Како да направите дестилирана вода дома

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Кога станува збор за разновидноста на дестилирана вода, имаме многу различни намени за избор. И ако се прашувате, за што е дестилирана вода, вреди да се знае: дестилираната вода е идеално специјално филтрирана, што и дава побогати својства. Одличен е за наводнување на растенијата, за полнење на навлажнувачи, за пеглање, па дури и за полнење на аквариуми и резервоари за риби.

А најдоброто нешто е што е многу лесно да се знае како да се направи дестилирана вода. Се што ви треба е тава, неколку коцки мраз и малку грижа при ракувањето.

Но, вреди да се каже, ова е само еден од начините да знаете како да ја произведете вашата дестилирана вода. Затоа, дојди, научи ја оваа добра DIY идеја за твоето здравје со мене и инспирирај се сега да имаш поздрав живот.

Чекор 1: Наполнете го садот до половина со обична вода од чешма

Совет: Како да ја направите дестилираната вода питка

Иако е можно да пиеш дестилирана вода, можеби нема да се навикнеш така лесно. Тоа е затоа што, за разлика од флашираната и водата од чешма, дестилираната вода е без нечистотии и минерали, што значи дека и недостигаат калциум и магнезиум.

Компаниите прават дестилирана вода со зовривање вода и собирање на кондензираната пареа назад во течна форма. Колку повеќе дестилирана вода пиете, толку повеќе ќе го одземе вашиот систем од минерали и ќе го намали вашето здравје, затоа погрижете седа додадете неколку капки минерали во дестилирана вода за да го одржите вашето здравје високо.

За среќа, постојат начини да се направи многу подобар вкус на дестилирана вода:

• користење јаглероден филтер;

• додавање розова сол и/или

• Во водата додадете овошни вкусови.

Чекор 2: Ставете стаклен сад во тенџерето

Потоа додадете стаклен сад во тенџере. Но, тука е трикот: садот не треба да го допира дното на тавата. Наместо тоа, треба да лебди.

За да го направите ова како што треба, ставете тркалезна решетка во внатрешноста на полуполниот сад, а потоа ставете ја стаклената чинија одозгора (погрижете се да не е потопена во вода, бидејќи садот треба да остане празен за да ја фати дестилираната вода).

Чекор 3: Ставете го капакот наопаку и почнете да вриете

Зафатете го капакот од тавата и ставете го наопаку како прикажано на сликата. Оваа закривена површина на тавата е она што ќе ја произведе дестилираната вода.

Почекајте водата во тенџерето да почне да врие, правејќи ја прочистена.

Чекор 4: Додадете малку мраз

Треба да создадете ефект на кондензација со ладна бариера. А тоа ќе го направите така што ќе нанесете неколку блокови мраз на капакот на тавата.

Штом топлата пареа ќе се сретне со ладниот капак, ќе се формира кондензација.

И бидејќи ова е делот каде што врие целата вода, ставете ракавици за ваша безбедност.

Чекор 5: Продолжете да вриете

Продолжете да ја вриете водата во тенџерето бидејќи ќе видите дека пареата се крева и кондензира на капакот.

Оттаму, кондензирана вода капе во садот во тавата.

Исто така види: Како да исчистите силиконски прибор во 6 чекори
  • Видете исто така: тајните за тоа како да поставите аквариум.

Чекор 6: Соберете ја дестилираната вода

Дали сте знаеле дека учењето како да дестилирате вода може да значи вриење толку многу вода? Така е! Колку повеќе пареа создавате, толку повеќе вода ќе се кондензира во садот.

Ве молиме имајте предвид дека садот во тавата треба да биде жежок, но не и да врие (запомнете дека садот не треба да го допира дното на тавата, која веќе е жешко).

Ако забележите дека водата во садот почнува да врие, намалете ја топлината на шпоретот додека не зоврие само тенџерето со вода.

Чекор 7: Извадете ја тавата од шпоретот

Конечно, можете да ја тргнете тавата од шпоретот. Отстранете го стаклениот сад од тавата, внимавајќи да не изгори (бидејќи дестилираната вода внатре ќе биде доста топла).

Или, ако сакате, почекајте водата да се олади пред да го извадите садот од тавата.

Запомнете дека сега само водата во садот е дестилирана. Преостанатата вода што е внатре во тенџерето сè уште ги содржи сите нечистотии што сте ги отстраниле при правењето на дестилираната вода.

Чекор6.1: Сега е време да уживате во вашата дестилирана вода

Сега кога знаете како да дестилирате вода дома, слободно зовријте уште малку вода од чешма и наполнете шише.

Совет: Како да дестилирате дождовница

Мајката природа може да ви помогне да направите и дестилирана вода, само на поинаков начин. Размислете за фактот дека дождот природно нуди дестилирана вода.

Како што водата од земјата, реките, океаните и езерата испарува, таа се кондензира во атмосферата и се враќа на земјата како дожд. И иако дождот собира некои честички од воздухот, водата е сепак доволно чиста за пиење (освен во силно загадените места).

Како да:

Исто така види: Направете го тоа сами Како да направите бетонски кревет

• Соберете дожд или снег во чист сад.

• Оставете доволно време за кој било талог да потоне на дното на контејнерот.

• Откако ќе ја зовриете оваа вода или ќе ја филтрирате преку филтер за кафе, ќе биде доволно дестилирана и можете да ја пиете.

Па, дали ви се допаднаа советите? Погледнете и како да направите сам одвлажнувач!

Дали веќе ги знаевте придобивките од дестилирана вода?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.