Како да демонтирате дрвена палета

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Неоспорно е колку дрвото е сестрано. Може да се користи на најразлични начини, без разлика дали е во декорација, при креирање на нов мебел или во можни адаптации. Сепак, дрвото со добар квалитет е исто така скапо. Затоа, секогаш кога е можно, вреди повторно да се користат одредени елементи. Знаењето како да ги расклопите палетите, на пример, може да биде особено корисно.

И размислувајќи за тоа колку е релативно лесно да се најдат палети, кои често се фрлаат во градежништвото, денес ви донесов туторијал со совет за демонтирање на палети. Ќе видите дека со помош на чекан и малку грижа, можете лесно да ги расклопите палетите и повторно да ги користите вашите дрвени делови како што сакате.

Ајде да погледнеме уште еден туторијал „Направи сам“? Следете ме и инспирирајте се!

Исто така види: Како да направите биоразградливи конфети во 10 чекори

Чекор 1: Одделете ги парчињата со шрафцигер и чекан

Прво, држете ја склопената палета вертикално. За да го олабавите дрвото, почнете да ги зачукувате рабовите, особено површината околу дрвените столпчиња. Ова е неопходен чекор за лесно да ги извадите внатрешните челични канџи.

Откако накратко ќе ја зачукате површината, вметнете рамно шрафцигер помеѓу дрво и главината. Дајте му на шипката неколку удари со чеканот за да создадете мала празнина меѓу нив.

Совет 1 : Не притискајте премногу кога ги ковате даските, бидејќи може да завршитекршење на самата палета.

Совет 2: Ставете ја рамката од дрвена палета на подигната површина како на пример маса. Ова ќе ве спречи да добиете болка во грбот.

Чекор 2: Поместете ги штиците една од друга

Откако ќе успеете да создадете мала празнина, следниот чекор е да ги раздвои даските . Вметнете ја лентата помеѓу штиците и завртете ја на друг агол. После тоа, почнете да тропате со чекан за да создадете поголем отвор.

Со рацете извадете ги штиците. Ако не со рака, можете да користите лост за да ги подигнете и одделите дрвените штици една од друга. Колку подлабоко може да влезе вашиот чекан, толку повеќе потпора ќе имате.

Чекор 3: Одделете ги долните штици

Сега отстранете ги трите дрвени блокови од едната страна. Повторете ги чекорите 1 и 2 со трите преостанати долни штици пред да ги отстраните горните летви како што е прикажано на сликата подолу. Кога ќе видите јасна разлика помеѓу двете табли, одделете ги таблите со рацете.

Видете исто така: Како да направите висечки полици.

Чекор 4: Отстранете ги клинците од дрвените блокови

Откако ќе го извадите дрвото од врвот ќе ги видите дрвените блокови со делумно подигнати клинци како што е прикажано подолу на сликата. Префрлете се на спротивната страна на чеканот, (чекан канџа) за да го извлечете остатокот од клинецот.

Чекор 5:Извадете ги клинците од штиците со чекан

Откако ќе ги извадите клинците од дрвените коцки, направете го истото и за долните штици, палубата и штиците со жици.

Ќе најдете три штици кои служат како основа за долниот дел. Сега свртете ја палетата наопаку за да избегнете свиткување на 'рѓосаните клинци за време на отстранувањето. Откако ќе ги зачукате клинците на половина пат, отстранете ги со канџата на чеканот.

Чекор 6: Како да расклопите палета со помош на пила за сечење дрво

За да ги одделите горните летви, повторете ги чекорите 1 и 2 со вметнување шрафцигер помеѓу оградите и чеканот на таблите. . Во оваа опција, ги сечете ноктите оставајќи половина од нив во дупката.

Друг метод за брзо расклопување на палетите е да користите кружна пила или сложувалка. Вертикално обележете ги сите штици и со кружната пила исечете ги означените линии. Единствениот недостаток е тоа што вистинската должина на штицата е намалена.

За централниот дел на палетата, можете да ја користите техниката на сечење со рачна пила за горните летви прикачени на палетата. По сечењето и одвојувањето на ноктите, свртете ја палетата наопаку и почнетеизвадете ги клинците од штиците со врвот на чеканот.

Чекор 7: Отстранете го она што останало од канџите

Овој чекор е целосно опционален. Можете да ја користите спротивната страна од местото каде што се канџите за да ги ослободите од дрвото. Ако се лесно достапни, користете клешти за да ги отстраните. Ако не сакате да го отстраните, само зачукајте ги канџите назад во палетата, оставајќи ги целосно испружени над дрвото.

Чекор 8: Како да расклопите палета и да ја рециклирате

Можностите за користење на палетата се многу. Можете да го користите како основа за кревет или софа. Можете да го користите и како кревет за кревет. Или дури и користете го како вертикален панел за растенија. Искористете ја вашата имагинација и постигнете неверојатни проекти.

Исто така, имајте на ум дека сликањето на парчето може да биде одлична идеја. Во тој случај, избрусете го, нанесете ја позадината и на крај обојте ја со омилената боја.

Исто така види: Како да направите ладилник за шишиња од бетон

Дали ви се допаднаа советите? Погледнете и како да направите чинии со помош на лушпи од кокос!

Дали веќе сте знаеле како да одвоите палета?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.