Како да направите саксија со алуминиумска конзерва за висечка градина

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

​За секој што сака да ја реновира својата градина или да создаде висечка градина на балконот на својот стан, имаме совршен „направи сам“ проект. Можете да ги претворите алуминиумските лименки во прекрасни саксии со растенија, па дури и да ги закачите за да формирате висечка градина или домашна градина. Проверете го чекор по чекор и направете го тоа сами!

Чекор 1: Чувајте ги алуминиумските лименки и набавете ги следниве материјали

​За да направите персонализирани саксии, ќе ви требаат:

- Алуминиумски лименки (1 за секое растение)

- Растенија, цвеќиња или зачини по ваш избор

- златна боја спреј

- Лепак или лепак топла вода

- Тенок сисал јаже или врвка

- Пенкало

- Парче хартија за создавање табличка со името

- Топла вода

- Сода бикарбона

- Картон за заштита на масата и околниот ѕид

- Почва за пресадување

Чекор 2: Отстранете ја етикетата од конзервата

​Поставете ги алуминиумските лименки во сад со топла вода и сода бикарбона за полесно да ја отстраните етикетата. Можете исто така да користите сунѓер или ножици за да го олесните отстранувањето.

Чекор 3: Насликајте ги лименките

​Користеме златна боја за прскање за лесно да ги насликаме алуминиумските лименки и да го создадеме тоа посебен декоративен ефект. Можете исто така да изберете други бои, па дури и да користите боја со креда за да ги именувате растенијата директно на конзервата.

Користевме парчекартон за да не се извалка масата.

Чекор 4: Готови лименки

​Погрижете се да ги обоите сите делови од алуминиумската конзерва.

Времето на сушење може да варира во зависност од избраната боја за прскање. Овде се исуши за неколку минути.

Чекор 5: Подгответе ги табличките со имињата на растенијата

​Напишете го името на растението или зачинот избран на лист хартија и залепете го на лименката

Исто така види: Како да се отстранат влакната од тркалца за вртливи столчиња

Чекор 6: Започнете со склопување на висечката жардинера

​Потоа, двапати завиткајте ја јажето околу конзервата и врзете цврст јазол. Ставете го јажето во централниот дел на лименката и поместете ги двете линии на околу 1 cm една од друга.

Чекор 7: Врзете го кабелот што ќе ја држи вазната суспендирана

​Користете го јаже повторно сисал јаже и врзете јазол на секоја страна од конзервата. Забележете дека од едната страна јазолот мора да се направи во горниот конец, а од другата страна направете го јазолот во долната нишка. На тој начин, ќе одржувате рамнотежа кога садот е подготвен.

Големината на конецот ќе зависи од вашето растение и од тоа колку сакате да биде висока вашата висечка градина.

Чекор 8 : Трансплантирајте го растението во новиот сад

​Следниот чекор е да го пресадите избраното растение во неговата најнова саксија од алуминиумска конзерва.

Чекор 9: Сега само закачете го

​И готово! Сега можете да го закачите висечкиот сад за растенија на вашиот трем или градина. Тоа е одлична опција за одгледување зачини востанови.

Што мислите?

Исто така види: Како да направите персонализиран печат „Направи сам“ во 21 чекор

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.