Како да одгледувате сладок компир l Како да одгледувате домашно растение сладок компир во 13 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Градинарството не е природно хоби за секого. Но, со малку труд и наша помош, дефинитивно можете да станете маестрален градинар со вашите новостекнати вештини за градинарство сами. За почетниците во градинарството и за љубителите на слатки компири, учењето како да садат слатки компири е една од најлесните култури што можете да ги пробате во вашиот дом.

Слаткиот компир е хранлив и корисен производ кој може да се конзумира за појадок, ручек и вечера. Разноврсна, може да се конзумира варена, пржена, печена или што и да претпочита вашето семејство; и има одличен вкус. Покрај вкусот, слаткиот компир има и хранливи придобивки. Содржи широк спектар на витамини, вклучувајќи витамини Б и Ц, железо и калциум. Тој е богат извор на растителни влакна и може безбедно и умерено да го консумираат луѓето со дијабетес бидејќи има низок гликемиски индекс. Дополнителна хранлива придобивка од слатките компири е тоа што тие имаат бета-каротин, антиоксиданс кој може да спречи недостаток на витамин А.

Ако вашето семејство го сака слаткиот вкус на слаткиот компир и се обидувате да одгледувате компири во дома, тука сум со мојот туторијал „Направи сам“ за тоа како да се засади сладок компир дома во неколку чекори. Ќе научите како да садите сладок компир за декорација и можете да ги засадите вашите компири во почвата на градината, во саксии на вашата тераса, балкон иликоја било друга локација што добива многу сончева светлина. Само купете сладок компир во супермаркет и можете да почнете да го следите ова упатство и да научите како да садите сладок компир во вода дома. Да почнеме?

Научете овде на homify други совети за градинарството и како да одгледувате многу други растенија. Задолжително прочитајте: научете како да заштедите прекумерно наводен сукулент и како да се грижите за растенијата во лето.

Чекор 1. Земете сладок компир

Земете здрав сладок компир. Можете да одгледувате слатки компири од продавница или од градината на вашиот сосед.

Бонус совет: има неколку видови слатки компири. Затоа, можете да го изберете вашиот претпочитан тип за да го направите ова упатство.

Исто така види: Упатство за уметност со низа чекор по чекор со 11 забавни чекори

Чекор 2. Наполнете ја чашата со вода

Земете една чаша и наполнете ја со чиста вода.

Чекор 3. Исечете го крајот на слаткиот компир

Со нож исечете го едниот крај од слаткиот компир. Треба само да го исечете слаткиот компир на врвот.

Бонус совет: За разлика од повеќето зеленчуци, па дури и компири кои растат од семиња, слаткиот компир расте од садници. Слипсовите се пупки или израстоци слични на влакна на зрел сладок компир.

Чекор 4. Еве го исечениот сладок компир

Еве го исечениот сладок компир. Погледнете како го отсеков само врвот на слаткиот компир.

Чекор 5. Ставете ги чепкалките за забискара

Сега земете стапче за скара и ставете го во средината на слаткиот компир. Вметнете повеќе стапчиња за скара во средината на слаткиот компир. Ќе ви требаат четири стапчиња за скара за слаткиот компир да не падне во вода.

Бонус совет: Стапчето за скара го поддржува слаткиот компир и го спречува да потоне во полната чаша вода. Погледнете ја сликата за да видите како треба да изгледа овој чекор.

Чекор 6. Ставете го слаткиот компир во чаша исполнета со вода

Ставете го слаткиот компир, со исечениот крај да ја допира водата, во чашата наполнета со вода.

Чекор 7. Менувајте ја водата секојдневно

Не заборавајте да ја менувате водата во чашата секојдневно. За да ја смените водата, нежно подигнете го слаткиот компир, истурете ја водата во чашата и наполнете ја со свежа вода. Алтернативно, можете да ја смените чашата така што ќе го земете слаткиот компир и ќе го ставите во друга чаша исполнета со вода. Можете да продолжите да се менувате помеѓу две чаши секој ден. .

Чекор 9. Засадете го слаткиот компир во саксија

Кога ќе се формираат корените, слаткиот компир е подготвен за садење во саксија или во земја.

Бонус совет: Слаткиот компир добро расте во песочна, добро дренажна почва богата со органска материја. Затоа подгответе гопочва за одгледување сладок компир следејќи го овој совет.

Чекор 10. Ставете го садот на полно сонце

Погрижете се садот или местото во вашата градина каде што планирате да одгледувате слатки компири да добиваат директна сончева светлина во текот на целиот ден. Иако попладневната сенка е погодна за растенија во топол и сув регион, слатките компири се летна култура и затоа претпочитаат целосна сончева светлина.

Исто така види: Како да исчистите пуфка: 8 најдобри совети за чистење на пуфки

Чекор 11. Нега на растението за сладок компир: Кога да се полева

Откако ќе се воспостави, на слатките компири не им треба многу вода за да растат и да цветаат. Тие исто така толерираат сува почва. Затоа, одржувајте ја почвата влажна, но не и влажна.

Чекор 12. Одгледување слатки компири: ѓубрење на растението

Кога одгледувате сладок компир дома, зошто да не одгледувате сладок компир органски? Оплодете го слаткиот компир со органско ѓубриво. Можете да користите компост кога ја подготвувате почвата за садење слатки компири или можете да истурете течно ѓубриво во почвата пред да ги префрлите слатките компири во земја или во саксија.

Чекор 13. Како да се соберат слатки компири

Откако ќе се формираат растенијата на слаткиот компир, ќе бидат потребни околу три месеци за да се соберат во вашата градина.

  • Пред бербата на слаткиот компир, запомнете дека кртулата од слаткиот компир расте блиску до површината. Затоа, бидете внимателни при бербата, или може да ја оштетите нежната кожа и клубени.
  • Анаводнувањето може да предизвика расцепување на зрелата клубена. Затоа, за да се избегне ова, прекинете со наводнување во последните 3-4 недели пред бербата.
  • Кога зеленилото ќе стане жолто, можете да го ископате слаткиот компир.
  • Ако берете кога лисјата се уште зелени, не заборавајте да оставите доволно лисја за растенијата да продолжат да растат. Можете да почекате другите клубени да бидат позрели пред да се берат.
  • Не оставајте го клубенот предолго во земја, или ќе почне да скапува.
Кажете ни каде го засадивте вашето растение сладок компир!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.