Полица за велосипеди DIY

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Секој што купил или има намера да купи велосипед веројатно се погрижил да дефинира добро место за негово складирање за да биде добро заштитено и да не зафаќа многу простор во заедничките простории. И еден од главните начини да се обезбеди ова ефективно складирање е со обложување на добар носач за велосипед на ѕид.

Но, наместо да купувате, правењето сопствена закачалка за велосипед може да биде многу мудра одлука, бидејќи ќе заштедите многу, ќе успеете да создадете парче во најсоодветната големина за вашиот ѕид и, се разбира, ќе бидете многу горди на резултатот.

Исто така види: Како да се засади јагода во саксија

За да ви помогнеме во овој предизвик за наоѓање добри идеи за поддршка за велосипеди, денес ви донесов одличен туторијал „Направи сами“ кој ве учи детално чекор-по-чекор и фокусиран на решавање на вашиот проблем.

Затоа искористете го максимумот од вашата посета, дојдете со мене преку овој водич и бидете инспирирани од секој детал!

Чекор 1: Започнете со мерење на велосипедот

Земете ги главните мерења на рамката на велосипедот.

Чекор 2: Измерете ја страната на велосипедот

Исто така, земете го предвид и страничното растојание со педалата.

Чекор 3: Измерете ги рачките

Земете мерења од краевите на рачката.

Чекор 4: Започнете со цртање на потпирачот

Додека ќе ја креирам мојата потпора со дрво, ги обележав точките на куките.

Чекор 5: Исечете со пила

Исечете ги означените места.

Чекор 6: Дупчете дупкистрани

Издупчете ги страните за да направите простор за куките.

Исто така види: Како да одгледувате лилјани: Научете како да садите цвет од крин во 9 чекори

Чекор 7: Дупчете повеќе дупки

Дупчете ги преостанатите дупки во двете парчиња дрво.

Чекор 8: Погледнете како изгледа

Вашите парчиња треба да изгледаат токму вака.

Чекор 9: Обележете ги шумите со молив

Ознаките со молив ги означуваат потпорните споеви.

Чекор 10: Даска за куките

Одделете ја дрвената штица за да ги залепите куките.

  • Погледнете и како да направите ѕидна визба за вашите вина!

Чекор 11: Залепете ги парчињата заедно во положба „L“

Залепете ги парчињата, едно до друго, така што тие се во положба „L“. Тие ќе бидат претворени во куки.

Чекор 12: Нанесете лепак

За зглобовите, претпочитав да користам лепак за прскање. Но, можете да користите лепак за дрво или дури и топол лепак.

Чекор 13: Зашрафете ги парчињата заедно

Сега, нанесов завртки на аглите на спојниците за да се зацврстат.

Чекор 14: Зашрафете една од куките на таблата

Сега е време да навртите една од куките на таблата.

Чекор 15: Изгледа вака

Ова е едната страна на поддршката.

Чекор 16: Втората кука

Време е да ја закачите втората кука на штицата.

Чекор 17: Двете куки се завршени

Вака ќе изгледа вашето парче со двете куки прикачени на таблата.

Чекор 18: Преден поглед

Погледнете како парчето веќе се обликувало.

Чекор 19: Порамнете го парчето

Оставете го држачот директно на ѕидот.

Чекор 20: Дупчете дупки во ѕидот

Доволна е дупчалка од 8 мм.

Чекор 21: Поставете ги котвите

Користете гумен чекан за да ги поставите котвите за завртки во дупките.

Чекор 22: Прицврстете го држачот на ѕидот

Користете ја вежбата за да ги прицврстите завртките на држачот на ѕидот. Обрнете внимание на усогласувањето.

Чекор 23: Како изгледа

Вака ќе изгледа вашиот држач за велосипеди на ѕидот.

Чекор 24: Тестирајте со вашиот велосипед

Закачете го велосипедот за да ја тестирате положбата.

Чекор 25: Краен резултат

Ако сè е во ред, само прославете го новото место за складирање на вашиот велосипед без да зафаќате простор дома!

И потоа, ви се допаднаа советите? Искористете ја можноста да погледнете и како да направите ѕидна потпора за гитара и да го направите вашиот декор уште поорганизиран!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.