Како да ги исчистите винилните плочи во 7 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали имате колекција од винилни плочи дома или размислувате да започнете? Тогаш ова упатство е за вас! Малкумина знаат, но колку што винилот се чува во затворено пакување и се ракува правилно, на плочата ќе се акумулира прашина, маснотии, па дури и габи! Затоа, периодичното чистење на винилните плочи е од суштинско значење за да се спречи оштетување, да се има најдобар можен квалитет на звукот и да се зголеми нивната издржливост. Но, тоа не значи дека постојано ги капете вашите плочи! Треба да ги чистите само кога е потребно; односно кога ќе забележите дека се многу правливи или, ако се стари винилни плочи, кога покажуваат знаци на мувла. Кога купуваме користени плочи, тие мора да се исчистат пред да се пуштат за прв пат, а секогаш пред да се пушти плоча, идеално е нежно да се отстрани прашината со крпа од микрофибер.

Во ова упатство ќе ве научам како да ги исчистите вашите винилни плочи со лесно достапни материјали и без да ризикувате да ги оштетите. Постојат неколку методи и мал консензус за најдобриот производ за чистење на винилни плочи, бидејќи некои (како алкохолот, на пример) се многу агресивни и може да ги оштетат вашите LP.

Исто така види: Шиење сами - Како да направите даска за брачен кревет во 9 супер лесни чекори

Чекор 1: Одвојување на дисковите

Не мора да ги миете вашите дискови затоа што да, изберете ги само оние што треба да се дезинфицираат или користени дискови што никогаш не сте ги исчистиле. акотие се чисти, нема причина да ги подложите на перење (што е секогаш ризик).

Чекор 2: Подготовка

Земете парче памук и намачкајте го со малку вода.

Исто така види: Научете да правите домашни влажни марамчиња

Чекор 3: Користење на детергентот

Ставете капка неутрален детергент на памукот и стискајте додека не се формира пена.

Чекор 4: Чистење

Ставете го дискот на мазна површина за да не го оштетите и исчистете го. Нежно избришете го памукот преку површината на дискот, во насока на стрелките на часовникот и почнувајќи однадвор навнатре. Внимавајте да не ја допирате заптивката, бидејќи ако се навлажни може да извалка или да се олабави. Кога ќе завршите со едната страна, преминете на другата страна.

Чекор 5: Исплакнете

Откако ќе се исчисти, мора да го исплакнете дискот, бидејќи не треба да остане производ на него. Ставете го дискот под чешмата и, повторно внимавајќи да не го намокрите заптивката, исплакнете ја површината на дискот со многу вода.

Чекор 6: Сушење

Нежно исушете го дискот со крпа од микрофибер, во насока на стрелките на часовникот однадвор кон внатре.

Чекор 7: Дополнително сушење

Ако сакате да бидете сигурни дека вашата плоча е целосно сушена пред да ја складирате, или ако сакате да не ја сушите со крпа, можете да ја оставите се суши на воздух на одвод за садови.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.