Како да направите метла: Научете како да направите метла од слама во само 6 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Учењето како да се направи метла е во категоријата што мора да се направи сам. На крајот на краиштата, не можеме а да не имаме доволно силни метли за да ги исчистиме нашите домови, нели? Тие се секогаш неопходни бидејќи прашината и нечистотијата се сеприсутни работи во секој дом. Уште повеќе по пандемијата, кога имаше зголемување на секојдневните и задолжителни задачи за чистење, бидејќи секогаш сакаме да бидеме чекор понапред од вирусот. Чисти соби, чисти соби, чисти чардаци, чисти градини... сето ова може да се поврзе со едноставно решение: да научите како да направите метла од слама.

Значи, денес ќе зборуваме за рачно изработени метли и сите чекори кои се потребни за да ги направите.

Исто така види: Како да направите кутија за чај

Со ова „направи сам“ во рака, покрај метлите што се користат за чистење на домот, можете да научите како да направите метла на вештерка за да ја користите за украсување за време на Ноќта на вештерките. На крајот на краиштата, овој водич е шема и може да се користи за да се направи речиси секаков вид метла. Значи, без понатамошно одложување, ајде да скокнеме директно во упатството!

Исто така види: Дождовна пеперомија: Лесни совети за нега за одгледување на ова растение

Чекор 1: Соберете ги сите материјали

Ова е секогаш првиот чекор во секое сам да си направите: Соберете ги сите материјали што ќе биде потребно!

За да направите метла, ќе ви требаат рачка за метла, гранки од дрвја, риболов конец и топол лепак. Ова се основните материјали потребни за изработка на секаков вид метла.

Потребно е повеќесовети за чистење и домаќинство како да ја одржувате вашата куќа чиста? Еве како да ги сортирате алиштата во 8 чекори!

Чекор 2: Соберете ги сите гранки

Земете ги сите гранки од дрвјата што ги разделивте и врзете ги заедно со конец за риболов. Со овој чекор ќе ги направите влакната од метлата.

Чекор 3: Соберете неколку гранки за силна метла

Ако сакате да направите многу силна и издржлива метла, потребна ви е да ги наполни влакната со многу гранки. Колку повеќе гранки додадете, толку вашата метла ќе биде пополна и посилна.

Чекор 4: Залепете ги гранките на рачката за метла

Користете топол лепак за да ги залепите гранките на метлата рачка . Не оставајте премногу простор меѓу гранките за да биде полна метлата.

Чекор 5: Врзете ги гранките

Користете риболов за врзување на гранките за рачката на метлата и направете ја структурата побезбедна и поотпорна, спречувајќи ја лесно да се распаѓа.

Научете и 8 чекори како да се ослободите од лошите мириси дома!

Чекор 6: Вашата метла е подготвена !

Вашата метла е готова! Што чекате за да го користите? Искористете ја можноста да ја исчистите насобраната прашина од некаде со новата метла што тукушто ја создадовте. Ако сакате да направите порустикална метла за украсување, користете густа гранка од дрво наместо рачка за метла. Така уште повеќе ќе личисо метла на вештерка.

Метлите се еден од најстарите и најкорисните изуми на човештвото. Често се прашуваме кој ја измислил метлата! Но, бидејќи никој навистина не го знае одговорот на тоа прашање, засега, ајде да ја искористиме приликата и да ја тестираме новата метла што штотуку ја измисливме.

Дали замисливте дека е толку лесно да се направи сопствена метла?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.