6 совети за учење како да се грижите за папрат

Albert Evans 14-08-2023
Albert Evans
раст веднаш под површината на почвата. Извадете ги и ставете ги во ново тенџере. Иако мечовидниот папрат може да се размножува од спори, тоа може да се направи само на вистински папрати, а не на хибриди.

Сакате да имате повеќе растенија дома? Потоа прочитајте ги овие проекти за градинарство „Направи сами“

Опис

Папратите се одлични домашни растенија поради нивното бујно зелено зеленило, а американскиот папрат, или мечовиден папрат, (Nephrolepis exaltata) е еден од моите омилени. Не само што е лесна за нега, туку и растение за прочистување на воздухот. Исто така познат како бостонски папрат, мечувачката папрат доаѓа во неколку варијанти, кои се карактеризираат со обликот на листовите како меч. Здравото растение мечувачка папрат може да порасне и до 90 см.

Иако овие папрати се родени во тропските предели, каде што растат под дрвја или мочуришта, тие растат добро како домашни растенија или во саксии, под услов да имаат соодветни услови и грижа. Во ова упатство, ќе споделам совети за нега на Nephrolepis exaltata.

Забелешка: Мечовиот папрат или американскиот папрат често се меша со западниот меч папрат Polystichum munitum. Нема голема разлика помеѓу папратот Американа и папратот од западниот меч, бидејќи и двете имаат лисја слични на меч. Иако потекнуваат од различни региони, и двата вида папрати сакаат влажност и благи температури. Значи, нема голема разлика помеѓу тоа како да се грижите за американскиот папрат и западниот меч папрат.

Совет 1. Како да се грижите за мечовиден папрат (Nephrolepis exaltata) - Идеална состојба

Иакорастението расте во сенката на дрвјата во својата природна средина, бара индиректна светлина кога се одгледува во затворен простор. Најдоброто место за мечувачка папрат е во близина на прозорец кој не добива директна сончева светлина. Бидејќи претпочита влажни средини, другите места во куќата што се погодни за растението папрат вклучуваат добро осветлени бањи. Може да се чуваат и на отворено во делумна сенка, но треба да се донесат внатре пред зимата бидејќи корените не можат да го издржат студот.

Совет 2. Како да се грижите за листовите Nephrolepis exaltata

Растението папрат е деликатно и доста чувствително, па затоа е најдобро да избегнувате да го допирате што е можно повеќе. Покрај тоа, треба да изберете постојана локација за растението, бидејќи не сака често да се преместува. Изберете локација каде што лисјата на растението не допираат никакви површини, бидејќи тоа може да предизвика сувост.

Совет 3. Како да се одржи добра влажност за американскиот папрат

Американскиот папрат напредува во влажни средини, така што обезбедувањето многу влажност ќе го одржи среќен. Едноставен начин да го постигнете ова е да користите две саксии, ставајќи го садот со растението во малку поголем сад.

Помагање за задржување на влага

Додајте влажна мов сфагнум во внатрешноста на поголемото тенџере за да ја задржите влагата и да обезбедите влага за растението.

Ставете ја вазната внатреод најголемите

Ставете ја вазната со меч папрат во поголемата вазна.

Совет 4. Често наводнувајте ја мечувачката папрата

На растението му е потребно често наводнување за да ја одржува влажноста на почвата. Сепак, внимавајте да не наводнувате прекумерно бидејќи тоа може да доведе до гниење на коренот. Растението папрат може да толерира некое време да биде во влажна почва, но не секогаш. Најдобар начин да се осигурате дека наводнувате доволно е да тестирате дали горниот дел од 3 cm од почвата е сува пред наводнување.

Совет 5. Грижа за растението американско папрат - Како да го режете папратот

Листовите на растението папрат може доста често да се исушат и да станат кафеави. Кога ќе забележите суви лисја или гранки, веднаш отсечете ги за растението да изгледа бујно и зелено.

Совет 6. Како да се оплоди Nephrolepis exaltata

Бидејќи се навикнати да растат во почва богата со органска материја во мочуриштата и шумите, овие растенија бараат редовна исхрана. Идеално, оплодете го растението еднаш месечно со ѓубриво погодно за папрати.

Штетници и болести

Грижата за мечувачката папрат е релативно лесна. Сепак, препорачливо е да се внимава на вообичаените штетници и болести кои можат да влијаат на овој вид растение. Тие можат да бидат:

Ризоктонија заболување на листовите/воздушна болест:

проблемЧеста габа на папратите и плевелите за кои се потребни влажни и топли услови е Rhizoctonia, која се манифестира како кафени дамки на лисјата. Ако не се лекува, може да доведе до смрт на растението. Отсекување на погодениот дел од растението и прскање со фунгицид може да помогне во контролата на штетниците.

Исто така види: Како да се наслика синтетичка кожа

Гниење на коренот на питиум:

Ако листовите на растението стануваат сиви и не сте ја напоиле премногу папратот, тоа може да се должи на гниење на коренот на питиум, што може да го запре растот или да предизвика растението смрт. Третманот со фунгицид може да помогне да се контролира.

Штетници:

Thrips, mealybugs, грини, габични комарци и некои нематоди може да го нападнат растението, да го ослабат и да го забават неговиот раст. Секојдневно прскање на заразените делови од растението со раствор од алкохол и сапун може да биде добро решение за ослободување од овие штетници. За нематоди, размислете за додавање на корисни нематоди кои се борат со штетните за да го одржат растението безбедно и здраво.

Како да се размножуваат растенијата од мечовиден папрат

Исто така види: DIY ПВЦ организатор за чевли за мали простори во 7 чекори

Nephrolepis exaltata лесно се размножува со разгранување или делење. Поделбата е погодна за постари папрати кои ја надминале саксијата. Извадете го растението од саксијата и поделете го пред повторно да го засадите во нови саксии. За размножување на гранките, отстранете го растението нежно од тенџерето и побарајте нови спарси или

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.