Како да инсталирате Arandela во 7 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Кога сте живееле во куќа некое време, можеби ќе имате подобри идеи како да го подобрите амбиенталното осветлување во текот на денот.

Можете да откриете агол од собата дека е премногу темна за да се прочита книга или пасус што ќе има корист од дополнително осветлување. Можеби ќе сакате да инсталирате и ново ѕидно светло за да ја преуредите или реновирате просторијата.

Инсталирањето на скали е наједноставниот начин за осветлување на просторот. Задачата станува полесна ако знаете како да поставите тампон без да повикате професионален електричар.

Ваквиот тип на инсталација не е толку тешко или предизвикувачки како што може да замислите. Се што ви треба е ѕидна светилка (спојница), држач, жичен приклучок и шрафцигер. Следете ги чекорите во ова упатство за да научите како сами да инсталирате ѕидна светилка.

Забелешка: Упатствата овде се за светлечки тела со кабел, но можете да ги користите и за приклучување на светилката во прекинувачи се додека електричните точки на прекинувачите се во опсегот на локацијата на оградата.

<2 0>Чекор 1: Исклучете го главниот прекинувач

Пред да започнете, неопходно е да го исклучите напојувањето во областа каде што ќе го инсталирате светлото. Ако не сте сигурни кој прекинувач да го исклучите за одредена област, исклучете ги сите за да се осигурате дека нема да добиетеелектричен удар кога работите со кабли за напојување.

Чекор 2: Инсталирање на оградата: Инсталирајте го држачот

Проверете дали ѕидниот држач што ќе го изберете е компатибилен со светилката што ќе ја инсталирате. Обележете ја локацијата каде што ќе ги поставите завртките за да го прицврстите држачот на ѕидот. Потоа употребете шрафцигер за да ги фиксирате завртките во држачот и прицврстете ги на ѕидот.

Чекор 3: Поврзете ги жиците

Користете жичен приклучок за да ги фиксирате жиците на светилката. Проверете дали неутралните жици се поврзани со неутралните жици и жиците за заземјување со жиците за заземјување.

Чекор 4: Поставете ја сијаличката на ѕидот

Со приклучените жици, поместете ја светилката поблиску до ѕидот. Обележете ја локацијата каде што ќе одат завртките.

Чекор 5: Прицврстете ги завртките

Поставете ги завртките во дупките во држачот и затегнете ги со шрафцигер.

Чекор 6: Прицврстете ги сите завртки

Без разлика колку завртки ви се потребни за да го прицврстите држачот на ѕидот, монтирајте ги еден по еден, затегнувајќи ја секоја завртка откако ќе ја ставите во дупката.

Потоа вметнете сијалица во оклопот.

Чекор 7: Вклучете го повторно главниот прекинувач и тестирајте

Вклучете го повторно главниот прекинувач за да потврдите дека светлото работи. Овде, можете да видите дека ја поправав ѕидната светилка како светло за читање веднаш над главата на мојот кревет. На ист начин,можете да прикачите ѕидно светло каде и да сакате за да го направите посветло.

Некои често поставувани прашања во врска со инсталирањето ѕидни светла (скали):

Исто така види: Направете сами: Како да направите сликарство со мермерни ефекти

Што е Најдобрата висина за поставување на тампон?

Иако препорачаната висина за ѕидните светла е околу 1,5 метри од подот, тоа зависи од голем број други фактори како што се димензиите на просторијата, положбата сакате, висината на членовите на вашето семејство или кој ќе го користи осветлувањето, итн.

Идеално, врвот на светлината треба да биде на ниво на очите за да се минимизира отсјајот

Целта на светлината, исто така, игра улога во изборот на идеална висина за монтирање на оградата. На пример, во спална соба, ѕидната светилка покрај креветот треба да биде на висина на рамениците, така што е лесно да се исклучи без да станете од кревет. Ако просторијата има висок таван, можеби ќе сакате соодветно да ја прилагодите висината на светилката.

Колку простор треба да оставите помеѓу две ѕидни светла (шуми)?

Идеалниот простор помеѓу две ѕидни светилки треба да биде 2-2,5 метри. Сепак, можете да ги прилагодите да бидат поблиску или подалеку ако е потребно.

Исто така види: Како да инсталирате шпионка во врата l Упатство за инсталирање шпионка во врата

Кога користите светилка со повисок лумен, празнината поголема од 2,5 метри работи добро. Исто така, помал простор може да биде подобар избор во поголем простор.отворен план за кој е потребно повеќе осветлување.

Кои се различните типови на ѕидни светла? , шарки и тавански светла. Совет за избор на вистинскиот тип се базира на потребите на околината или според декорот на куќата.

Дали треба да повикам електричар ако ѕидната светилка не се вклучи по инсталацијата?

Пред да закажете посета на електричар, можеби вреди да го поминете целиот процес на инсталација уште еднаш за да потврдите дали правилните жици се поврзани со конекторот и дали сите завртки се затегнати. Ако мислите дека има проблем со жиците, тогаш да, најдобро е да не го поправате сами и да повикате електричар.

За покорисни совети за одржување на домот и инсталација на осветлување, ви ги препорачуваме овие „Направи сами“ кои ве учат како да поставете таван за светло и како да го поправите изгорениот трепкач.

Откако ќе го направите ова чекор по чекор, кажете ни: Дали имавте потешкотии?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.