Како да ги одржувате розите подолго живи во вазна. Корисни совети и упатства

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
во саксии. Колку повеќе совети следите, толку подолго ќе траат розите.

Еве уште неколку совети како да ги задржите розите подолго

Ставете ја розата во вода веднаш штом ќе ја примите. Колку подолго го оставате надвор од водата, толку е поголема веројатноста да се исуши. Доколку немате време да ја исчистите вазната и да ја подготвите шеќерната вода, розата привремено ставете ја во бокал со филтрирана вода. Додадете малку лимонада за да обезбедите хранливи материи.

Изберете безбедно место за розата да трае подолго. Идеално, треба да биде во осветлен простор со ограничена изложеност на директна сончева светлина и подалеку од извори на топлина.

Наполнете ја вазната со топла вода наместо ладна вода за да избегнете шокирање на цвеќето.

Секогаш користете ножици или остар нож за да избегнете кршење на стеблата при сечењето, бидејќи згмечените стебла не ја апсорбираат водата правилно, што го ограничува снабдувањето со хранливи материи.

Како да се засади сочен во плута

Опис

Букет рози е традиционален подарок што ја симболизира љубовта, но тоа е подарок што вене за еден ден, оставајќи го лицето кое посакува подарок што може да трае подолго. Повеќето луѓе не сфаќаат дека е можно да научат како да ги одржуваат розите подолго живи. Тоа е она што ќе го споделам во ова упатство, пренесувајќи ги советите што треба да ги следите за да знаете како да ги зачувате розите во вазни. Ако имате рози кои растат во вашата градина за да ги користите како сечено цвеќе во аранжмани, овие совети исто така ќе ви помогнат.

Домашен наводнувач со шише за домашни миленицида не ги ставате во дестилирана вода, значи да ја наполните вазната со вода од чешма и да ја оставите да одмори преку ноќ пред да ги ставите розите во неа. Одморот на водата го испарува хлорот, намалувајќи го ризикот од оштетување на исечените цветови.

Чекор 4: Додадете го шеќерот

Додавањето шеќер во водата може да направи исечените рози да траат подолго. Шеќерот обезбедува хранливи материи за сечените рози, охрабрувајќи ги цвеќињата да се отворат и да траат подолго. Сепак, неопходно е да се додаде точната количина шеќер. Идеални се две лажици шеќер на литар вода.

Исто така види: Како да се ослободите од мирисот на молк во вашиот дом: 5 трикови

Чекор 5: Измешајте

Измешајте со лажица за да се раствори шеќерот.

По избор: додадете две лажици од бел оцет до шеќерна вода за да помогне во одржувањето на pH рамнотежата. Тоа ќе го зголеми животниот век на исечените цветови.

Чекор 6: Ставете ги розите

Розите ставете ги во саксија со шеќерна вода. Иако овој трик ќе помогне да се продолжи животот на исечените рози, голем број други фактори можат да предизвикаат брзо овенување на розите. Тие се наведени подолу за да знаете како да ги чувате розите во вазна подолго.

Научете како да одгледувате пиперка дома во 8 чекори

Совет 2: Чувајте ги розите подалеку од директна сончева светлина и топлина

Сончевата светлина што паѓа на цвеќето несомнено ја зголемува нивната убавина. Но, избегнувајте продолжено изложување на сончева светлина, бидејќи топлината може да ги исуши цвеќињата, предизвикувајќипредизвикуваат цвеќињата брзо да умрат. Топлината го има истиот ефект. Ќе ги овене цвеќињата пред да знаете, а штетата е неповратна. Избегнувајте да ја ставате вазната со рози во близина на радијатор или камин.

Совет 3: Чувајте ги розите подалеку од овошје и зеленчук

Етилен е хормон за раст произведен од растенијата кој го поттикнува расцутот на цветовите и зреењето на плодовите. Етилен ги поттикнува цвеќињата да созреат прерано, што предизвикува нивно венеење и опаѓање. Некои овошја и зеленчуци, како јаболка, банани и домати, произведуваат високо ниво на етилен, што влијае на розите ако се стават премногу блиску до нив.

Совет 4: Освежете ја водата во вазната

Растенијата ги апсорбираат хранливите материи од водата во вазната, но со текот на времето, мртвите лисја и цветови паѓаат во водата, поттикнувајќи го растот на бактериите. Неопходно е да се освежува водата во саксијата секој ден или барем еднаш на секои три дена.

Исто така види: Како да поправите нога од стол во 7 лесни чекори

Совет 5: Исечете ги стеблата на розите

Стеблата и лисјата што остануваат во вода предолго стануваат влажни и скапуваат ако се остават како што се, предизвикувајќи розите да умрат. Отсекувањето на еден сантиметар од стеблата секогаш кога ќе ја промените водата ќе ги одржи стеблата здрави и ќе обезбеди розата да трае подолго.

Здравите рози траат подолго

Запомнете Запомнете дека е не е доволно да следите само еден од овие совети за да научите како да ги зачувате розите

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.