Како да направите светилка со стапче со светилка во 17 чекори

Albert Evans 03-10-2023
Albert Evans

Опис

Кога станува збор за користење на средства за рециклирање за создавање нови (и практични) уметнички дела и украси, светилка со стапче од лепче и понатаму е нашата омилена опција. Користејќи неколку (или многу, во зависност од дизајнот на вашите соништа) стари стапчиња за сладолед, во основа ја ослободувате вашата креативна страна и градите рачно изработена столна ламба која може целосно да функционира и да го осветли просторот кога е потребно.

Она што е исто така привлечно за овој проект е тоа што можете да одлучите колку едноставен или комплексен ќе биде дизајнот на вашата светилка со стапче со лепак. Дали ќе биде низок или висок? Дали овој дизајн малку ќе се извртува додека тече нагоре или ќе изгледа едноставно и круто?

Ајде да научиме како да направиме светилка со стапче со лепак, комплетен проект за ламба што си го правите сами за помалку од еден ден.

Чекор 1. Соберете ги сите потребни материјали

Се надевам дека имате доволно стапчиња за сладолед за да ја изградите столната ламба од стапчиња со лепчиња од вашите соништа.

Но, додека сте зафатени со собирање на она што ќе ви треба за овој проект, погрижете се да положите крпа за капка (или дури и некои стари весници или крпи) за да го минимизирате излевањето на лепак, струготини од дрво од чепкалки за заби, пиперчиња итн.

Чекор 2. Направете го вашиот прв квадрат

Земете 4 стапчиња сладолед. Потоа со вашиот сигурен топол лепак,Нежно ставете капка лепак на врвот на секое стапче. Внимателно залепете ги краевите на 4-те чепкалки за да направите квадрат, како што е прикажано на нашата слика.

Чекор 3. Пополнете го квадратчето

Вашиот мал дрвен квадрат сега треба да се наполни со повеќе стапчиња сладолед.

Потоа, внимателно затворете го квадратот со лепење на повеќе стапчиња од пупки во внатрешноста на квадратот.

Исто така види: Како повторно да се искористи празна кутија за млеко за да се направи саксија со семе од растение

Овој „наполнет“ квадрат, кој треба да изгледа како рамно парче дрвен блок, е она што ќе стане основата на вашата светилка за занаетчиство.

Исто така види: Како да ја исечете работната плоча за да го инсталирате шпоретот во 9 чекори

Чекор 4. Измерете го штекерот

Основата на вашиот абажур за стапчиња за сладолед треба да има отвор за штекерот и жица што ќе се прикачат на сијалицата.

Потоа, земете го штекерот и држете го до готовата основа, броејќи колку стапчиња од светкавици ќе треба да исечете за штекерот (и кабелот) лесно да се вклопат.

Според нашата релевантна изработка и мерење, ќе треба да исечеме 5 стапчиња сладолед за се да одговара.

Чекор 5. Направете уште еден затворен квадрат

Овде, во основа можете да ги повторите чекорите 2 и 3 за да создадете друга основа за светилка, но користете го приклучокот и соодветните мерења за да оставите дупка за да поддржете го кабелот на светилката (забележете како внимателно пресековме отвор на 5 прачки кај нас).

Чекор 6. Направете повеќе „празни“ квадрати

Сега треба да создадеме повеќе квадрати„Се празни“ (исто како што направивте во чекор 2) за да може нашата светилка со светла да почне да се крева. Овие нови празни квадрати во основа ќе станат светилка за сладолед - и колку повеќе правите, толку ќе биде повисока вашата светилка за стапчиња за сладолед.

Чекор 7. Залепете ги квадратите еден врз друг

Ставете ги вашите „празни“ квадрати уредно еден врз друг за да може дизајнот да се подигне - како изгледа? Ако сте задоволни со стилот и висината, земете го вашиот топол лепак и нежно залепете го секој квадрат на следниот и следниот...

Чекор 8. Не лепете вака

Имајте на ум дека треба да имате малку простор за дишење помеѓу сите тие празни квадрати за светлината подоцна правилно да свети. Не ставајте и лепете квадрати со чепкалка за заби премногу блиску еден до друг, или на друго место, која е поентата да се направи абажур ако е премногу непроѕирен за да може да се цени каква било светлина?

Чекор 9. Оставете доволно простор за штекерот

Иако ќе го лепите штекерот на основата на занаетчиската светилка, квадратот со отворот треба да се постави така што штекерот има доволна висина на главата за да стои.

Чекор 10. Залепете ги останатите „празни“ квадрати

Гледајте како оживува светлото на стапчето за лепче (и погрижете се да го направите доволно високо). доволно за да го покрие светилка).

Чекор 11. Отворете гоштекер

Треба да го одвртиме штекерот за да ги одвоиме жиците што ќе треба да се постават во внатрешноста на светилката за стапче со лепак.

Чекор 12. Отстранете ги жиците

Користејќи го вашиот шрафцигер, внимателно одвртете ги негативните и позитивните жици од штекерот.

Чекор 13. Навлечете ја жицата низ светилката за стапче за сладолед

Провлечете ги овие две жици низ светилката со лепчиња близу до дното, така што таа е внатре во вашата занаетчиска светилка.

Чекор 14. Повлечете ги жиците нагоре

Откако ќе ги поминете жиците низ светилката, повлечете ги нагоре низ отворот што го направивте на вториот „затворен“ квадрат во чекор 5

Повлечете ги двете жици нагоре низ горниот отвор на дизајнот на вашиот светилник.

Чекор 15. Повторно поврзете ги жиците на светилката

Откако ќе ги повлечете жиците, повторно поврзете ги во штекерот на светилката и проверете дали се прицврстени. Вашите жици сега треба да можат да генерираат електрична енергија.

Чекор 16. Додадете ја сијалицата

Внимателно повлечете ги жиците, заедно со новоприкачениот штекер, назад во долниот дел на светилката со стапче за лепак. И бидејќи веќе сте направиле совршено отворање низ вашиот „затворен квадрат“, не би требало да имате никакви проблеми да го ставите штекерот/сијалицата на своето место.

Совет за осветлување:

LED светлата не генерираат толку топлина како нивните блескави братучеди. За волја на вистината,можете да одвртите LED сијалица што е вклучена со денови без да се изгорите. Затоа, не заборавајте да користите LED сијалица за да ги минимизирате шансите да ја изгорите сијалицата од стапчиња за сладолед - или самите себе!

Чекор 17. Запалете ја вашата нова светилка со стапче за лепак

Чао-раааам! Штотуку научивте како да направите светилка за стапчиња од лепак за сам сам.

Ставете го онаму каде што најмногу ви треба, приклучете го, вклучете го и уживајте!

Проверете други неверојатни DIY проекти за промена на вашиот дом: Научете како да направите ноќница со книги во 9 чекори и рамка за огледало со морски школки: Лесен чекор по чекор.

Дали направивте модел на светилка од стапчиња од светкавици различен од нашиот? Споделете!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.