Претворете ја старата кошула во навлака за перница за 1 час!

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
внимавајќи да не ја шиете подлогата во кошулата.

Чекор 14. Восхитувајте се на вашата рачна работа

Како е вашата стара навлака за перница од маица досега?

Совет: Па, како ќе ја извадиме подлогата кога ќе дојде време за миење? Едноставно откопчајте ја кошулата – лесно!

Чекор 15. Облечете машна (опционално)

Стилот на кошулата на вашата перница зависи од вас. Значи, ако сакате да додадете повеќе украси како, да речеме, шарена машна, зошто да не?

Чекор 16. Погледнете го резултатот од вашата работа

Сега кога научивте како да направите покривка за перница од кошула, што мислите за вашето прво искуство? Каде е најдоброто место за вашата нова навлака за перница?

Чекор 17. Покажете ја вашата нова прекривка за перница за фрлање

Во однос на стилот, нашата перница за фрлање со нова прекривка за фрлање, со својата привлечна машна, изгледа неверојатно за освежување и одмор во вашата дневна соба! А твоето, како беше?

Прочитајте и други супер практични и лесни DIY проекти за да му дадете нов изглед на вашиот дом: Бетонски часовник сам

Опис

Кога станува збор за креативни занаети, не мора да барате далеку за да најдете водич кој е посветен на рециклирање стари парчиња, без разлика дали станува збор за претворање на старото дрво од палета во дрвен мебел или за обновување на некои преголеми облека . Фактот дека му давате втора, постилска шанса на стар предмет е неверојатно чувство! Всушност, ова е толку прекрасно што мислевме дека ќе го споделиме со вас, овој брз и лесен водич.

Така, фокусот на денешниот водич е на правење навлака за перница со стара кошула што ја имате дома, без разлика дали е стара кошула или кошула со закопчана облека. Претворање на стара кошула во навлака за перница! Ова е одличен начин за зачувување на ткаенината, особено ако немате идеја што да правите со таа стара облека.

Ајде да видиме како да направите навлака за перница за кошула сам за само еден час!

Чекор 1. Прегледајте ја вашата кошула

Пред да започнете да ја сечете старата кошула, прво поминете некое време испитувајќи ја за да откриете каде се наоѓаат сите нејзини шевови. Поставете го на подот и набљудувајте:

• Секое можна бразда што може да му наштети на дизајнот на капакот на перницата сам;

• Обликот на кројот или обликот на кошулата, односно правоаголна, струкирана и сл.;

• Сите рипки или несовршености што не сакате да ги вклучите во шаблонот за насловна страница.DIY подлога за кошула;

Исто така види: Како да се обои матрицата на дрво: Како да се наслика маса со матрици во само 12 чекори

Потрошените само 10 минути на овој чекор може да ве спаси од некои главоболки подоцна!

Чекор 2. Ставете ја влошката во кошулата

Со копчињата на кошулата сè уште затворени, нежно ставете ја влошката внатре во кошулата за да добиете идеја колку ткаенината ќе биде затегната чувствуваат.

Чекор 3. Исечете ги ракавите

Ако сакате да знаете како успешно да направите перница од кошула, треба да знаете како да ја претворите оваа кошула во правоаголник од ткаенина;

• Распоредете ја кошулата, осигурувајќи се дека предниот дел е свртен нагоре и дека двата ракави се испружени на страните;

• Користејќи остри ножици за ткаенина, исечете право надолу за да го одделите ракавот од кошулата – но погрижете се да не сечете точно на местото каде што ракавот се среќава со рамото, бидејќи ќе ви треба малку ткаенина;

• Повторете го ова и за другиот ракав.

Чекор 4. Преклопете ја ткаенината на ракавите навнатре

Земете ја преостанатата ткаенина од исечените ракави и нежно преклопете ги навнатре така што вашата кошула ќе почне да изгледа како секој пат, плус со нова капак за перница.

Чекор 5. Зашијте ги ракавите затворени

Со преостанатата ткаенина за ракавите уредно навлечена, внимателно зашијте ги двата ракави затворени за да се осигурате дека перницата е убава и тесна.

Чекор 6. Проверете го вашиот напредок

Се разбира, вашата навлака за перница за кошула сам може да изгледа поинаку од нашата, бидејќи зависи од големината на перницата и видот на маицата или кошулата што ја користите.

Сега, само за референтни цели, застанете на овој чекор и восхитувајте се на вашата работа, а истовремено споредувајќи ја со нашата. Звучи како да сте на пат да направите нова обвивка за перница?

Чекор 7. Фокусирајте се на вратот

Со оние странични ракави настрана, време е да го свртиме вниманието кон горниот отвор на кошулата - вратот.

Исто така види: Како да направите балон на Свети Јован

Чекор 8. Преклопете и закачете

Користете неколку иглички кои ќе ви помогнат да ја закачите јаката на кошулата покрај затворањето на отворот за вратот.

Чекор 9. Шијте ги вратот и јаката

• Откако ќе се наместат игличките, користете ја вашата машина за шиење или комплет за да ја шиете јаката на телото на кошулата, дополнително за да го затворите. Обидете се да шиете по постоечката линија на шевовите за да го направите вашиот нов капак за перница да изгледа уредно;

• За да ја задржите вашата кошула во оваа превиткана положба, сошијте околу 1/2 инчи од спојот на рамото и околу долниот дел на јаката.

Совети за шиење:

• Важно е да ја шиете јаката надолу бидејќи тоа може да спречи отворање;

• Погрижете се да не зашиете на ниту една од игличките - прво мора да се отстранат, инаку ризикувате даја оштети вашата машина за шиење.

Чекор 10. Исечете го долниот дел од кошулата

Горниот дел од навлаката за перница на вашата кошула „Направи сам“ е прилично завршен. Сега треба да го отсечете вишокот ткаенина на дното/струкот за да имате дел од торзото што е малку подолг од горното рамо.

Проверете дали вашата подлога е сè уште внатре во кошулата за да знаете точно колку ткаенина за кошулата ќе ви треба за правилно да ја покриете.

Ако не сте сигурни каде да исечете, исечете помалку од повеќе.

Совет: и ако сè уште се прашувате што да правите со старите маици откако ќе направите навлака за перница, зошто да не го користите вишокот ткаенина за кошула за да направите ново платно чистење или нешто подеднакво практично?

Чекор 11. Преклопете ја ткаенината навнатре

Слично на тоа како нежно ја превиткавте ткаенината на ракавите навнатре во Чекор 4, сторете го истото и за долниот дел од сечењето на кошулата.

Чекор 12. Затворете го правилно

Сега ќе го шиеме и овој долен дел, но прво треба да се увериме дека ткаенините се заедно за правилно да ја завиткаме перницата внатре . Ова значи дека не можете да видите ниту еден дел од перницата како излегува.

Чекор 13. Зашијте го затворено

Внимателно зашијте го долниот отвор на капакот,

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.