Чекор по чекор за да направите рачна изработка на ѕиден дрвен држач за палта

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Барав каде да купам рустикален декор и како да го измешам со модерен стил. Ги видов овие неверојатни минималистички лавици за палто на Pinterest и морав да се обидам да ги направам! По неколку обиди, еве го! Најдобар водич за да научите како да направите рустикална и минималистичка кука за ѕид за да го декорирате вашиот влез. Ова упатство чекор-по-чекор е супер детално, не можете да погрешите.

Чекор 1: Исечете ја гранката

Најлесен начин да ја исечете дрвената гранка е со користење ножовка за маса, но ако немате, можете да користите други видови пила. За да ја направите рустичната решетката за облека, исечете го дрвото со дебелина од 5 cm.

Чекор 2: Отстранете ја дрвената кора

Во овој чекор, мора да го излупите надворешниот слој од дрво за да го подготвите за внатрешна употреба. Користев нож за да го направам овој процес и беше навистина лесно.

Чекор 3: Избрусете го дрвото

Иако одам на рустикален декор, сепак сакам да изгледа скапо. Потоа ја изшкуркав целата дрвена решетка за да ја направам мазна и убава.

Исто така види: Како да ја одржувате водата во базенот чиста подолго

Чекор 4: Дупчете дупка

Изберете дупчалка со големина на завртката со шестоаголна глава. Користете стегач за да го држите дрвото на место и дупчете дупка во средината. Длабочината на дупката треба да биде на половина од дрвото.

Чекор 5: Вметнете ја завртката

За да ја претворите оваа дрвена гранка во закачалкадодадете ја главата на шестоаголната завртка во дупката.

Чекор 6: Додадете епоксиден кит

За да ја задржите завртката на место и подоцна да ја закачите на ѕидот, додадете епоксиден кит во дупката, покривајќи ја главата на завртката. Погрижете се да е рамно на површината за да може завртката целосно да се вметне во ѕидот и се што можете да видите е дрвото.

Чекор 7: Нанесете лак

Штом епоксидна кит е целосно сув, нанесете лак на врвот на површината. Ова е за да се обезбеди издржливост на оваа дрвена ѕидна кука. Ако сакате, можете да насликате или да нанесете кит.

Чекор 8: Зашрафете го на ѕидот

Земете ја решетката и зашрафете ја на ѕидот за да почнете да ја користите! Можете да ја користите оваа дрвена кука во декорот на вашата дневна соба за да ја закачите вашата чанта, јакна или дури и да ја користите во декорацијата на вашата бања за да го закачите вашиот пешкир. Овој сам проект е практичен колку и декоративен, а можете да го поставите во секоја просторија во вашиот дом. Добро оди со рустикален декор, минималистички стил или бохо изглед.

Исто така види: Направете сами персонализирана кригла Како да ја персонализирате криглата со Sharpie

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.