Научете како да вршите електрична инсталација чекор по чекор во 12 чекори

Albert Evans 24-08-2023
Albert Evans

Опис

Оние со искуство во работа во електричната индустрија се свесни дека многу од она што треба да го знаете вклучува жици - не само како да го идентификувате, туку и како да го купите, како да правите електрични жици чекор по чекор како да се повлече струја од жица и секако како да се поврзат светлосни жици. И бидејќи работата со електрични инсталации не е шега, мислевме дека би било побезбедно да обезбедиме детален водич кој ќе ви помогне да научите како да инсталирате кабли брзо, лесно и (што е најважно) БЕЗБЕДНО.

Исто така види: Како да направите дрвен кеш за сукуленти: DIY

Значи, ако имате електричен проект во вашата иднина, бидете сигурни дека кога ќе дојде време, можете безбедно да ги исечете, изложите и повторно да ги поврзете електричните жици откако ќе го прочитате нашето упатство.

Исто така, видете како безбедно да го инсталирате шпоретот!

Чекор 1. Соберете ги сите ваши алатки

Кога станува збор за типови на жичани конектори, жичаните навртки се жица од вашите најдобри електрични конектори. Наликувајќи на мали пластични чаши, жичените навртки можат да ги извртуваат голите краеви на жиците за да направат нови врски. За среќа, тие се исто така реверзибилни, бидејќи можете лесно да ги одвртите овие жичени навртки доколку некогаш треба да замените нешто.

И само да знаете, жичаните навртки се познати и како жичани конектори, вртежни конектори,конусни конектори или конектори за напрсток.

Чекор 2. Соголување на жицата

Соголување на електричната жица (што во основа значи само отстранување на пластичната изолација околу металното јадро на жицата) е првиот чекор во учењето за поврзување електрични жици. Да го направите ова многу внимателно е од клучно значење, бидејќи не сакате да му наштетите на металот. И иако може да биде доволно лесно, потребна ви е специјална алатка за соголување жица (или секач за жица) за работата.

• Земете ја електричната жица

• Измерете приближно ширина на прстот од работ на жицата (приближно 6,5 - 12 mm)

• Внимателно закачете ја жицата за сечење наоколу жицата каде што сте измериле и сечеле без да ја исечете металната жица. Проверете дали ја користите правилната дупка во секачот за жици.

Чекор 3. Тргнете ја пластиката

• Внимателно излупете ја пластичната изолација околу металната жичка. Бидејќи нема да ни треба ова парче изолација, можете да го рециклирате.

• Направете го истото со другиот крај на жицата што сакате да ја поврзете.

Совет: Ако случајно пресечете некој конец, само користете го секачот за конец за да го отстраните работ на конецот и обидете се повторно.

Чекор 4. Проверете го напредокот

• Држете ги еден до друг за да можете јасно да ги видите наредените исечени краеви – и запомнете дека жициизложените треба да бидат приближно иста должина за двата краја ако сакате успешно да ги поврзете.

Чекор 5. Ставете ги на жичена навртка

Ќе користиме жичени навртки како наши конектори за електрични жици за овој проект.

• Користете жичана навртка со соодветна големина над откриените краеви на жиците.

Чекор 6. Завртете ги нагоре

• Со отворените краеви на жиците втурнати во жичаните приклучоци, внимателно свртете ја жичаната навртка во насока на стрелките на часовникот.

• Продолжете со извртување додека навртката повеќе не е затегната и проверете дали никаде не излегуваат откриени жици.

• Ако сметате дека овие електрични конектори не се доволно затегнати, слободно извртувајте ги навртките со помош на клешти.

• Внимателно повлечете ја секоја жица за да се уверите дека е добро држена за жичаната навртка. Ако некој конец се повлече, ќе мора да ја извадите навртката за конец и да започнете одново.

Чекор 7. Нема жичана навртка? Нема проблем

Но, што ако немате жичани навртки или други видови жичени конектори за покривање на вашите откриени жици?

• Следно, едноставно треба да ги поделите вашите откриени метални жици на две „гроздови“ и да ги свиткате во спротивни насоки, токму како што е прикажано во примерот на нашата слика подолу.

Чекор 8. Држете годва краја заедно

• Ставете ги двата краја на исечената жица заедно (и како што можете да видите, металните жици од двата краја се раздвоени и раширени).

Уморни ви е потребна помош за менување на главата за туширање? Затоа, пробајте го ова упатство и научете како овде!

Чекор 9. Врзете ги заедно

• Од едниот исечен крај земете „половина“ од предивото и внимателно завртете го со „половина“ од другиот крај. Не е потребен посебен вид на врзување, се што треба да направите е едноставно да ги извртувате еден околу друг.

• Направете го истото со другите „половини“ така што двата исечени краја сега ќе се извртат заедно.

Не заборавајте да работите внимателно и да одвоите време - не сакате да брзате и случајно да исечете или оштетите нешто, а потоа да започнете од нула, нели?

Чекор 10. Свиткајте ги нагоре и надолу

• Земете една извиткана страна и нежно свиткајте ја нагоре, оставајќи ја совршено да се усогласи со изолираната жица.

• Земете ја другата извртена страна и преклопете ја надолу како што се гледа во нашиот пример.

Чекор 11. Исечете малку електрична лента

Електричната или електричната лента е еден од најлесните начини да се осигурате дека електричните жици се безбедни на допир. Кога се користи правилно, делува како совршен изолатор, одржувајќи ги електричните струи.внатре во жиците. Затоа, електричната лента што е правилно класифицирана и применета НИКОГАШ не треба да спроведува струја.

• Со ножици исечете парче електрична лента.

• Почнете да го завиткувате околу вашите прамени, внимавајќи правилно да ги покриете изложените прамени.

Исто така види: IpêRosa: 6 совети за почетници во грижата за Tabebuia Rosea

Совет за напојување : не ни помислувајте да ја замените вашата електрична лента со леплива лента. Иако лентата за маскирање може да понуди малку повеќе заштита од изложени жици отколку ништо, таа НЕ е ефективен електричен изолационен материјал.

Чекор 12. Завиткајте сè

Погрижете се да ја завиткате електричната лента колку што е можно поцврсто околу жицата. Како што можете да видите, ние правилно ги обезбедивме нашите откриени (и извртени) жици така што апсолутно ништо не излегува.

Кои од нашите други водичи за одржување и поправка на домот ќе го пробате следно?

Кажете ни за вашето искуство!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.