Како да направите дрвена рамка за слика

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Кога ќе видите слика или постер што ви се допаѓа, веднаш помислувате дека може да изгледа одлично на вашиот ѕид. Но, ако таа идеја е забранета од цената на рамки во продавниците, нема ништо подобро од тоа да знаете како да врамите платно. Со ова, секогаш ќе имате добри можности да го декорирате вашиот ѕид со сликите што најмногу ви се допаѓаат.

И секако знаејќи го тоа, решив да ве научам како да врамите платно. Тоа е, како да креирате рамки за слики. Чекорите се лесни и можете да го прилагодите процесот за слики од која било големина и формат.

Затоа, сега е само прашање да ги изберете вашите слики или дури и да направите некои добри фотографии и да ги оставите убави во дрвена рамка за слика што сте ја направиле сами.

Следете ме на уште еден туторијал DIY и инспирирајте се!

Чекор 1: Измерете го дрвото

Купив 2cm × 2cm парче борово дрво x 180cm за овој проект. Сепак, големината и дебелината на сликата ќе го одредат ова. Со помош на мерна лента, одредете ја големината на дрвото според дизајнот што сакате да го врамите.

Чекор 2: Подгответе го дрвото за сечење

Исечете го дрвото до бараните големини .

Исто така види: Како да го извадите мирисот на кучето од куќата

Видете исто така: Како да направите дрвен држач за прибор.

Исто така види: Отстранете ја дрвената основна плоча: видете како да ја отстраните лесната база во 7 чекори

Чекор 3: Завршете со брусење на рабовите

Користете средно ронлив шкурка.

Чекор 4: Како да врамите платно

Проверете дали вашата дрвена рамка имасоодветна големина пред да почнете да ги спојувате парчињата. Ставете го платното на рамна површина и рамката на место.

Чекор 5: Составете го дрвото

Спојте го горниот дел на едната страна со мали клинци и повторете го со другите делови.

Чекор 6: Залепете го дрвото

На двете страни на платното, нанесете лепак за дрво. Направете го истото од другата страна.

Чекор 7: Оставете го да се исуши

Оставете го платното да се исуши. Беа потребни околу 4 часа за да се исуши лепилото за дрво што го користев. Користев книги од двете страни за да го осигурам најдобриот контакт.

Чекор 8: Нанесете лак

Можете да ја зачините вашата рамка уште повеќе со нанесување лак на дрвото. Тоа го направив.

Чекор 9: Подготвени!

Гледате колку одлично испадна? И најдоброто нешто е што алатките се многу едноставни!

Совет: Изберете ја бојата на рамката така што ќе одговара и на сликата и на ѕидот. Општо земено, рамки со црна рамка се повеќе разновидни. Но, можете да ја пуштите вашата имагинација и да експериментирате со која било боја што ја сакате. Само внимавајте изгледот да биде хармоничен.

Ви се допаѓа врвот? Погледнете сега како да направите багажник за списанија за бања!

Дали веќе сте знаеле како да креирате своја рамка?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.