Како да плетете

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали знаете што е трикотин? Исто така познат како Ајкорд или опашка на мачката - поради неговата тубуларна форма која наликува на опашката на мачката, трикотинот не е ништо повеќе од техника за ракотворби каде што крајниот резултат е жица обложена со волнена врвка која може да се обликува на најразлични начини, создавајќи различни букви или формати. За производство на тесна цевка од ткаенина, техниката на трикотин користи калем (што може да биде кој било цврст цилиндричен материјал по ваш избор).

Не го потценувајте трикотинскиот метод на плетење и предење предиво. Особено е интересно за децата поради неговата едноставност и ефикасност да се ткаат различни форми на волна со совршена леснотија. Процесот вклучува намотување на предивото околу макарата и кревање за да се направи бод. Повторувањето на оваа јамка и бод ќе ви овозможи да направите широк спектар на предмети. Можете да научите како да направите име во плетењето дури и да создавате форми на животни, штом ќе научите да плетете со машина за плетење, ќе бидете зависни и нема да сакате да престанете!

Денес ќе научиме вие како да плетете домашна и ќе научите како да плетете чекор по чекор со плетење со калем. Да научите како да плетете дома е одлична идеја бидејќи бројот на прекрасни украси што можете да ги направите со нив е огромен и бесконечен. Затоа, не губете повеќе време и нурнете со менедиректно на деталите за лесно и брзо плетење!

Чекор 1. Прво, направете машина за плетење

Машина за плетење или плетење со калем обично се формира со четири до пет шајки или завртки. Ова е суштината на техниката на плетење. Во зависност од бројот на клинци, жицата може да се навива во круг и да формира подлога. Уште пософистицирани производи може лесно да се изградат со значително поголем калем и со зголемување на бројот на клинци. Во минатото, техниката на плетење беше главниот метод за производство на коњски узди.

Исто така види: Како да ги свиткате гаќичките и чорапите

Сега кога знаете што е машина за плетење, да почнеме да ја правиме. Ќе ви треба мало парче ПВЦ цевка, четири клинци и електрична лента.

Чекор 2. Наредете ги ноктите како што е прикажано на сликата

Наредете ги клинците во ПВЦ цевката со електричната лента и врзете ги сите клинци за да ги фиксирате со парчето од ПВЦ цевка.

Чекор 3. Прилагодете ги клинците

Ја прицврстивте ПВЦ цевката со клинците. Сега треба да се погрижите ноктите да се усогласат совршено. Откако ќе го обезбедите ова, машината за плетење е подготвена.

Чекор 4. Време е да ја започнете техниката на плетење!

За да ја започнете техниката на плетење, ќе ви треба предиво, кука за капчиња, машина за шиење за плетење итежок предмет како ножици, на пример.

Чекор 5. Навлечете го волнениот конец низ машината

Навојте го едниот крај од волнениот конец низ ПВЦ цевката како што е прикажано на сликата.

Исто така види: Направи сам занаети со волна

Чекор 6. Врзете го предивото со тешкиот предмет

Направете едноставна јамка на тешкиот предмет со крајот на предивото што поминува до машината за плетење.

Чекор 7. Учење како да се направи првиот ред

Овој чекор е малку комплициран и треба внимателно да ја погледнете сликата пред да ја направите првата линија. Навлечете го предивото преку ноктите како што е прикажано на сликата. Започнете со обиколување внатре, а потоа надвор. Повторете ја оваа постапка на сите нокти.

Чекор 8. Направете го вториот ред

Вториот ред секогаш ќе биде надвор од ноктите. Погрижете се да имате две линии предиво на ноктите. И еве едно правило кое секогаш мора да го следите без да успеете: новата линија мора да биде на врвот на првата.

Чекор 9. Врзете го јазолот

По успешното врзување на линиите, време е да го врзете јазолот. За да го направите ова, треба да го земете првиот ред и да поминете преку ноктот. Запомнете да не прескокнувате никакви клинци.

Чекор 10. Поставете ја големината на плетењето

Ова ќе го повторувате со секоја шајка додека не ја достигнете големината за плетење по ваш избор.

Чекор 11. Завршете го плетењето

За да го завршите плетењето, треба да земете парче галванизирана жица и клешта.

Чекор 12. Преклопете го крајот на предивото

За да го олесните преминот кон плетење, преклопете го крајот на предивото како што е прикажано на сликата. Користете ги клештите за да го направите ова.

Чекор 13. Навојте го крајот низ дупката за плетење

Преклопениот крај внимателно провијте го до крајот на плетењето.

Чекор 14. Исечете ја поцинкуваната жица

Пресечете ја вишокот жица со клешти.

Чекор 15. Преклопете го другиот крај на поцинкуваната жица

Откако ќе го отсечете вишокот, превиткајте го крајот на жицата за да се скрие внатре во трикот.

Чекор 16. Почнете да го затворате јазолот

Подигнете ја иглата уште еднаш за да го врзете последниот јазол.

Чекор 17. Земете ги сите краеви на предивото

Земете ги сите краеви од предивото што останаа на ноктите и врзете си јазол со капчиња. Преостанатото парче предиво поминете го низ краевите оставени на ноктите.

Чекор 18. Направете јамка

Направете јамка со предивото и исечете ја.

Чекор 19. Обликувајте го трикото

Сега можете да напишете што сакате со вашиот трико или дури и да креирате фигури.

Дали мислевте дека и овој проект е тоа тешко? Со оваа прекрасна трикотажа „Направи сами“, сега е можно да ги изненадите сите ваши сакани со мали слатки подароци без да потрошите многу пари. Среќно!

Прочитајте и проекти: Како да капчиња чекор по чекор [6 чекори] лесен туторијал со капчиња конци и игла за дупчење: какоправете руски шевови чекор по чекор за почетници [15 чекори]!

Дали некогаш сте плетеле фигура? Како беше?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.