Влажни марамчиња за чистење: како да направите влажни марамчиња дома

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

На крајот на 2019 година, работите ширум светот почнаа енормно да се менуваат. Ова ново сценарио ни донесе безброј предизвици во животот и моравме да се прилагодиме на новата реалност, каде што чистењето стана едно од главните оружја за борба против пандемијата.

Никогаш не би замислиле дека во едно убаво утро, светот одеднаш ќе влезе во заклучување и дека рестораните, продавниците и бизнисите ќе бидат затворени. Чуден вирус проследен со домашен притвор на неодредено време! Така одеднаш нашите домови се наполнија со деца и партнери. И во оваа нова рутина, не требаше многу да се преврти целата куќа за неколку дена.

За да се зголеми хаосот, медицинските материјали станаа оскудни бидејќи луѓето почнаа френетично да купуваат материјали. Влажните марамчиња, средствата за дезинфекција и опремата за лична заштита исчезнаа од аптеките. Неколку месеци подоцна се појавија многу нови компании кои продаваа неквалитетни производи за чистење.

По неколку недели истражување, заклучив дека комерцијалните марамчиња за бебиња не се добри за чистење. Дури и најпознатите традиционални компании произведуваат производи за чистење кои се погодни, но се нездрави по долготрајна употреба. И затоа почнав да користам природни состојки за чистење на мојата куќа, какосол и оцет.

Прво, конвенционалните хартиени крпи и влажните марамчиња се голема загуба. Направени за еднократна употреба, тие предизвикуваат хаос со зголемување на притисокот врз животната средина. Зарем не мислите дека можеме да направиме многу подобро отколку да користиме антибактериски марамчиња кои не се повеќекратно употребливи?

Исто така види: како да се засади круша

Второ, влажните марамчиња тежат многу на џебот. За темелно чистење, се препорачуваат 2 до 3 марамчиња за бебиња по 4 часа поминати на отворено. Ако марамчињата за бебиња се направени за еднократна употреба, секој пат кога ќе го избришете лицето, буквално секој ден фрлате многу од вашите тешко заработени пари во ѓубре.

Трето, марамчињата за дезинфекција купени во продавница се многу токсични. Иако доаѓаат со чувство на свежина, има многу марамчиња кои имаат белило како главна компонента и тоа значи дека се страшни за вашата кожа, па дури и можат да предизвикаат алергии.

Читајќи за изобилството на сите овие хемикалии кои му штетат на нашето тело, бев принуден да размислувам како да направам влажни марамчиња дома, на поприроден начин и тоа не е толку штетно за околината како влажните за еднократна употреба марамчиња .

Марамчињата за бебиња DIY може лесно да се направат дома и токму за тоа се однесува овој туторијал. Но, прво, треба да одлучите која е целта зад марамчињата за вашето бебе.Куќа направена. Дали ќе се користат во кујната или би ги користеле само за лична хигиена?

Во зависност од одговорот на горенаведеното прашање, хемискиот состав на вашите антибактериски марамчиња за бебиња DIY може да варира. Но, едно е сигурно дека марамчињата за чистење на кујната или за лична употреба на вашето бебе нема да имаат нула несакани ефекти и никогаш нема да му наштетат на вашиот буџет.

Доколку барате практичност во чистењето на кујната, многу ќе ви помогнат влажните марамчиња. Можете да ги користите за чистење на која било површина на кујната, од мијалници, работни површини, па дури и шпорет. За да ги направите потребни се само 3 состојки! Да почнеме да ја правиме оваа домашна марамица за бебиња?

Чекор 1: Изберете ја вашата хартиена крпа

Бидејќи идејата овде е да се направи еднократно домашно влажно марамче, ние ја користиме оваа хартиена крпа за повеќекратна употреба. Ролатот пресечете го на половина.

Чекор 2: Ставете ја ролната внатре во садот

Ставете ја ролната со хартиена крпа во сад доволно длабок за да ја покриете ролната.

Чекор 3: Алкохолот и оцетот се двете главни компоненти на средството за дезинфекција

Во сад измешајте 350 ml вода со 350 ml оцет и алкохол.

Чекор 4: Измешајте го домашниот рецепт со хартиената крпа

Истурете ја смесата во тенџерето со ролатот за хартиена крпа. Нежно протресете ги компонентите околу 2 минути.

Чекор 5: Влажни марамчињаНаправете сами

Покријте го тенџерето и почекајте 24 часа. За тоа време, свртете го шишето неколку пати за рамномерно да се навлажни марамчињата. Оставете ги марамчињата да ги впијат течностите околу 24 часа.

Чекор 6: Вашите домашни влажни марамчиња се подготвени!

24 часа подоцна, отворете го шишето и извадете го картонот од центарот на ролната. Чувајте ги влажните марамчиња во шишето и користете ги кога сакате.

Влажни марамчиња за чистење

Кога почнав да ги правам овие влажни марамчиња дома, споменатиот рецепт го користев скоро секаде. Тоа е истиот рецепт што го спомнав претходно.

Но, по неколку обиди и грешки, моите експерименти почнаа да добиваат значајни резултати.

Заедно со оцет и алкохол, користев течен сапун во растворот, а потоа малку етерични масла. Маслото од чајно дрво е исто така добро познато средство за дезинфекција и општиот состав на растворот никако не влијае на вашата кожа.

Ако барате помоќни домашни средства за дезинфекција, се што треба да направите е да ја зголемите вкупната концентрација на растворот. Со други зборови, треба да измешате двојни делови од сите состојки заедно за да добиете природно средство за дезинфекција за чистење без никакви штетни несакани ефекти.

Исто така види: Како да исчистите пластична плоча за сечење

Доколку имате и вие домашен рецепт за чистење на вашата куќа, споделете го со мене. Едвај го чекам твоетокоментари. Среќно и останете безбедни, читатели!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.