Черимоја: Водич со 6 чекори за грижа за овошјето од шишарки

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
зрели. Ќе знаете дека се готови кога плодот е сè уште цврст, но ќе ја промени бојата од темно зелена во жолто-зелена.

1. При сечењето на овошјето оставете малку стебло во плодот.

2. Плодот ќе продолжи да зрее по бербата.

3. Најдобро време за уживање во овошјето е веднаш откако ќе се набере и ќе стане меко. Конзумирајте го веднаш или замрзнете го за подоцнежна употреба (зрелите плодови од херимоја имаат ужасен вкус).

4. Бидете внимателни кога ги чувате плодовите, бидејќи тие се многу расипливи и лесно можат да добијат модринки.

5. Сепак цврсто, овошјето може да го чувате во фрижидер помеѓу 3 и 4 дена.

Видете исто така: Како да исчистите саксии за градината

Опис

Омилено поради плодот во облик на срце, растението херимоја е зимзелено дрво кое потекнува од потоплите региони на Перу и Еквадор. Некогаш наречено јаболко со крем или јаболко черимоја крем, тежината на овошјето може да варира од околу 113 g до 226 g. е нејзината кремаста пулпа и со вкус кој потсетува на круша, ананас и банана, што може да се смета за главна продажна точка на ова растение.

Бидејќи дрвото херимоја може да достигне висина помеѓу 6 и 9 метри и да расте речиси исто толку колку што е високо, се препорачува редовно кроење и отсекување. Ние всушност имаме некои препораки кога станува збор за тоа како да се засади семе од борови черимоја и да се грижи за него потоа, па ајде да се зафатиме.

Чекор 1: Обезбедете соодветно осветлување

научете како да засадите шишарки и бидете успешни во одгледувањето на ова растение, ќе ви треба сончево место, по можност со пловен морски воздух и студени ноќи. Многу топла клима има тенденција да резултира со изгорени дрвја од сонце, особено кога тие се одгледуваат на суви падини или против ѕидови.

Совет за садење: Засадувањето на вашата херимоја на локација населена со силни океански ветрови може да го оштети дрвото, како и да спречи поленот да слетува на приемчиви цвеќиња.

Во кои други проекти наградинарството би сакале да започнете?

Чекор 2: Засади во вистинската почва

Најважниот аспект на почвата кога се сади херимоја е тоа што треба да има добра дренажа. Иако песочниот кирпич или распаднатиот гранит се најдобри за садење семиња од херимоја, најважно е отчитувањето на pH вредноста (што треба да биде помеѓу 6,5 и 7,6 за најдобри резултати).

Совет: Кога е сезоната на херимоја?

Не дозволувајте вашето дрво херимоја да доживее прекумерна сува топлина во затворен простор! Наместо тоа, очекувајте летна температура од 18 до 27 °C и зимска температура од 5 до 18 °C (иако е откриено дека херимоја може да преживее и температури до -3 °C).

Имајте на ум дека лесен до умерен мраз може да биде исклучително штетен за помладите дрвја херимоја.

Чекор 3: Земете го совршениот распоред за наводнување

Во текот на сезоната на растење , наводнувајте го длабоко и полека конусот од херимоја на секои две до три недели, почнувајќи од април и продолжувајќи до ноември. Не заборавајте да ја одржувате почвата влажна, но не влажна или влажна.

Почнувајќи од декември (и продолжувајќи до март), престанете да наводнувате така што вашето дрво ќе спие во зимскиот период.

Исто така види: Како да направите фризби дома во 14 чекори

Чекор 4: Запомнете го правилното хранење

• Копање ровови од 15 cmдлабочина околу вашето младо дрво (не повеќе од 1,5 m од стеблото).

• Додадете ѓубриво 10-8-6 двапати годишно во рововите за да ги нахраните вашите растечки дрвја.

• Кога дрвото ќе наполни шест месеци, користете околу 226 g ѓубриво; дуплирајте ја количината откако вашето дрво херимоја ќе наполни една година и нахранете го двапати во втората година.

• За време на третата година на раст, префрлете се на околу 450 g ѓубриво 6-10-8 за секое хранење. Продолжете да го зголемувате ѓубривото за околу 450 g секоја година додека не користите околу 2,2 kg ѓубриво за секое хранење.

Видете исто така: Како да направите храна за птици со ролна тоалетна хартија

Чекор 5: Внимавајте на штетници и болести

Иако растението херимоја генерално не е болести, таа може да биде подложна и на Armillaria (габа од дабови корени) и на Verticillium wilt. Меѓутоа, ако внимавате на исцедување на почвата и наводнување на растечките растенија, овие проблеми ќе бидат решени.

Гниењето на полицаецот може да се појави и ако не ја одржувате круната на дрвото херимоја релативно сува (при наводнување, фокусирајте се само на почвата, а не на растението).

Мравките, исто така, можат да бидат уште еден проблем бидејќи ги промовираат мешунките на плодот херимоја. Но, за среќа, ограничување на пристапот на мравките од земјатасредствата за механичка (или прифатлива хемиска) бариера во стеблото на дрвото може да го анулираат проблемот со мравката.

Совет: Како да се размножува херимоја

Земете садници од дрвото во зима (додека дрвото е во мирување), со големина од околу 15 до 30 см.

Сечењето веднаш под јазолот може да поттикне посилни корени.

Префрлете го сечењето во сад со песок што е доволно длабок за удобно да го држи сечењето со отворен јазол над земјата. Исто така, ќе сакате околу 2 инчи земја под дното на сечењето.

Чекор 6: Како да се скрати и бере

1. За да се ослободите од бактериите од вашите ножици за кастрење (и да го одржите вашето дрво херимоја здраво), избришете ги сечилата со крпа натопена во алкохол за триење пред да ги исечете.

2. Користејќи ги вашите чисти ножици за кастрење, исечете го новиот израсток што се појавува на стеблото на дрвото во пролет.

Исто така види: Како да направите еколошка кеса чекор по чекор

3. Исечете ги гранките што растат во долната третина од дрвото. За да помогнете да се исцеди влагата чисто (и да му помогнете на растението да заздрави подоцна), исечете ги гранките под агол од 45° надолу.

4. Ако видите некои гранки како растат вертикално во круната на дрвото, отсечете ги (тие нема да дадат плод на херимоја и само ќе ја одземат светлината и протокот на воздух од круната на дрвото).

5. Користете пила за кастрење за да ги отстраните поголемите гранки на мртвото дрво.

На плодот од шишарка му требаат околу 5 до 7 месеци

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.