Лесен прстен за салфетки сам за себе во 10 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Без разлика дали станува збор за фенси викенд вечера или лежерен работен оброк со вашето семејство, совршено уредената трпезариска маса може да обезбеди одлично искуство за јадење и во исто време, може да зборува многу за вашиот вкус. Покрај класичните садови, она што навистина го додава префинетиот изглед на вашата трпезариска маса е прстенот за салфетка што се користи околу платнените салфетки.

Сепак, купувањето на различни прстени за салфетки секој пат кога сакате да се смените и да направите нова тема за вечера може малку да ви го натежи џебот. Наместо тоа, можете да направите прстени за салфетки дома за да додадете допир на софистицираност на вашата трпеза. Да, можеби звучи изненадувачки, но дефинитивно е можно. Овие прстени се едноставен и ефтин начин да им дадете убав финиш на вашите ткаенини салфетки.

Исто така види: Како да направите градинарски камин во само 5 чекори

Всушност, за да создадете едноставни прстени за салфетки со рустикален изглед, се што ви треба е топол лепак, ролна тоалетна хартија и парче сисал канап. Значи, ако се прашувате како да направите прстени за салфетки, еве чекор по чекор водич што можете да го следите.

Ако сакате други занаетчиски идеи за украсување на вашата маса, проверете како да направите елегантен и минималистички прстен за салфетка и држач за салфетки направени со штипки захартиени салфетки.

Чекор 1: Земете ролна тоалетна хартија и означете ја ширината

Првиот чекор вклучен во процесот на правење прстен за салфетка е да земете пенкало и да ја означите ширината на врата - салфетка. Идеално, ширината треба да биде 3 см за секој прстен за салфетка. Измерете внимателно, така што сите прстени за салфетка се со иста големина.

Чекор 2: Исечете го означениот обем на ролатот

Сега кога сте ја означиле ролната, следниот чекор е да го преземете ножици и исечете го целиот обем на ролната тоалетна хартија следејќи ја линијата на претходно означената локација.

Чекор 3: Исечете онолку прстени колку што сакате

Исечете го број на прстени од салфетки што сакате да направите. Секоја ролна треба да даде приближно 3 држачи за салфетки.

Чекор 4: Нанесете топол лепак

Во овој момент, време е да нанесете малку топол лепак на крајот од парчето ролна користен.сече. За овој чекор, препорачливо е да користите пиштол за топол лепак лесен за ракување. Потребно е полека да се притисне чкрапалото на пиштолот за да се дозволи лепилото да излезе во потребната количина.

Исто така види: Како да направите книга за деца

Чекор 5: Закачете ја сисалната нишка

По нанесувањето дарежлива количина на топол лепак на работ на ролната, мора внимателно да го прикачите конецот на сисалот на него. Оставете го да се исуши една минута, а потоа проверете дали е добро прицврстен, какопрвиот крај ќе ви помогне да ја држите целата врвка на место додека ја навивате.

Чекор 6: Нанесете лепак на остатокот од врвката

Штом ќе завршите со прицврстување на крајот на врвката, мора да нанесете топол лепак околу целиот обем на ролната хартија за да ја прицврстите врвката на ролната. За време на нанесувањето, внимавајте да не е откриен дел од валјакот за да не се откачи конецот. Нанесете го лепилото во делови.

Чекор 7: Закачете ја низата во кругови

Треба да се обидете да ја закачите низата во кругови многу блиску еден до друг, но без да дозволите да се преклопуваат . Ролатот треба да биде целосно покриен со канап, одржувајќи добро завршен изглед. Овој чекор исто така ќе осигури дека ролерот не е видлив меѓу линиите. Нанесете малку повеќе лепак на секое вртење на конецот околу прстенот.

Чекор 8: Исечете го вишокот конец

Откако ќе го прицврстите конецот, замотајте го неколку пати околу прстенестата салфетка , исечете го вишокот конец и залепете го крајот на ролната од хартија. Повторно, проверете дали крајната точка е безбедно прицврстена за јажето да остане на своето место. Откако ќе го отстраните вишокот, вашиот прстен ќе изгледа точно како што можете да видите на фотографијата.

Чекор 9: Лизнете ја салфетката внатре во прстенот

За да завршите, мора да ја лизнете салфетката внатре во прстенот, поставувајќи го прстенот за салфетка во средината на ткаенината. ако сакаш и тиМожете да ја свиткате платнената салфетка во различни форми пред да го вметнете прстенот на салфетката. На интернет има многу упатства за тоа како да се свитка платнена салфетка.

Чекор 10: Конечниот резултат лесен прстен за салфетка

Откако ќе ги следите сите горенаведени чекори, вака салфетката и прстенот ќе остане еден со друг. Најдобриот дел од минималистичкиот дизајн на прстенот е тоа што може да го надополни секаков вид салфетка, без разлика дали е обична, шарена или текстура. Всушност, ако сакате да го направите малку пософистициран, можете да додадете неколку мали цветови, кристали или било која друга украсна галантерија на прстенот за салфетка со сисал.

Ако одите во која било продавница за украсување, ќе најдете неколку керамички прстени за салфетки со исклучителен дизајн, но единствениот проблем со нив е што чинат премногу. Во овие ситуации, најдобро е да пребарувате на интернет неколку интересни идеи за прстени за салфетки, како онаа прикажана овде. Изработката на оваа жичка салфетка е апсолутно брза и без напор работа. Дополнително, бидејќи се направени од материјали како што се ролни од тоалетна хартија и канап од сисал, тие се многу достапни и се вклопуваат во секој џеб. Без разлика каков стил на декорирање, овие прстени за салфетки од канап веднаш ќе додадат недооценена елеганција на секоја маса. Понатаму, како дизајнОвие жичени прстени се прилично основни, имате флексибилност да ги користите како основа и да додадете некои украсни елементи на нив за целосно да го трансформирате вашиот стил. На пример, можете да го замените канап со други видови јаже или со сатенски, гро-зрнести или кадифени ленти. За да го направите ова, само земете парче лента за да направите машна и потоа залепете го на оваа жичка салфетка за да ја направите уште поубава. Покрај тоа, можете да користите и други материјали кои би отишле на отпад, а кои можеби ги имате дома и од кои може да направите прекрасен прстен за салфетка.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.