Како да направите пост за гребење за мачки дома

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Сите знаеме дека мачките можат да бидат доста контрадикторни. Ако купите скапа играчка за мачки, тие можеби ќе сакаат само да си играат со кутијата. Значи, наместо да трошите пари на мачка што гребе столб што тој можеби нема ни да го користи, како да направите таков од картон? Овој проект трае малку, бидејќи сечењето картон одзема многу време и ќе ви требаат многу ленти за да направите столче за гребење на мачка. Но, тоа е лесно DIY што можете да го направите на вашиот слободен ден. Големината на столбот за гребење на мачката ќе зависи од тоа колку мачки ќе го користат. Направив мала затоа што имам само една мачка, но ако имате повеќе од една, ви препорачувам да ја направите поголема за да можат сите да ја користат заедно. Ова е совршено за мачки кои сакаат да ги уништуваат софата, завесите или душекот со своите канџи. Ако сè уште инсистираат да ви го уништат мебелот, користете спреј за мачки за да ги одбиете.

Чекор 1: Расклопете ги картонските кутии

Прво, ќе треба да ги расклопите картонските кутии. Нема точен број на кутии што ќе ви требаат бидејќи тоа ќе зависи од големината на кутиите, но јас користев 3 средни кутии за да направам мал столб за гребење за мачки.

Чекор 2: Исечете ги картонските ленти

Измерете го картонот за да го исечете на ленти широки 7 см.

Исто така види: Лесно сам: Како да направите тркалезна рамка за огледало

Чекор 3: Свиткајте ги картонските ленти

Свиткајте ги картонските ленти обидувајќи се да ги направите што е можно поцврсти. Когалентата е завршена, прицврстете ја со селотејп и ставете друга лента каде што заврши последната и продолжете со тркалање. Ставот за гребење на вашата мачка треба да биде најмалку 20 cm во дијаметар. Како што напредувате, залепете го и дното на столбот за гребење на мачката.

Исто така види: Како да направите декорација од дрвена новогодишна елка

Чекор 4: Исечете ги рабовите

Ако некои од картонските ленти се подолги од останатите, можете да користите егзакто нож за да ги исечете. Ставот за гребење на мачката треба да биде со иста висина низ целата површина.

Чекор 5: Залепете ја основата на домашната столица за гребење мачки

Ставете ја столицата за гребење на мачката над EVA или дури и големо парче картон и исцртајте го. Исечете ја основата и залепете ја на дното на столбот за гребење на мачката со пиштол за топол лепак.

Чекор 6: Домашна објава за гребење мачки

Ставете малку коча билка на столбот за гребење и гледајте ја вашата мачка како се забавува! Картонската текстура е многу привлечна за мачките.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.