Како да направите бонсаи дрво

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Бонсаи се однесува на уметноста на создавање минијатурни дрвја од нормални и возрасни дрвја. Тоа е многу убава и интересна форма на уметност. Човек може да започне да го запознава бонсаи со купување на претходно направено бонсаи дрво. Сепак, многу поинтересно и поисплатливо е да се научи уметноста како да се направи бонсаи дрво од семе.

Оваа древна уметност на одгледување бонсаи е стара со векови и нејзиното одгледување потекнува од Кина, каде што биле овие дрвја. поврзани со религијата на зен будизмот. Сега бонсаи дрвјата се користат и за украсни и рекреативни цели. Со соодветна грижа, бонсаи дрвјата можат да траат многу години. Ако се чувствувате привлечени од оваа неверојатна и креативна уметност, можете да научите и како да направите бонсаи дома.

Можете да го направите вашето дрво бонсаи со расадници или садници што ќе ги најдете во вашата градина. Сепак, има некои работи што треба да ги земете предвид кога учите како да се грижите за бонсаи:

1. Прво, не заборавајте да користите видови дрвја кои одговараат на вашата околина, климата во која живеете и другите потреби на растението.

2. Одредете го идеалното место за поставување на вашето дрво бонсаи. Дали ќе биде внатре или на отворено треба да се размисли претходно.

3. Пред да започнете, треба да добиете семиња од бонсаи или претходно направени бонсаи дрвја и други.материјали потребни за кастрење.

Откако ќе ги земете предвид овие фактори, можете да преминете на вашето најново хоби кое е да научите како да направите бонсаи чекор по чекор. Во ова упатство ќе научите како да креирате бонсаи дрво за почетници од расад. Погледнете:

Чекор 1: Изберете идеални растенија за правење бонсаи

За да го изберете идеалното растение кое може да стане бонсаи, изберете дрво кое добро расте во климата во која ти живееш. Некои растителни видови се полесни за одгледување и одржување, како што се Ficus Benjamina, Calliandra Harrisii, Duranta Erecta и Buxus Sempervirens.

Чекор 2: Како да добиете бонсаи садници

Вие вие може да добиете садници за правење бонсаи на три главни начини: од семиња, садници и претходно направени бонсаи дрвја. Користејќи семиња, може да потрае околу 5 години за дрвото да биде доволно големо за да прерасне во бонсаи.

Фиданката е растение во рана фаза која сè уште не го поминала процесот на бонсаи. За да го изберете вистинскиот расад, анализирајте кој расад најмногу личи на мини-дрво.

Ако сте почетник, претходно направеното бонсаи дрво може да биде најсоодветната опција за вас. Со префабрикувано дрво, добивате расад кој има потенцијал да помине низ процесот на бонсаи, кој можете сами да го моделирате.

Вие го сакате градинарството? Проверете некоиневеројатни совети и водичи за градинарство.

Чекор 3: Изберете го идеалниот сад

Следно, треба да изберете саксија што е идеална за одгледување на бонсаи дрво. Керамичките саксии се најчесто користените саксии, меѓутоа, можете да користите секаков вид тенџере за да научите како да направите бонсаи дрво. Единственото нешто што треба да се земе предвид е да се избере тенџере кое има дупки на дното за да не се собира водата во корените.

Чекор 4: Покријте го дното на садот

Сега, покријте го дното на тенџерето со ќебе за одвод што го сметате за соодветно. Ќебето служи за да спречи земјата да почне да излегува низ дупките под тенџерето. Тоа треба да овозможи поминување на водата од наводнувањето, но не и на земјата.

Чекор 5: Подгответе ја почвата

Изборот на почва што ќе се користи во одгледувањето бонсаи зависи од видот од дрвото што го избравте. Сепак, повеќето дрвја добро се прилагодуваат на почва богата со органска материја измешана со вермикулит. Користете сооднос од 50% почва богата со органска материја и 50% вермикулит.

Чекор 6: Отстранете ја почвата од коренот

Сега треба да ја отстраните почвата од коренот на вашето расад и ги изложуваат корените. За да го направите ова, извадете го расадот од садот од кој дошол и демонтирајте ја грутката од почвата. Внимавајте да не ги скршите корените. Сега отстранете ја почвата и изложете ги корените.

Чекор 7: Исечете ги корените

Внимателно исечете 30% од корените со ножици или додекарастението се вклопува во тенџерето. Задолжително користете остри ножици за прецизно да сечете без да го повредите растението.

Чекор 8: Не го сечете горен корен

Кога ги сечете корените, обидете се да не го исечете главен корен. Иако растението преживува без коренот, може да биде потребно подолго време да се опорави. Затоа, обидете се да ги исечете само паралелните корени.

Чекор 9: Засадете го расадот на бонсаи

Во овој чекор по чекор упатство за бонсаи, ќе го засадиме расадот бонсаи. За да го направите ова, ставете го расад во вазна. Ако корените се мали и тенки, само покријте ги со земја измешана со перлит. Ако корените се веќе дебели, може да се користи стап за јадење за да се постави почвата измешана со перлит помеѓу корените така што целиот корен на растението има почва за да ги прима хранливите материи.

Уживајте и видете подоцна : Како да се грижите за месојадно растение

Чекор 10: Исечете ги гранките

Откако расадот е засаден, мора да ги исечете гранките на бонсаи. За да го направите ова, исечете ги обрасните гранки за да му дадете на вашето растение облик на мини дрво. погрижете се да исечете што е можно поблиску до почетокот на гранката.

Ако имате потешкотии да ја исечете гранката, не ја сечете. Можете да почекате растението да порасне за да видите дали треба да се намали.

Чекор 11: Наводнување на бонсаи

По садење и кроењесе завршени, наводнете го вашето растение бонсаи.

Чекор 12: Кога да го пресадите вашето бонсаи?

Дрвјата бонсаи кои биле засадени во помали саксии треба периодично да се пресадуваат. Секоја година треба да се пресадуваат цветни, листопадни и овошни дрвја. Зимзелени и иглолисни дрвја како борови и кедри треба да се пресадуваат на секои 2 до 3 години. Значи, колку е постаро растението, толку поретко треба да се пресадува.

Ако не го знаете најдоброто време да го пресадите вашето дрво бонсаи, изберете рана пролет. Процесот на трансплантација е сличен на чекорите 7, 8 и 9. Откако дрвото ќе се пресади, погрижете се да го чувате од директна сончева светлина, ветер и студ најмалку 2 недели.

Исто така види: Како да поставите сам подови – 11 чекори до беспрекорен под

Чекор 13 : Изчистете го расадот редовно да изгледа како мини дрво

За да го одржите вашето дрво бонсаи во минијатурна форма, неопходно е редовно да го кастрете. Изчистете ги вашите бонсаи секогаш кога ќе забележите дека некои гранки се обраснале и го поништуваат обликот на вашето дрво. Пролетта и летото се најпогодни сезони за драстично кастрење, иако тоа зависи од видот на дрвото што сте го избрале.

Исто така види: 10 лесни начини да го заштитите мебелот од домашни миленици

Чекор 14: Вашето дрво бонсаи е подготвено

Откако ќе Ако ги завршивте овие чекори, вашето бонсаи е подготвено за одгледување. Задолжително следете ги чекорите на кастрење во зависност од видот и обликот на вашето дрво.бонсаи. Поседувањето на вистинската вештина, трпение и интерес е од најголема важност за учење како да се грижите за бонсаи. Иако е древна уметност, започнувањето со оваа форма на уметност воопшто не е тешко!

Научете и: Како да се грижите за среќниот бамбус

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.