езерце. Исто така, дали би сакале тоа да биде слатководно езеро или морска вода?

Ако сакате да направите езерце со солена вода, количината на сол значително ќе се зголеми, како и почетните трошоци за поставување на целото езерце. Сепак, на долг рок, вкупните трошоци за одржување на езерцето се помали од инсталирањето на слатководно езерце на дното. Условите и препораките за надземни и внатрешни езера во некои случаи варираат и ќе ги разгледам еден по еден.

Прво, почнавме со езера во земјата. Тие се помалку сложени за правење бидејќи сите виешто треба да направите е да ископате дупка. Следно, треба да ставите постава и постава внатре. За зимите, мора да внимавате на можни мразови. Потоа доаѓаат надземните езера. Еве ги важните работи што треба да ги имате на ум за нив:

Езерата во земјата бараат силна ѕидна конструкција околу нив и бараат помалку ископувања. Исто така, мора да запомните дека готовите комплети за езерца достапни на пазарот не го поддржуваат растот на рибите. Овие комплети поддржуваат водна градина со широк спектар на растенија. Како и да е, верувам дека овде ги претставив сите точки на претпазливост што треба да ги преземете за да одлучите за видот на езерцето што ќе го поставите во вашата градина. Ајде да го започнеме нашиот туторијал за тоа како да се направи рибник сега!

Чекор 1. Соберете материјали

Ова е најлесниот чекор. Соберете ги сите материјали наведени погоре.

Чекор 2. Работа со глинениот сад и чакалот

Земете го глинениот сад и ставете тенок слој чакал на дното.

Чекор 3. Сега земете ги големите камења

Ставете неколку големи камења во вазна во близина на аголот.

Чекор 4. Овде зедов само 5 камења

Пет камења може да бидат доволни за да го украсат. Ова е главно за естетски цели.

Чекор 5. Започнете со најлесните растенија закултивирајте

Можете да поставите неколку гранки на Monstera во вазна, користејќи ги камењата за да ги задржите на своето место. Растенијата Monstera можат да се вкоренат во вода без да треба да се садат во земја.

Чекор 6. Сега следниот сет на растенија кои лесно се одгледуваат

Растенијата Epipremnum pinnatum исто така можат да се вкорнат во вода и се убави за употреба како декорација за вашето езерце направено во вазна.

Исто така види: Како до Pegboard чекор по чекор 6 чекори

Чекор 7. Создадете отворен простор

Обидете се да оставите малку отворен простор во центарот на езерцето.

Чекор 8. Сега истурете ја водата!

Наполнете ја вазната со филтрирана вода. Вашето рибник во саксии е речиси готов. Брзо преминете на следниот чекор.

Чекор 9. Последниот чекор е едноставно да ја оставите вашата омилена риба да си игра

Тоа е тоа! Сега знаете како да направите рибник и вашето украсно езерце е подготвено да ја прими рибата. Бета риба, гупи - популарно познати и како стомачни риби и слепи риби се убави и можат да живеат без филтри во вазна, па затоа овој вид е многу препорачлив за овој тип на птичарникот.

Исто така види: Направете сами Како да направите домашно тесто за бисквити

Прочитајте и други проекти за украсување „Направи сами“ што ќе го направат вашиот дом уште пошармантен: „Направете сами“ градинарско осветлување во 9 чекори: идеи за градинарски светла и научете како да направите ноќна маса со книги во 9 чекори!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.